Encefalitas - kas tai?

2022 m. rugpjūčio 3 d.
Encefalitas - kas tai?

Encefalitas (en-sef-uh-LIE-tis) yra smegenų uždegimas. Yra keletas priežasčių, įskaitant virusinę infekciją, autoimuninį uždegimą, bakterinę infekciją, vabzdžių įkandimus ir kt. Kartais nėra žinomos priežasties.

Encefalitas gali sukelti tik lengvus į gripą panašius požymius ir simptomus, tokius kaip karščiavimas ar galvos skausmas, arba visai nejausti simptomų. Kartais į gripą panašūs simptomai būna sunkesni. Encefalitas taip pat gali sukelti sunkių simptomų, įskaitant sumišimą, traukulius arba judėjimo ar jutimų, pavyzdžiui, regos ar klausos, sutrikimus.

Kai kuriais atvejais encefalitas gali būti pavojingas gyvybei. Greita diagnozė ir gydymas yra svarbūs, nes sunku numatyti, kaip encefalitas paveiks kiekvieną asmenį.

Simptomai

Dauguma žmonių, sergančių virusiniu encefalitu, turi lengvų į gripą panašių simptomų, tokių kaip:

galvos skausmas;

sustingęs kaklas;

karščiavimas;

raumenų ar sąnarių skausmai;

nuovargis ar silpnumas.

Kartais požymiai ir simptomai yra sunkesni ir gali apimti:

sumišimas, susijaudinimas ar haliucinacijos;

priepuoliai;

jutimo praradimas arba negalėjimas pajudinti tam tikrų veido ar kūno vietų;

raumenų silpnumas;

kalbos ar klausos problemos;

sąmonės netekimas (įskaitant komą).

Kūdikiams ir mažiems vaikams požymiai ir simptomai taip pat gali būti:

Kūdikio kaukolės minkštųjų dėmių (fontanelių) išsipūtimas;

Pykinimas ir vėmimas;

Kūno standumas;

Prastas maitinimas arba nepabudimas maitinimui;

Irzlumas.

Kada kreiptis į gydytoją

Nedelsdami kreipkitės pagalbos, jei jaučiate bet kurį iš sunkesnių su encefalitu susijusių simptomų. Dėl stipraus galvos skausmo, karščiavimo ir sąmonės netekimo reikia skubios pagalbos.

Kūdikiams ir mažiems vaikams, kuriems yra kokių nors encefalito požymių ar simptomų, reikia skubiai gydyti.

Priežastys

Tiksli encefalito priežastis dažnai nežinoma. Autoimuninis uždegimas, virusinės ir bakterinės infekcijos bei neinfekcinės uždegiminės ligos gali sukelti encefalitą.

Yra du pagrindiniai encefalito tipai:

Pirminis encefalitas. Ši būklė atsiranda, kai virusas ar kitas agentas tiesiogiai užkrečia smegenis. Infekcija gali būti sutelkta vienoje srityje arba išplitusi. Pirminė infekcija gali būti viruso, kuris buvo neaktyvus po ankstesnės ligos, pakartotinis suaktyvėjimas.

Antrinis encefalitas. Ši būklė atsiranda dėl netinkamos imuninės sistemos reakcijos į infekciją kitur organizme. Užuot atakavusi tik infekciją sukeliančias ląsteles, imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikas smegenų ląsteles. Taip pat žinomas kaip poinfekcinis encefalitas, antrinis encefalitas dažnai pasireiškia praėjus 2–3 savaitėms po pirminės infekcijos.

Dažnos virusinės priežastys

Virusai, galintys sukelti encefalitą, yra šie:

Herpes simplex virusas (HSV). Tiek 1 tipo HSV, susijusi su lūpų pūsleline ir karščiavimo pūslelėmis aplink burną, tiek 2 tipo HSV, susijusi su lytinių organų pūsleline, gali sukelti encefalitą. 1 tipo HSV sukeltas encefalitas yra retas, tačiau gali sukelti didelį smegenų pažeidimą arba mirtį.

Kiti herpeso virusai. Tai apima Epstein-Barr virusą, kuris dažniausiai sukelia infekcinę mononukleozę, ir vėjaraupių virusą, kuris dažniausiai sukelia vėjaraupius ir juostinę pūslelinę.

Enterovirusai. Šie virusai apima poliovirusą ir koksakio virusą, kurie dažniausiai sukelia ligą su į gripą panašiais simptomais, akių uždegimu ir pilvo skausmu.

Uodų platinami virusai. Šie virusai gali sukelti tokias infekcijas kaip Vakarų Nilas, La Krosas, Sent Luisas, Vakarų arklių ir Rytų arklių encefalitą. Infekcijos simptomai gali pasireikšti per kelias dienas ar kelias savaites po kontakto su uodų platinamu virusu.

Erkių platinami virusai. Powassan virusą perneša erkės ir jis sukelia encefalitą JAV vidurio vakaruose. Simptomai paprastai atsiranda praėjus maždaug savaitei po užsikrėtusios erkės įkandimo.

Pasiutligės virusas. Užsikrėtus pasiutligės virusu, kuris dažniausiai perduodamas įkandus užsikrėtusiam gyvūnui, simptomams prasidėjus, greitai progresuoja encefalitas. Pasiutligė yra reta encefalito priežastis.

Vaikų infekcijos. Dažnos vaikų infekcijos, tokios kaip tymai (rubeola), kiaulytė ir vokiški tymai (raudonukė), buvo gana dažnos antrinio encefalito priežastys. Dabar šios priežastys yra retos, nes nuo šių ligų galima skiepytis.

Kai uodas įkanda užsikrėtusį paukštį, virusas patenka į uodo kraują ir galiausiai patenka į jo seilių liaukas. Užkrėstam uodui įkandus gyvūnui ar žmogui (šeimininkui), virusas patenka į šeimininko kraują, kur gali sukelti rimtą ligą.

Rizikos veiksniai

Kiekvienas gali susirgti encefalitu. Veiksniai, galintys padidinti riziką, yra šie:

Amžius. Kai kurios encefalito rūšys yra dažnesnės arba sunkesnės tam tikrose amžiaus grupėse. Paprastai mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms gresia didesnė daugelio rūšių virusinio encefalito rizika.

Susilpnėjusi imuninė sistema. Žmonėms, sergantiems ŽIV/AIDS, vartojantiems imunitetą slopinančius vaistus ar turintiems susilpnėjusią imuninę sistemą, encefalito rizika yra didesnė.

Geografiniai regionai. Uodų ar erkių platinami virusai yra paplitę tam tikruose geografiniuose regionuose.

Metų sezonas. Uodų ir erkių platinamos ligos dažniau pasitaiko vasarą daugelyje vietovių.

Komplikacijos

Encefalito komplikacijos skiriasi priklausomai nuo tokių veiksnių kaip:

asmens amžius;

infekcijos priežastis;

pradinės ligos sunkumas;

laikas nuo ligos pradžios iki gydymo;

Žmonės, sergantys gana lengva liga, paprastai pasveiksta per kelias savaites be ilgalaikių komplikacijų.

Sunkios ligos komplikacijos

Uždegimas gali sužaloti smegenis, gali baigtis koma arba mirtimi.

Kitos komplikacijos gali trukti mėnesius arba būti nuolatinės. Šios komplikacijos gali būti labai skirtingo sunkumo ir gali apimti:

nuolatinis nuovargis;

silpnumas arba raumenų koordinacijos trūkumas;

asmenybės pokyčiai;

atminties problemos;

paralyžius;

klausos ar regėjimo sutrikimai;

kalbos sutrikimai.

Prevencija

Geriausias būdas apsisaugoti nuo virusinio encefalito – imtis atsargumo priemonių, kad būtų išvengta virusų, galinčių sukelti ligą, poveikio. Pabandykite:

Laikykitės geros higienos. Dažnai ir kruopščiai plaukite rankas muilu ir vandeniu, ypač po tualeto, prieš ir po valgio.

Nesidalinkite indais. Nesidalinkite indais ir gėrimais.

Išmokykite savo vaikus gerų įpročių. Įsitikinkite, kad jie laikosi geros higienos ir vengia dalytis indais namuose ir mokykloje.

Paskiepykite. Saugokite save ir savo vaikus skiepydamiesi. Prieš keliaudami pasitarkite su gydytoju apie rekomenduojamus skiepus skirtingose ​​​​vietose.

Naudokite apsaugą nuo uodų ir erkių.

Norėdami sumažinti uodų ir erkių poveikį:

Apsirenkite, kad apsisaugotumėte. Dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes, jei esate lauke nuo sutemų iki aušros, kai uodai yra aktyviausi, ir kai esate miškingoje vietovėje su aukšta žole ir krūmais, kur erkės yra dažnesnės.

Tepkitės repelentu nuo uodų. Tokias chemines medžiagas kaip DEET galima tepti ir ant odos, ir ant drabužių. Norėdami tepti veidą repelentu, purškite juo rankas ir nuvalykite veidą. Jei naudojate ir apsaugos nuo saulės priemones, ir repelentą, pirmiausia pasitepkite apsauginiu kremu nuo saulės.

Naudokite insekticidą. Aplinkos apsaugos agentūra rekomenduoja naudoti produktus, kurių sudėtyje yra permetrino, kuris atbaido ir naikina erkes ir uodus. Šiais produktais galima purkšti drabužius, palapines ir kitą lauko įrangą. Permetrino negalima tepti ant odos.

Venkite uodų. Susilaikykite nuo nereikalingos veiklos tose vietose, kur dažniausiai yra uodų. Jei įmanoma, venkite būti lauke nuo sutemų iki aušros, kai uodai yra aktyviausi.

Atsikratykite vandens šaltinių už savo namų ribų. Pašalinkite stovintį vandenį savo kieme, kur uodai gali dėti kiaušinėlius. Dažnos problemos – vazonai ar kiti sodo konteineriai, plokšti stogai, senos padangos ir užsikimšę latakai.

Ieškokite virusinės ligos požymių lauke. Jei pastebėjote sergančius ar mirštančius paukščius ar gyvūnus, praneškite apie savo pastebėjimus vietiniam sveikatos skyriui.

Apsauga mažiems vaikams

Vabzdžių repelentų nerekomenduojama naudoti jaunesniems nei 2 mėnesių kūdikiams. Vietoj to, kūdikio nešynę ar vežimėlį uždenkite tinkleliu nuo uodų.

Vyresniems kūdikiams ir vaikams repelentai, kuriuose yra 10–30 % DEET, laikomi saugiais. Produktai, kurių sudėtyje yra ir DEET, ir apsaugos nuo saulės, nerekomenduojami vaikams, nes pakartotinai panaudojus, kurio gali prireikti naudojant apsaugos nuo saulės komponentą, vaikas gali gauti per daug DEET.

Patarimai, kaip naudoti priemones nuo uodų vaikams:

visada padėkite vaikams naudoti priemones nuo uodų;

purkšti ant drabužių ir atviros odos;

užtepkite repelentą lauke, kad sumažintumėte repelento įkvėpimo riziką;

užpurkškite repelento ant rankų ir užtepkite vaiko veidą. Rūpinkitės aplink akis ir ausis;

nenaudokite repelento ant mažų vaikų rankų, kurie gali kišti rankas į burną;

Atėjus į patalpą, apdorotą odą nuplaukite muilu ir vandeniu.

Nauji straipsniai

 • Projekto dalyvė Danguolė: „Suprantu, kaip man pasisekė“

  „Apie naują šypseną svajojau daugiau nei 10 metų, įsivaizduodavau, kaip šypsausi nuostabia šypsena, nes man taip patinka šypsotis visiems. Ir, pasirodo, svajonės pildosi. Šiandien aš jau galiu šypsotis plačiai ir saugiai.“ – džiaugiasi projekto „Dovanoju šypseną“ dalyvė Danguolė. Pirmas gydymo etapas: Implantacija „All-on-4“ metodika Projekto...
 • Dirbtinis intelektas – pažangi naujiena, tikslesnei virškinamojo trakto ligų diagnostikai

  Išmaniosios technologijos yra neatsiejama šiandieninio gyvenimo dalis, neaplenkianti ir medicinos mokslo. Apie vieno pažangiausių įrenginių, skirtų endoskopinių gastroenterologinių tyrimų atlikimui, pasakoja „BIOFIRST“ klinikos gydytojos gastroenterologės Elžbieta Trapenskė ir Dalia Kasperavičiūtė. „Endoskopinės įrangos gamintojas „Olympus“ pasaulyje veikia...
 • Kontraceptinis implantas - itin patogi ir itin veiksminga priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo

  Kontraceptinis implantas – tai būdas apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tinkantis nuolat pamirštantiems išgerti tabletes ar negalintiems naudotis kitomis kontracepcijos priemonėmis. Šis kontracepcijos metodas yra skitas 18-40 m. amžiaus moterims ir suteikia maždaug 3 m. apsaugą nuo pastojimo, o jo efektyvumas siekia net daugiau nei 99%! Tai reiškia, kad iš 1000 metus laiko šiuo...
 • Gydytoja pulmonologė: kvėpavimo takų ligas sukelia ir aplinkoje esančios kenksmingos medžiagos

  Turėti rūkančius kaimynus nemalonu, tačiau mūsų sveikatai daug labiau kenkia rūkantys šeimos nariai. Gydytoja pulmonologė Aušra Kaletkienė atvira – kartais atrodo, kad cigaretę per filtrą traukiantis žmogus yra mažiau pažeidžiamas nei šalia jo sėdintis ir kvėpuojantis iškvepiamais tabako dūmais, teigiama „Biofirst“ pranešime žiniasklaidai. „Žmonės, kurie gyvena kartu...
 • Kūdikių motorinės raidos vertinimas: į ką atkreipti dėmesį?

  Kūdikio motorinė raida pradedama vertinti iškart jam gimus. Žinoma, kiekvienas mažylis yra skirtingas, bet egzistuoja bendri kriterijai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Vertinami kūdikių refleksai, raumenų tonusas, judesių kokybė bei simetriškumas, sąnarių padėtis, gimdymo traumos, stebimas regėjimas, žvilgsnis, klausa bei kūno padėties reakcijos. Tipinės raidos kūdikių organizme pokyčiai...
 • Kolagenas – odos jaunystės šaltinis

  Šiuo metu itin populiaru vartoti kosmetikos priemones bei maisto papildus su kolagenu. Dauguma kosmetikos kompanijų praturtina kolagenu savo odos priežiūros priemones, o kai kurios šiam komponentui skiria net visą produktų liniją. Kuo ypatingas kolagenas ir ar jis tikrai veiksmingas? Kolagenas – kūno statybinė medžiaga Vienas svarbiausių žmogaus baltymų, veikiantis kaip mūsų kūno...
 • CBD gyvūnams

  CBD aliejus šunims ir katėms Mes, gyvūnų mylėtojai, nuolat pastebime gyvūnus, jais džiaugiamės, rūpinamės, prie jų atsipalaiduojame, jie mūsų draugai. Todėl stengiamės rūpintis jais, prižiūrėti, kad būtų sveiki ir guvūs. Dėl šių priežasčių gyvūnų augintojai vis dažniau renkasi natūralius pluošinių kanapių produktus su CBD. CBD tai kanabidiolis, natūraliai randamas pluošinėse...
 • PRP procedūra, ką verta žinoti?

  Mokslininkai nuolat atlieka įvairius tyrimus ir ieško būdų, kaip padėti išlaikyti odą jaunesnę ir gyvybingesnę. Puikiai žinome, kad tinkama kasdienė odos priežiūra, masažas ar hialurono rūgšties injekcijos gali padėti išlaikyti jauną odą. Tačiau tikroji pasaulio sensacija yra PRP procedūra, kuri naudojama ne tik veido odai atnaujinti, bet ir plaukams remodeliuoti, odos nudegimams gydyti,...
 • AQUAPURE CLASSYS tobula veido procedūra

  Vienas procedūros seansas su „Aquapure“ įrenginiu gali pašalinti blankią spalvą, išvalyti poras, atgaivinti odą ir ją pamaitinti. Procedūros unikalumas slypi jos daugiafunkcionalume - procedūros metu hidropilingas atliekamas giliam valymui, komedonų ištraukimui ir riebalų gamybos reguliavimui, odos mitybai, elektroporacijai, mikrosrovių terapijai, taip pat termoterapijai ir...
 • Skaičiai šokiruoja: vis daugiau vaikų ir paauglių laisvalaikis tampa pasyvus

  Ar kada teko susimąstyti, kad vis rečiau matote kieme žaidžiančius vaikus? Ir ne sulindusius į mobiliųjų telefonų ekranus, o iš tiesų leidžiančius laiką lauke: bėgiojančius, besisupančius, vienas kitą gaudančius, lipančius, spardančius kamuolį? Ir iš tiesų vaikai vis mažiau laiko užsiima fizine veikla. Kodėl taip atsitinka ir kiek laiko per dieną vaikui bei paaugliui reikėtų praleisti...
 • Vargina įsisenėjęs galvos skausmas?

  Gabrielė Grinkaitė, delfi.lt Galvos skausmą dažnai priimame kaip įprastą gyvenimo dalį. Tačiau, kai jis pradeda varginti vis dažniau, pradedame kelti klausimus, ar tai tikrai įprasta ir normalu. O galbūt – tai pirmas rimtos ligos simptomas? Apie galvos skausmą, ką jis gali reikšti, ir kada dėl jo būtina kreiptis į gydytojus, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja...
 • Beždžionių raupai – atvejų pasaulyje yra, tačiau neverta kelti panikos

  Atrodo, kad pastaruosius keletą metų gąsdinančios naujienos niekada nesibaigs. Iš pradžių pasaulį sukrėtęs ir milijonus gyvybių nusinešęs koronavirusas, šių metų pradžioje Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, o dabar dar ir žinios apie plintančius paslaptinguosius beždžionių raupus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja, profesorė dr. Ligita Jančorienė sako, kad tai,...
 • Gydytoja konsultuoja mamas: vienas naminis gyvūnas vaikų alergijos riziką gali sumažinti

  Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „d.one“ inovatyvių sprendimų erdve. Pro langus kartu su oro srovėmis į vidų patenkančios, maisto gaminimo ar namų švarinimo metu po erdves pasklindančios įvairios dulkės ir bakterijos nuolat teršia namų orą. Alergologės ir klinikinės imunologės, med. dr. Neringos Stirbienės nuomone, nešvarus oras namuose – tarsi nematomas priešas...
 • Alergologė pataria, kaip elgtis įgėlus vabzdžiams

  Vis labiau kaistant orui dažnas skubame kuo toliau nuo deginančio miesto asfalto. Ieškodami ramybės oazės slepiamės miškų ir ežerų apsuptyje, tačiau kone kaskart ją aptemdo nemalonūs ir skausmingi uodų bei bičių įgėlimai. Vabzdžių įkandimai gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų – nuo paraudimo ir niežtėjimo iki alergijos. Taigi kas atsitinka įgėlus vabzdžiui ir kaip to išvengti?...
 • Ergoterapija iš lovos gali pakelti net sudėtingiausius ligonius

  „Turėjau pacientę, jauną moterį. Atėjo pas mane po patirto insulto. Tuo metu ji beveik nevaldė rankos – pirmųjų ergoterapijos užsiėmimų metu galėjome tik pasyviai ją mankštinti. Kartu dirbome visą mėnesį – susitikdavome net tris kartus per savaitę. Pamažu pacientė ėmė minimaliai judinti ranką, todėl galėjome pradėti aktyvesnes veiklas. Didžiausią džiaugsmą patyrėme, kai po...
 • Dr. Kęstutis Maslauskas apie tai, kodėl renkantis krūtų implantus netinka draugės patirtis

  Krūtų didinimas implantais šiandien tapo toks įprastas reiškinys, kaip ir danties implantas tada, kai jo trūksta. Moterys suprato, kad tai, ko nėra, nes nebuvo natūraliai duota nuo gimimo, galima išspręsti plastinės chirurgijos pagalba. Viena vertus, pasikeitė krūtų implantų mados, poreikis, o ir pati operacijas pamažu tampa prieinama daugumai, todėl jau nebėra kažkoks išskirtinis...
 • Netaisyklingo sąkandžio pasekmės sveikatai 

  Taisyklingas dantų sąkandis - šypsenos pamatas. Deja, apie 85 procentai žmonių pasaulyje turi netaisyklingą sąkandį. Priežastys gali būti įvairios, bet dažniausiai susiduriame su įgimta (gali būti genetiškai perduodama) žandikaulių formos anomalija. Apie tai konferencijoje „Žandikaulio formos problemos ortodontijoje ir chirurgijoje“ plačiau gilinosi Aukštaitijos implantologijos...
 • Sifilis – ar tai mirtina liga?

  Sifilis yra labai užkrečiama liga, kuri dažniausiai plinta per lytinius santykius, įskaitant oralinį ir analinį seksą. Užsikrėtęs asmuo dažnai nežino, kad serga, ir perduoda ją savo seksualiniam partneriui. Jei jis negydomas, tai gali sukelti rimtų ir potencialiai pavojingų gyvybei problemų. Infekcija vystosi etapais (pirminė, antrinė, latentinė ir tretinė). Kiekvienas etapas gali turėti...
 • Lazerinė dermatologija – pasirinkimas, kuris leis pasitikėti savimi

  Kiekvienas iš mūsų nori būti gražus ir pasitikėti savimi, tačiau kiekvienas turime trūkumų, vieni su jais sugyvena, o kitiems to daryti neišeina. Nedideliems trūkumams pašalinti naudojama lazerinė dermatologija, kurios pagalba galima atsikratyti išsiplėtusių kapiliarų, apgamų, populiarus ir randų šalinimas, plaukelių šalinimas ir kitos procedūros. Išsiplėtusių kapiliarų, apgamų ir randų...
 • Epilepsija ir CBD

  Epilepsija ir CBD Epilepsija – tai centrinės nervų sistemos sutrikimas, kuriam būdingi spontaniški, pasikartojantys traukulių priepuoliai, lydimi sąmonės praradimo. Apie 60 proc. ligos atvejų prasideda vaikystėje. Priežastis dažniausiai nežinoma. Atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, analizuojančių CBD poveikį epilepsija sergantiems asmenims. Pastebėta, jog CBD, vartojamas...
 • Vienam iš trijų žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija

  Kokia pirma mintis kyla išgirdus žodį „reabilitacija“? Greičiausiai prieš akis iškyla kokia nors gyvenime patirta trauma ir po jos sekęs ilgas vizitų pas gydytojus maratonas, siekiant kuo greičiau sugrįžti į įprastą kasdienybę. Ir iš tiesų skaičiai kalba patys už save. „1 iš 3 žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija. Ji skiriama susidūrus su liga ar įvykus...
 • Neįgaliųjų vežimėliai - geriau mechaninis ar elektrinis?

  Neįgaliojo vežimėlis dažnai yra neatsiejama daugelio žmonių su negalia gyvenimo dalis. Naujos technikos neįgaliesiems pasirinkimas gali būti iššūkis. Yra daug neįgaliųjų vežimėlių įmonių, kurios siūlo skirtingus modelius, priklausomai nuo gyvenimo būdo ir poreikio. Kitas klausimas, kurį verta sau užduoti: kokio neįgaliojo vežimėlio man reikia, elektrinio ar mechaninio? Neįgaliųjų...
 • CBD ir onkologija

  Vis dažniau analizuojama CBD nauda onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams. Įvairių tyrimų duomenimis, CBD turi potencialo gydant onkologines ligas, mažinant simptomus, susijusius su vėžiu ir jo gydymu [1]. Pastebėta, jog CBD, vartojamas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, sumažina: su vėžiu susijusį skausmą. Tyrimų duomenimis, CBD statistiškai reikšmingai sumažina su...
 • Masažinis kilimėlis nugarai - kokia nauda sveikatai?

  Masažiniai kilimėliai tampa vis populiaresni visame pasaulyje. Jie yra naudinga priemonė gydant nugaros skausmus, padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis, tuo pačiu skatinant kraujotakos sistemos veiklą. Šiame straipsnyje sužinosite masažinio akupresūros kilimėlio naudojimo naudą ir kodėl verta jį turėti. Masažinis akupresūros kilimėlis - kas tai? Pradėkime nuo to, kas yra...
 • Kodėl dažniausiai neužtenka tik krūtų pakėlimo ir didinimo riebalais

  Kalbant apie krūtų chirurgiją, vis dažniau sklando mitai, matyt įtakojami natūralumo mados, kad reikia bandyti išsisukti be implantų, naudojant tik krūtų pakėlimą ir nuosavus riebalus. Pacientėms atrodo, kad taip jos tarsi „apgaus gamtą“, nes neturės svetimkūnio, o krūtys taps didesnėmis. Deja, praktikoje tokia teorija visiškai neveikia. Kodėl dažniausiai neįmanoma pasiekti bent...
 • Neseniai duris sostinėje atvėrusios klinikos „Familia Clinica“ vadovė: siekiame, kad pažangios technologijos medicinoje būtų nebe prabanga

  Vienos pažangiausių specializuotų klinikų Baltijos šalyse vadovė pasakoja, kokias naujausias technologijas šiuo metu galima rasti LOR, oftalmologo ir klausos specialisto kabinete Greitėjant gyvenimo tempui ir nuolat vystantis medicinos technologijoms, keičiasi ir žmonių, susiduriančių su įvairiomis sveikatos problemomis, lūkesčiai – jie nori kuo greičiau sužinoti sveikatos sutrikimo...
 • „NeoLife“ – besirūpinantiems sveikata ir puikia savijauta

  Daugelis gyvename aktyvų gyvenimą itin įtemptu ritmu. Dideli darbo krūviai, daug papildomų veiklų, laiko stoka poilsiui ir kokybiškam miegui išbalansuoja organizmą. Negana to, dažnas neteikiame daug reikšmės tinkamai mitybai, o ir nelabai yra tam galimybių, kai vis skubame, lekiame ir neretai tiesiog kažko užkandame. Visi šie aspektai suponuoja vitaminų ir mikroelementų disbalansą organizme....
 • Maisto papildai: kaip išsirinkti kokybiškus?

  Mūsų organizmo vitaminų bei mineralų poreikiai yra nekuklūs – per dieną reikėtų gauti nemažą kiekį įvairiausių naudingų medžiagų, jei norime būti sveiki, stiprūs, energingi. Juo labiau jei dirbate fizinį darbą ar sportuojate. Tačiau suvartoti didelius vaisių, daržovių ir kitų maisto produktų kiekius, kad patenkintume organizmo poreikius, pavyksta tikrai ne visiems. Todėl kokybiški maisto...
 • Krūtų didinimo operacijos: į kokius parametrus atsižvelgia plastikos chirurgas

  Nors dauguma pacienčių, besikreipiančių į plastikos chirurgą tikisi, kad užtenka turėti savo viziją ir plastikos chirurgas ją įgyvendins visiškai pagal pacienčių pageidavimus, iš tiesų taip toli gražu nėra. Tiek krūtų didinimas implantais, tiek krūtų mažinimas, ar krūtų pakėlimas turi tam tikras taisykles, tam tikras proporcijas ir reikalavimus, kurių privalo laikytis plastikos chirurgas tam...
 • CBG - kanabigerolis. Kuo jis gali būti naudingas?

  Susitaikyti negalima kovoti. Kur dėti kablelį – renkatės jūs. Tačiau apsispręndimas gali būti labai sunkus bei įtakojamas ne vien loginio mąstymo, bet ir užklupusių emocijų, kuomet viskas atrodo per ne lyg varginančiai sudėtinga ir lengviausia išeitis- pasiduoti. Kaip padėti sau, ar artimajam? Iš kur semtis jėgų susidoroti su kasdieniais iššūkiais, kurie kartais reiškia ne tik...
 • CBD aliejus - pilno ar plataus spektro, o gal izoliatas? Kas tai?

  CBD aliejus - pilno ar plataus spektro, o gal izoliatas? Kas tai? Turbūt ne kartą teko susidurti su CBD pluoštinių kanapių aliejumi ir atkreipėte dėmesį, kad siūlomas aliejus būna pilno spektro, plataus spektro, o kitur apskritai apie tai neužsimenama. Taigi, kas tai yra, kuo skiriasi šie produktai, ir kuo jie gali būti naudingi? Kas yra pilno spektro CBD? Pilno spektro CBD...
 • Gydytoja vaikų odontologė Simona Dauparė: ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?

  „Šypsenos akademijai“ svarbu, kad dantų gydymas vaikams nekeltų jokių baimių ir neigiamų emocijų. Todėl nuo pat mažens skatiname tėvus atvesti vaikus reguliariems profilaktiniams vizitams, kurie padės dantų problemas atpažinti dar ankstyvoje stadijoje ir vaikus supažindinti su odontologija, nesuteikiant neigiamų emocijų. „Šypsenos akademijos“ gydytoja vaikų odontologė...
 • Vaikštynės suaugusiems - kaip išsirinkti?

  Daugeliui Senjorus ar Neįgaliuosius slaugančius žmonių kyla klausimas kaip palengvinti jiems kasdenybę ir mobilumą. Vieni galvoja apie neįgaliųjų vežimėlius, kiti - apie ramentų ar lazdelių pirkimą. Tačiau yra tarpinis sprendimas, vaikštynė suaugusiems, kurios pirvalumai dažniausiai pamirštami... Kodėl vaikštynės suaugusiems yra geresnės nei ramentai ar invalido vežimėliai...
 • Gražesnio kūno link – greitai ir be skausmo!

  Saulė, pavasaris ir vis šiltėjantys orai ne vieną verčia pasitempti ir pradėti rengtis vasaros sezonui. Vieni griebiasi dietų, sporto ar jaunystę žadančios kosme­ tikos, kiti skuba pasijauninti ir pagražinti kūno for­ mas ilgalaikėmis ir neskausmingomis procedūromis. Balandžio pradžioje sostinės pa­rodų centre „Litexpo“ vyksian­ čioje grožio parodoje...
 • Specialistė pataria: kaip tinkamai prižiūrėti pėdas ir išvengti rimtų odos problemų?

  Gera savijauta suteikia vidinį pasitenkinimą, o šis jausmas apima visą kūną – nuo galvos iki pat pirštų galiukų. Kai pėdos sveikos, patrauklios ir malonios liesti, norisi jomis grožėtis, o tai signalizuoja ir apie nuoseklų rūpinimąsi savo sveikata. Mūsų pėdų gerovė priklauso tik nuo mūsų pačių, tačiau reguliariai patikint jas profesionalams, ne tik tinkamai jomis pasirūpinsime, bet...
 • HIFU - unikali Anti-Age procedūra, kuri skiriasi nuo kitų

  Jekaterina Malnach, Vario Health Equipment įmonės plėtros direktorė, Techninės kosmetologijos ekspertė, turinti daugiau nei 15 metų patirtį. Šiais metais, panaikinus Covid apribojimus, pagaliau vėl duris atvėrė grožio parodos ir kongresai. Balandžio mėnesį lankiausi viename iš svarbiausių estetinės medicinos pramonės kongresų - AMWC Monake, kur atvyksta geriausi specialistai iš...
 • Nuo medicininių rūbų iki nitrilinių pirštinių

  Jei kasdien savo darbe kontaktuojate su įvairiais odai galinčiais pakenkti elementais, neabejotinai turėtumėte imtis priemonių, padedančių nuo viso to apsisaugoti. Tokiu atveju reikėtų naudoti tiek specialius darbo rūbus, tiek ir vienkartines apsaugines pirštines, pvz., tai galėtų būti nitrilinės pirštinės. Visa tai padėtų jums dirbti daug saugiau ir komfortiškiau. Ir tiesą sakant, tokių...
 • Krūtų didinimas implantais - ar tai saugu?

  Nors krūtų didinimas iš tiesų jau nėra naujas reiškinys ir šiandien visiems tai tapo įprastas dalykas, vis dėlto tai, jog implantai yra kažkas, kas dedama po oda ir vėliau „gyvena kartu su jų savininke“ sukelia įvairiausių diskusijų ir nerimo pacientėms. Ir tai natūralu, juk kiekvienas norime jaustis saugiai prieš bet kokią intervenciją į mūsų kūną. Štai kodėl krūtų didinimas...
 • Kai dantį rauti būtina

  Senovėje dantų rovimas buvo praktiškai visų odontologinių problemų sprendimas. Šiais laikais, nors dantis jau galima profesionaliai sugydyti ir maksimaliai išsaugoti, vis gi juos rauti kartais būtina. Dantys raunami, jei sukelia problemų šalia esantiems dantims arba, būdami pavojingu infekcijos židiniu, kelia grėsmę paciento sveikatai. Nepavojingų infekcijos židinių organizme nėra. Yra tik...
 • Slaugos sektoriaus mokiniai ir pedagogai dalyvauja “Erasmus+” programos projektuose

  Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras įgyvendino Erasmus + programos mobilumo projektą Nr.2020-1-LT01-KA116-077477 "Profesinio rengimo veiksmingumo gerinimas per mobilumo veiklas". Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro mokiniai, slaugytojo padėjėjo specialybė, atliko praktiką Italijoje lapkričio 16 d. – gruodžio 16 d. 2021 m. senelių namuose "URIA" CENTRO...
 • Dantų protezai: gydytojai paneigia 5 paplitusius mitus

  Dantų protezų naudą sunku paneigti: šios restauracijos padeda atkurti prarastus dantis, jų dėka ir vėl galima mėgautis mėgstamu maistu, bendrauti ir šypsotis be kompleksų. Deja, apie dantų protezavimo procedūrą daugelis iki šiol žino nepakankamai. Galbūt dėl to šis gydymo metodas yra lydimas mitų ir klaidingų įsitikinimų: esą protezai yra neestetiški, nepatogūs ir netinka jaunesnio amžiaus...
 • Dr. Cyj užpildas plaukams – stiprių plaukų paslaptis

  Gražūs ir sveiki plaukai neabejotinai yra neatsiejama pasitikėjimo savimi dalis. Visgi, išlaikyti sveikus ir storus plaukus yra nelengva užduotis, o plaukų silpnumas ir slinkimas – problema, neaplenkianti tiek moterų, tiek vyrų. Klaidinga manyti, kad plaukų tankumas bei grožis priklauso tik nuo tinkamos priežiūros ir naudojamų priemonių. Deja, net ir naudojant pačius geriausius šampūnus,...
 • Beždžionių raupai – atvejų pasaulyje yra, tačiau neverta kelti panikos

  Atrodo, kad pastaruosius keletą metų gąsdinančios naujienos niekada nesibaigs. Iš pradžių pasaulį sukrėtęs ir milijonus gyvybių nusinešęs koronavirusas, šių metų pradžioje Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, o dabar dar ir žinios apie plintančius paslaptinguosius beždžionių raupus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja, profesorė dr. Ligita Jančorienė sako, kad tai,...
 • Vargina erekcijos sutrikimai? Neužsiimkite savigyda – urologas pataria, kada vertėtų kreiptis į specialistą

  „Jei jums pasireiškia pavieniai erekcijos sutrikimo atvejai, tikėtina, kad tai nėra liga, veikiau laikina būklė, susidariusi dėl patirto streso ar nuovargio. Tačiau jei erekcijos sutrikimas pasireiškia nuolat, ilgiau nei 3 mėnesius ir tai trukdo atlikti visavertį lytinį aktą, rekomenduojame kreiptis pagalbos“, – apie tai, kada vertėtų nedelsti, pasakoja Medicinos diagnostikos...
 • Matote neryškiai ir miglotai? Tai gali rodyti progresuojančią kataraktą

  Katarakta – vyresnio amžiaus žmonių liga. Vienintelis veiksmingas jos gydymo būdas yra operacija. Tyrimai rodo, kad 95 proc. pacientų, kuriems sudrumstėjęs akies lęšiukas buvo pakeistas nauju, atgauna nuo 50 iki 100 proc. regėjimo, jei nėra kitų akių ligų. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro oftalmologė Inesa Skvarciany-Bajorūnė ragina nedelsti, nes uždelsus operacija trunka ilgiau...
 • Įvairūs kūno skausmai gali byloti ne apie fizinius sveikatos negalavimus, o apie užslėptas emocijas

  Dažnai girdima, kad visos ligos pirmiausia prasideda galvoje. Ir nors šią mintį būtų galima nuleisti juokais, visgi specialistai tvirtina – mūsų kūnas ir emocijos iš tiesų yra glaudžiai susijusios. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatrė Aušra Stankūnienė pasakoja apie tai, kaip atskirti, kada vertėtų problemos ieškoti pas šeimos gydytoją ar kitą medicinos specialistą, o kada...
 • Jums diagnozuota stuburo osteochondrozė? Neužsiimkite savigyda ir skubėkite pas kineziterapeutą

  „Stuburo osteochondrozė – tai terminas, vartojamas apibūdinti degeneracinius tarpslankstelinių diskų ir slankstelių kauluose pokyčius. Daugelis išsigąsta išgirdę tokią diagnozę, tačiau paprastai kalbant, tai reiškia, kad prasidėjo stuburo senėjimo procesas“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė. Šis procesas prasideda...
 • Gerybinis auglys – ar po operacijos deformuosis krūtis?

  Išgirdusi diagnozę gerybinis krūties auglys, dažna moteris dvejoja, ką daryti. Tikimybė, kad auglys supiktybės, nėra didelė, bet rizikuoti irgi nesinori. Garsiai apie tai nekalbama, tačiau viena operacijos atidėliojimo priežasčių – baimė, kad operacijos metu krūtis bus deformuota. Apie fibroadenomų šalinimo operacijas kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Penkios dažniausiai pasitaikančios traumos žaidžiant golfą

  Pamažu šylant orams, dažnas skubame kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Juo pasidžiaugti galima žaidžiant Lietuvoje vis labiau populiarėjantį golfą. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė tikina, kad ši sporto šaka yra puiki fizinio aktyvumo forma, gerinanti širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, palaikanti kojų ir pečių juostos raumenyno jėgą....
 • Sraigių mucinas kosmetikoje – atjauninanti gamtos ir mokslo galia

  Produktus su sraigių sekretu (mucinu) dauguma bandžiusių laiko tiesiog stebuklingais. Tačiau iš tiesų stebuklų čia nėra, o stulbinantis sraigių sekreto efektyvumas paaiškinamas mokslu. Taigi, kas yra ant kosmetikos etikečių ne taip seniai pasirodęs sraigių mucinas ir kodėl jis toks galingas? Greitesnis žaizdų gijimas ir regeneracija Sakoma, jog sraigių mucino naudą pirmieji pastebėjo...