Dantų protezavimas: kodėl ir kada būtina susirūpinti savo dantimis
2019 m. rugsėjo 9 d.
Dantis – svarbus burnos ertmės organas, kurio netekimas gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Dantys prarandami dėl paveldimumo, kasdienių įpročių, mitybos, dantų nepriežiūros, įvairių ligų ir kitų priežasčių. Netekus vieno ar kelių dantų, odontologai rekomenduoja nedelsiant kreiptis į specialistus, kurie pasiūlys tinkamiausius dantų atkūrimo būdus, o vienas iš jų - dantų protezavimas.
Dantų netekimo priežastys – įvairios
- Netinkama burnos higiena. Jei dantys prižiūrimi netinkamai, ant dantų paviršiaus kaupiasi akmenys, kurių laiku nepašalinus, atsiranda įvairių burnos ertmės ligų. Dantų akmenys yra viena pagrindinių periodontito atsiradimo priežasčių. Laiku negydant periodontito, pacientai gali prarasti pažeistus dantis. Norint tinkamai prižiūrėti dantis, būtina kasdien kruopščiai valytis dantis ir liežuvio paviršių ryte ir vakare, reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną.
- Nereguliarus lankymasis pas odontologą. Apsilankyti pas odontologą reikėtų reguliariai (bent kartą per metus), o ne tada, kai jau pajutote skausmą ar dantų jautrumą. Odontologas gali pastebėti tik pradėjusias formuotis dantų bėdas ar užkirsti kelią rimtoms ligoms. Be to, gydymo trukmė pastebėjus bėdą ankstyvoje stadijoje yra gerokai trumpesnė.
- Nesubalansuota mityba. Dantis ypač žeidžia rūgštūs ir saldūs maisto produktai, gazuoti ir spalvoti gaivieji gėrimai, kava, arbata, alkoholis. Per didelis cukraus kiekis ilgainiui sukelia dantų audinių pažeidimus, kitaip dar vadinamą eroziją, o tai gali grėsti net dantų netekimu.
- Rūkymas.Šis žalingas įprotis kenkia ne tik mūsų vidaus organams, bet ir dantims. Rūkančių žmonių dantys gerokai greičiau apsineša, o tai padidina dantų ir dantenų ligų atsiradimo rizikas. Be to, patys dantys silpsta, todėl ilgainiui gali pradėti kristi.
- Traumos ir nelaimingi atsitikimai. Dažna dantų praradimo bėda – įvairios traumos avarijų ar kitų įvykių metu. Neretai dantis praranda ir aktyvaus laisvalaikio būdą propaguojantys pacientai. Traumos metu gali įtrūkti danties emalis, lūžti vainikas ar išnirti pats dantis. Tokio tipo traumos reikalauja operatyvios pagalbos – vienais atvejais dantį dar pavyksta išsaugoti, kitais tenka protezuoti ar implantuoti.
Ką daryti praradus dantį ar kelis dantis?
Vis dar įprasta manyti, kad vieno ar kelių dantų praradimas yra tik estetinė problema, nereikalaujanti skubaus sprendimo. Netekus danties ar kelių dantų, gali kilti gerokai rimtesnių bėdų, tokių kaip kaulo nykimas, žandikaulio deformacijos ir pan.
Visų pirma, anot odontologų, svarbu nedelsti ir kreiptis į specialistus. Uždelsus, gydymas gali trukti gerokai ilgiau. Dantis protezuoti galima neišimamais (fiksuotais) arba išimamais dantų protezais. Neišimami dantų protezai gali būti vainikėliai, dantų protezų tiltai ar tvirtinami ant implantų. Išimami dantų protezai paprastai vadinami „biugeliais“ (lanko atramos protezais) arba plokštelėmis.
Išsamią informaciją apie Jums individualiai tinkamiausią dantų gydymo būdą Jums suteiks gydantis gydytojas po išsamios apžiūros ir reikiamų procedūrų atlikimo.