Pagal temą

GinekologijaMoters sveikataGrožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataOrtopedija, ortopedinės priemonėsOrtopedijaPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosEstetinė medicinaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaPsichologijaPlaučių ligosSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiPsichologija, psichiatrijaPsichologijaSanatorijos, reabilitacijos centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraVisuomenės sveikatos biurai

Burnos higiena , kam ji reikalinga?

2018 m. balandžio 9 d.

Profesionali burnos higiena yra viena svarbiausių burnos ertmės profilaktikos priemonių. Jos metu įvertinama paciento dantų bei minkštųjų audinių būklė, atliekama profesionali burnos higiena, po procedūros kiekvienam asmeniškai atliekamas asmeninės burnos higienos mokymas ir taikomas individualių priemonių parinkimas. Burnos higiena paremta tuo, kad tik asmeninė burnos higienos priežiūra gali garantuoti jos efektyvumą. Ir kuo greičiau pats žmogus tai supras ir seks higienisto nurodymus, tuo greičiau matysis rezultatai.
Deja, kaip bebūtų gaila, bet savo darbo patirtyje dar tenka sulaukti pacientų, kurie būdami garbingo amžiaus profesionalią burnos higieną atvyksta darytis pirmą kartą. Ką jau kalbėti apie jų asmeninę burnos higieną ir bendrą dantų bei minkštūjų audinių būklę. Tai rodo, kad žmonėms trūksta žinių apie dantų priežiūrą. Dažnas paciento požiūris, kad dantis yra sveikas, kol jo neskauda ir kol nėra akivaizdžių jo išvaizdos ir funkcijos sutrikimų, yra klaidingas. Taip pat ir su dantenomis.
Labai svarbu suprasti tai, kad žmogus pats gali kontroliuoti savo dantų sveikatą, tinkamai prižiūrėdamas dantis ir reguliariai (t.y. dažniausiai kas 6 mėn.) lankydamasis pas burnos higienistą.
Dvi dažniausios dantų ligos, kurias sukelia bakterijos, tai ėduonis ir periodontitas. Akmenys, kraujuojančios dantenos, ėduonis, blogas kvapas, skausmas tai pagrindiniai simptomai.
Profilaktika yra svarbiausias kelias sveikų dantų link. Vaikams jau 2,5 - 3 metų laikotarpiu išdygus pieniniams krūminiams dantims susidaro tarpdančiai, ir jau nuo tada tėvai turi pradėti valyti tarpdančius. Netinkamai išsivalius dantis jau per 24 valandas susidaro bakterijos. Po 4 dienų susidaro karieso bakterijos. Po 8 dienų- periodonto bakterijos ir atsiranda chroniškas gingivitas(dantenų uždegimas). Kariesas ir periodontitas vystosi tuo pačiu metu. Kariesą pamatome pirmiau, nes prieš periodontitą mūsų organizmas turi apsaugos mechanizmų, kurie mums leistų suprasti, kad reikia pagalbos. Šiuo atveju viską pasako kraujuojančios, paburkusios, skausmingos dantenos. Ilgainiui ignoruojant šiuos gingivito (dantenų uždegimo) simptomus vystosi periodontitas. Chroniško gingivito priežasties diagnostika: 95% visų susirgimų bakterijų būna tarpdančiuose. Skylė- ligos proceso pabaiga.
Apibendrinant - asmeninė burnos higiena turi tapti įpročiu. Ryte dantys valomi minkštu šepetuku ir pasta, nepamirštant liežuvio, kadangi per naktį ant jo prisikaupia bakterijų ir apnašų. Dienos metu tarpdančiai valomi tarpdančių šepetukais (kurių dydžius parenka Jūsų burnos higienistas arba odontologas) ir siūlais. Vakaras yra svarbiausias metas dantų valymui, valyti reikia su vieno danties šepetuku. Teko girdėti labai gerą gyvenimišką pavyzdį seminare apie tai, kad dantis reikia valyti kaip batus, visus po vieną. Juk batų nesustatome visų ir nepravalome vienu šepečiu, valome po vieną batą, taip ir dantis reikia valyti kiekvieną atskirai, tikrindami liežuviu. Švelnus paviršius - reiškia išvalėte, nešvelnus – valote tol kol bus švelnus. Valymui svarbūs trys paviršiai: tarpdančiai , sritys ties danties kaklelio ir dantenos, kramtomieji dantų paviršiai (vagelės).
Nepamirškite reguliariai lankytis pas savo burnos higienistą. Mes rūpinamės Jūsų dantų sveikata.

Pataria burnos higienistė : Indrė Šinkūnaitė.

Burnos higiena

Nauji straipsniai