Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Bakteriologinė bioplėvelė – infekcijos atsiradimo forma

2017 m. spalio 9 d.

Bioplėvelė (biofilm) – plačiai žinoma ir paplitusi mikroorganizmų gyvavimo forma. Bioplėvelės yra atsparios įprastiems antibiotikams. Bakterijų kolonijos esančios polisacharido apvalkale ir skiriančios viena kitą vandens kanalais suformuoja sudėtingus darinius – vadinamąsias bioplėveles. Vandens kanalais bakterijos gauna deguonies, maistinių medžiagų, tais pačiais kanalais į jas patenka ir antibakterinių medžiagų. Tačiau bioplėvelės, skirtingai nei pavienės bakterijos yra atsparesnės antibiotikų poveikiui.

Bakterijos išlieka gyvybingos bioplėvelėse, net esant 1000 kartų didesnei antibiotikų koncentracijai, nei paprastai. Bioplėveliu atsparumas pasireiškia tuo, kad antibakteriniai preparatai sunkiai prasiskverbia pro polisacharidinį sluoksnį, kuris tarsi biologiniai klijai stipriai priklijuoja bioplėvelę prie bakterijos paviršiaus. Atrasta ir kita svarbi bioplėvelės savybė – galimybė išskirti kvorumo jutimo molekules. Tai mikroorganizmų galimybė sąveikauti ir reguliuoti savo veiksmus signalinių molekulių sekrecijos atžvilgiu. Dalinai patogeninės bakterijos gali daugintis kūne jam nepakenkdamos, kol nepasiekia tam tikro skaičiaus, todėl mikroorganizmai formuoja bioplėveles, kad galėtų greičiau daugintis.

 • Bioplėvelė – aktyvus biologinis organizmas. Tai mikroorganizmų visuma funkcionuojanti tarpląsteliniame užpilde.
 • Bioplėvelės gali silpninti imuninę organizmo reakciją.
 • Mikroorganizmai bioplėvelėje skatina metabolinius susijungimus, ir medžiagų apykaitos metu vienas mikroorganizmas tampa maitinimosi šaltiniu kitam.
 • Formuoja primityvų genetinės informacijos apsikeitimą.
 • Formuoja atsparumą fagocitozei ir antibiotikams.
 • Labai aukštas patogeniškumas.

Vystymosi metu bioplėvelė pereina keletą stadijų:

1 – pirminis sukibimas – sukibimo ir adsorbcijos. Ši stadija yra grįžtamoji.

2 – negrįžtamasis sukibimas – fiksacija. Šioje stadijoje mikroorganizmai išskiria polimerus, užtikrinančius tvirtą sukibimą.

3 – Brendimo stadija. Mikroorganizmai prisitvirtina prie epitelio, palengvina naujų ląstelių prisijungimą ir tarpląsteliniame užpilde apjungia visą koloniją. Kaupiasi maisto medžiagos ir mikroorganizmai pradeda daugintis.

4 – Visiško subrendimo stadija. Subrendusi susiformavusi bioplėvelė įgauna savo dydį ir formą. Tarpląstelinis užpildas apsaugo ją nuo išorinių neigiamų veiksnių.

5 – Išplitimas. Dispersija (bakterijų išplitimas): periodiškai atsiskiria atskiros ląstelės, sukurdamos naujas kolonijas.

 

Kai kurie infekcijos ypatumai sukelti bioplėvelės:

Chroniškas sinusitas: mielių ir bakterinių kolonijų buvo rasta pas 80% pacientų po chirurginės viršutinio žandikaulio sinusų operacijos, kurias suformavo bioplėvelė.

Plaučių infekcijos: bakterinės ir grybelinės kolonijos, apsaugotos bioplėvelės, iššaukia pneumoniją, chronišką bronchitą. Ypač didelė bakterijų dauginimosi rizika atsiranda sergant cistine fibroze ir tuberkulioze.

Akmenys inkstuose: dažniausia jų atsiradimo priežastis – bakteriniai „apsigimėliai“, kurie susidaro iš bakterinės bioplėvelės ir mineralizuotos masės.

Širdies ligos: širdies vidinio dangalo (Endokardo) uždegimą, kurio metu dengiama širdies vožtuvo sienelės vidinė pusė irgi iššaukia mikroorganizmai apsaugoti bioplėvele. Tokios kolonijos buvo rastos ant širdies vožtuvų sienelių.

Paradantozė: daugiau kaip 500 mikroorganizmų rūšių ( tame tarpe ir patogeninių), formuoja kolonijas, apsaugotas bioplėvele, žmogaus burnos ertmėje, sukeldami kariesą, chronišką dantų smegenų uždegimą ir viršūninį periodontitą. Šios bakterijos gali migruoti po visą organizmą, sudarydamos naujas biobakterines kolonijas, sukeldamos uždegimines ir autoimunines reakcijas su įvairiomis infekcijomis. Daugelyje atvejų periodontinė infekcija sunkiai gydoma.

Odos problemos, chroniškos opos: Bioplėvelių infekcija sukelia chroniškas opas ir ilgai gyjančias pūlingas žaizdas. Kaip tiesyklė tai antibiotikams atsparus Auksinis stafilokokas (Staphylococcus aureus).

Disbiozė: patogeninių bakterijų, grybelinių parazitų atsiradimas virškinamajame trakte sukelia virškinimo sutrikimus, alergijas maistui, autoimunines reakcijas, taip pat didėja toksinių medžiagų susikaupimas organizme.

 

Bioplėvelės išplitusios visur – gamtoje, medicinoje ar buityje. Jos karaliauja akvariumuose, naftos vamzdynuose, kateteriuose, implantuose, lęšiuose, protezuose ir netgi dantų paviršiuje.

Bioplėvelės gali būti labai pavojingomis, kaip nutiko 1976 m. Filadelfijoje, kuomet Legionierių liga nusinešė 29 žmonių gyvybes, tuomet buvo nustatytas glaudus ryšys su bioplėvelių bakterijomis, atsiradusiomis oro kondicionavimo sistemose.

Kvorumo slopinimas natūraliais biocidais – naujas bioplėvelių suvaldymo metodas.

Labai svarbu slopinti membranos pūslelių darbą, kuri užtikrina bakterijų atsparumą vaistams. Membranų pūslelės išsiurbia antibiotikus iš bakterinių ląstelių ir aktyvina ląstelinius fermentus, naikinančius antibiotikus.

Augalai, turintys sudėtyje tanino, berberino ir kai kurie fenolio junginiai efektyviai slopina membranos pūslelės darbą, kuri kartu su įprastais antibiotikais padeda vaistams pasipriešinti prieš gram-neigiamus ir gram-teigiamus mikroorganizmus.

Antibakteriniai eteriniai aliejai, fenolio junginiai:

Fenoliai, tokie kaip timolis ir karvakrolis veikia paviršiuje esančius bakterijų baltymus, pakeičia jų ląstelių paviršių, ir neleidžia bakterinėms bioplėvelėms formuotis .

Karvakrolis ir timolis veikia citoplazminę membraną su dvigubu lipidų sluoksniu, suardo jos vientisumą, tokiu būdu suyra ląstelinės medžiagos jonai, (ATP) ir Nukleino rūgštys) ir sunaikinamos bioplėvelės ir bakterinės kolonijos.

Eteriniai aliejai yra labai efektyvūs, nuo labai atspariu vaistams gram-neigiamų bakterijų, tokiu kaip Pseudomonas, Escherichia и Acinetobacter.

Koncentruoti taninai neleidžia gamintis bioplėvelėms ir gali slopinti bakterijų judėjimą ir augimą. Oligomeriniai proantocianidai stiprina vitamino C poveikį, skatina medžiagų ir ląstelių gijimą, kadangi vitaminas C pdeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.

Todėl augaliniai preparatai su panašiomis savybėmis tiriami norint išsiaiškinti jų poveikį kaip alternatyvą sintetiniams antibiotikams esant bioplevelės infekcijai.

 • Galimybė padėti sergant įvairių tipų virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ir parazitinėmis ligomis.
 • Gali būti mediciniškai efektyvi pagalba sisteminės endoekologijos ir žarnyno disbiozės susirgimų gydymui.
 • Rekomenduojama mediciniškai – biologiniam autizmo gydymui, pasireiškus mikroskopinio grybelio Candida simptomams, paprastosiom bakterijoms, nusilpus imuninei sistemai, atsiradus intoksikacijos reiškiniams.
 • Esant sunkiai gydomiems susirgimams, tokiems kaip Laimo liga ir kt.
 • Gali padėti apsisaugoti nuo peršalimo ir gripo šaltuoju metu.
 • Galimybe slopinti patogeninių mikroorganizmų, gram-teigiamų ir gram-neigiamų bakterijų, parazitų ir virusų aktyvumą.
 • Stabdyti bioplėvelių atsiradimo galimybę.
 • Veikti sistemingai.
 • Galimybę naudoti esant ūmiai ar chroninei infekcijai.
 • Esantys imunostimuliatoriai, kurie reguliuoja organizmo apsaugą.
 • Palaikyti detoksikacijos procesus, aktyvuojant drenažo kelius.
 • Sumažinti uždegiminius procesus, greitinant audinių gijimą.

 

Nauji straipsniai

 • Dailės terapija. Gydomoji kūrybos pusė

  Gydymo menais šaknys – dar priešistorėje Jau priešistoriniais laikais pirmieji gydymo, bendravimo su dievų pasauliu būdai buvo piešimas, vaidyba, muzika. Spalva buvo savotišku žodžiu, gimdančiu arba užmušančiu, geru arba blogu. Įtraukta į ornamento struktūrą arba tapybinį atvaizdą, spalva taip pat atlikdavo ir kitas žodžio funkcijas – palaikyti ryšį ir bendravimą tarp...
 • Geriausi (sveikiausi) saldikliai ketogeninei dietai

  Beveik visi mes mėgstame saldus maistas ir retkarčiais desertas. Deja, cukrus ir dauguma saldumynų yra vienas iš labiausiai blogiausių dalykų, kuriuos reikia vartoti, jei norite išgydyti lėtinę būklę ir veikti geriausiu būdu. Dėl sudėtingų sveikatos būklių labai mažai angliavandenių, ketogeninės dietos gali būti geriausias gydymo būdas. Taigi, kokie yra geriausi keto saldikliai po ketogeninės...
 • TRAVENO by SIGVARIS kelioninės kojinės yra tobulas jūsų kelionių kompanionas

  Vis daugiau ir daugiau žmonių keliauja ilgus atstumus, o ilgos kelionės lėktuvu, traukiniu, autobusu, automobiliu padidina riziką susirgti giliųjų venų tromboze. Kelionės metu ilgai sėdint kraujas susistovi venose, sulėtėja kraujo tekėjimas, jaučiamas kojų nuovargis, skausmas, patinsta pėdos, čiurnos. Ilgai sėdint kelionės metu (daugiau nei 4 valandas) rizika susirgti giliųjų venų tromboze...
 • Iš nosies bėga kraujas? Gydytoja pataria, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą

  Į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykę pacientai neretai mano, kad gali numirti nuo kraujavimo iš nosies, bet Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja otorinolaringologė Bernadeta Zykienė ramina, kad tai praktiškai neįmanoma. „Apie 60 proc. žmonių populiacijos nors kartą gyvenime susiduria su kraujavimu iš nosies ir tik apie 10 proc. pacientų pasireiškia itin sunkus kraujavimas, kai...
 • Rugsėjo 1-ąją pasitikime be streso: 6 psichologės patarimai, kaip pasiruošti mokyklai

  Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, tad, kad ir kaip stengiamės nuvyti mintis apie mokyklą, rugsėjo 1-oji nenumaldomai artėja. Grįžimas į įprastą rutiną po vasaros atostogų kelia stresą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams, ypač, jei į mokyklos suolą mažylis ruošiasi sėsti pirmą kartą. Tad kaip vertėtų pasiruošti mokslo metams, kad ir taip neišvengiamo psichologinio streso būtų kuo mažiau, o iš...
 • Estetinės medicinos mokymai: kodėl geriau pradėti mokytis dabar?

  Paskutinį dešimtmetį pastebimas augantis susidomėjimas estetine medicina, kosmetologija arba grožio industrija ir jos teikiamomis paslaugomis. Įmonė Gopestetika neatsilieka nuo rinkoje dominuojančių naujovių, todėl vis daugiau dėmesio skiria estetinės medicinos mokymams su aukščiausio lygio profesionalais. Gopestetikos rengiamuose mokymuose savo žinias ir įgūdžius jau tobulino ne vienas...
 • Kosmetikos produktai su hialurono rūgštimi

  Hialurono rūgštis yra gyvybiškai svarbus glikozaminoglikanas - jungiamojo audinio sudedamoji dalis esanti odoje. Hialurono rūgštis įtakoja gyvybiškai svarbius procesus vykstančius odoje. Veikia ląstelių proliferaciją, ląstelių migraciją, teigiamai veikia naujo kolageninio audinio formavimąsi. Hialurono rūgštis gali sulaikyti 1 000 kartų daugiau vandens, nei jos pačios masė. Suteikia odai...
 • Į darželį lengvu žingsneliu!

  Artėjanti Rugsėjo 1-oji sukelia nemenką jaudulį būsimam mokyklinukui ar darželinukui. Tačiau ne ką mažiau nerimo jaučia ir jų tėveliai - juk jiems reikia pasirūpinti ne tik spalvotomis pieštukinėmis, tačiau ir tinkama apranga bei avalyne. „Sveikatinė“ skuba Jums į pagalbą ir visą rugpjūčio mėnesį siūlo - 20 % nuolaidą profilaktinėms basutėms „Sabalin“! Šios...
 • Prieš Rugsėjo 1-ąją išsitirkite ne dėl „varnelės“

  Dabar daug pigiau ikimokyklinukams ir moksleiviams atliekamas ne tik 7 profilaktinių tyrimų komplektas, bet ir tiksliausias latentinės tuberkuliozės tyrimas „Quatiferon – TB Gold plus“. Paskubėkite apsilankyti Medicina practica laboratorijoje! Piktinatės, kad darželiai ir mokyklos neva gaišina brangų laiką kasmet rugsėjį reikalaudami jūsų vaiko sveikatos pažymos? Galite...
 • Burnos higiena – ar būtina visiems ir visada?

  Dėl burnos higienos yra kontraversiškų nuomonių. Ypač pacientų tarpe, kuriems kur nors kada nors buvo atlikta būtent neprofesionali burnos higiena, o jų garbaus amžiaus seneliai išgyveno apskritai be burnos higienos. Įvairūs, net prieštaringi, pasisakymai apie individualią patirtį gali būti pagrįsti, nes kiekvieno žmogaus organizmas, atsparumas, paveldėtos savybės, gyvenimo...
 • Kelio traumą patyręs Donatas Tarolis: kartais skausmas trenkia kaip žaibas iš giedro dangaus

  Kiekvienas sporto medikas Jums drąsiai pasakys, jog profesionalus sportas – bemaž sinonimas sportinėms traumoms. Pastarąsias patiria ne tik patyrę ir profesionaliose lygose žaidžiantys žaidėjai, tačiau ir tie, kurie dar tik bėga pirmuosius savo ratus mokyklos stadione. Dažniausios šių traumų priežastys – nepakankamas apšilimas prieš treniruotę ir per didelis krūvis rungtynių metu,...
 • „Redcord“ – greitas būdas siekti sveikatos tikslų ir malšinti skausmą

  Nenustebkite, jei vietoje įprastos mankštos ar treniruotės kineziterapeutas paįvairinimui ne tik jus supančios virvėmis ir diržais, bet ir pasiūlys pakyboti ant virvių. Laisvojo kybojimo pratimai visai nereiškia, kad specialistas jus ruošia skrydžiui į Marsą. Mankštos su „Redcord“ virvių ir diržų sistema, taikant „Neurac“ metodiką, rekomenduojami gydant nugaros,...
 • Nepastebimo rando beieškant

  Parengė gyd. Tomas Manelis, Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, Čikagos minimaliai invazinės chirurgijos instituto (Chicago Institute of Minimally Invasive Surgery) bendradarbis Chirurgija yra meno forma, kuri bent vienu aspektu primena Don Kichotą, kovojantį su vėjo malūnais. Šis paradoksas slypi pačioje chirurgijos esmėje – jos invazinėje prigimtyje, tai yra chirurgijai...
 • Genų mutacijos, lemiančios vėžines ligas. Kaip užbėgti ligai už akių?

  Prieš keletą metų stebėjomės žinomos aktorės A. Jolie drastišku sprendimu atlikti prevencinę mastektomiją – abiejų krūtų pašalinimo operaciją. Jai buvo nustatyta BRCA1 geno mutacija, kuri labai smarkiai padidina krūties ir kiaušidžių vėžio riziką. Lietuvoje taip pat yra galimybė išsitirti dėl BRCA1 ir BRCA2 genų pakitimų. Kalbiname Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoją...
 • 100% silicis žarnyno ir organizmo valymui !

  Švarus organizmas – tai geros sveikatos garantas. Pasidomėjus galima sulaukti daug įvairių pasiūlymų organizmo valymui, bet ar visi pasiūlymai tikrai veikia taip, kaip juos pristato? SiLiCiS (Polisorb Plus) Visiškai atsitiktinai, parazitų (ypač kirmėlių) naikinimo praktikoje, pavyko nustatyti, kad juos likvidavus organizme staiga padidėja silicio kiekis, ir atvirkščiai, kuo daugiau...