Ar kraujavimas iš tiesiosios žarnos yra rimtas?

2022 m. rugsėjo 23 d.
Ar kraujavimas iš tiesiosios žarnos yra rimtas?

Kai kuriais atvejais kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali būti nedidelis būklės, kurią galima lengvai gydyti, simptomas. Pavyzdžiui, hemorojus gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos. Paprastai tai trunka neilgai, o hemorojus dažnai yra lengvai išgydomas. Tačiau kraujavimas iš tiesiosios žarnos kartais gali būti rimtos būklės, pvz., gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, požymis. Svarbu sekti bet kokį kraujavimą, kurį patiriate. Jei jis sunkus, dažnas arba kelia nerimą, paskambinkite savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui, kad tai patikrintų.

Kaip atsiranda kraujavimas iš tiesiosios žarnos?

Galite matyti ar patirti kraujavimą iš tiesiosios žarnos keliais skirtingais būdais, įskaitant:

Kai šluostės, matote kraują ant tualetinio popieriaus;

Kai naudojatės vonios kambariu, tualeto dubenyje matote kraują – vanduo dubenyje gali atrodyti taip, lyg būtų nudažytas raudonai;

Tuštinimosi metu pastebėjote tamsiai raudonas, juodas arba deguto pavidalo išmatas.

Kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali būti ryškiai raudonos arba tamsesnės spalvos. Taip pat galite kraujuoti iš tiesiosios žarnos, to nematydami. Tai gali atsitikti, kai jūsų išmatose yra labai mažas kraujo kiekis – vadinamas slaptu kraujavimu.

Kaip atrodytų mano išmatos, jei kraujuotų iš tiesiosios žarnos?

Kai jūsų išmatose yra kraujo, tai gali atrodyti įvairiai. Ant išmatų gali būti ryškiai raudonų kraujo juostelių arba galite matyti, kad kraujas susimaišęs su juo. Išmatos taip pat gali atrodyti labai tamsios, beveik juodos ir dervos spalvos.

Kartais išmatose gali būti kraujo, kurio nesimato. Tai vadinama slaptu kraujavimu. Tai gali būti kraujavimo virškinimo trakte požymis. Tai taip pat gali reikšti rimtesnę būklę, pvz., uždegiminę žarnyno ligą ar vėžį. Slaptas kraujavimas paprastai nustatomas atliekant laboratorinius tyrimus, kurių metu tiriamas išmatų mėginys, siekiant patikrinti, ar nėra nedidelio kraujo kiekio. Tai vadinama slapto kraujo išmatų tyrimu ir gali būti naudojamas kaip galimo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atrankos būdas. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali tai rekomenduoti, jei jūsų šeimoje yra buvę kolorektalinio vėžio atvejų.

Vienas dalykas, kurį reikia atsiminti, kai matote neįprastą išmatų spalvą, yra tai, ką valgėte. Yra tam tikrų maisto produktų, kurie gali pakeisti jūsų išmatų spalvą ir padaryti jas audonas ar net juodas. Tai dažnai painiojama su krauju išmatose.

Kokie yra kraujavimo iš tiesiosios žarnos simptomai?

Kraujavimo iš tiesiosios žarnos simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kas sukelia kraujavimą. Dauguma kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežasčių yra gydomos ir nėra rimtos. Kai kuriais atvejais kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali būti rimtos ligos, pvz., gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, simptomas.

Kai kurie simptomai, kuriuos gali turėti kraujavimas iš tiesiosios žarnos, gali būti:

Jaučiamas tiesiosios žarnos skausmas ir (arba) spaudimas;

Matote ryškiai raudoną kraują išmatose, apatiniuose drabužiuose, tualetiniame popieriuje arba unitazo dubenyje arba ant jų;

Raudonos, kaštoninės arba juodos spalvos išmatos;

Išmatos, panašios į degutą;

Patirti psichinę sumaištį;

Jaučiamas apsvaigimas ar galvos svaigimas;

Apalpimas.

Kai kuriais labai sunkiais atvejais kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali sukelti šoką. Jei pajutote bet kokius šoko simptomus, nedelsdami skambinkite 112 ir gaukite pagalbą. Šoko simptomai gali būti:

Staigus kraujospūdžio kritimas;

Greitas širdies ritmas;

Negalėjimas šlapintis;

Sąmonės netekimas.

Kas sukelia kraujavimą iš tiesiosios žarnos?

Yra daug skirtingų priežasčių, kodėl gali pasireikšti kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastys gali skirtis nuo įprastų ir lengvų ligų iki sunkesnių ir retų būklių, kuria reikia nedelsiant gydyti.

Kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastys gali būti:

Hemorojus: dažniausia kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastis. Hemorojus yra tiesiosios žarnos (vidinis hemorojus) arba išangės (išorinis hemorojus) venų patinimas. Hemorojus gali išsivystyti dėl daugelio priežasčių, įskaitant lėtinį vidurių užkietėjimą, įtampą tuštinimosi metu, nėštumą, sunkių daiktų kėlimą, analinius lytinius santykius ir didesnį kūno svorį (nutukimą). Hemorojus nereikalauja medicininės pagalbos, o kraujas, kurį galite pamatyti ant tualetinio popieriaus arba tualeto dubenyje, nėra kažkas, dėl ko labai jaudintis.

Išangės plyšys: kartais painiojamas dėl hemorojaus, išangės plyšys yra odos aplink išangę skilimas arba plyšimas. Taip atsitinka, kai išmatos yra labai kietos, kurias sunku pasišalinti. Dėl papildomo tuštinimosi spaudimo oda plyšta. Dėl išangės plyšio galite matyti kraują einant į tualetą, taip pat jausti deginimą tuštinimosi metu. Išangės įtrūkimai dažniausiai praeina savaime laikui bėgant.

Išangės abscesas arba fistulė: jūsų išangėje iš tikrųjų yra mažų liaukų, kurios yra skirtos padėti jums tuštintis. Šios liaukos gali užsikrėsti ir sukelti abscesus ar fistules. Kai išangės viduje esančioje liaukoje susidaro pūliai, sukeldami užsikimšimą, tai yra abscesas. Išangės fistulė yra mažas tunelis, jungiantis abscesą su oda aplink išangę. Šias sąlygas gali sukelti uždegiminė žarnyno liga, tuberkuliozė ar spindulinis gydymas.

Divertikuliozė / divertikulitas: šios būklės atsiranda, kai susilpnėjusiose žarnyno dalyse susidaro maži maišeliai, vadinami divertikuliais. Šie divertikulai gali išsikišti pro žarnyno sieneles, sukeldami kraujavimą ir infekcijas. Kai šie maišeliai užsikrečia, jie gali sukelti tokius simptomus kaip pilvo skausmas, karščiavimas ir staigūs tuštinimosi įpročių pokyčiai.

Uždegiminė žarnyno liga (IBD): Uždegiminė žarnyno liga (IBD) yra plonosios arba storosios žarnos patinimas. Yra dviejų tipų IBD – Krono liga ir kolitas. Krono liga yra būklė, kai virškinamajame trakte atsiranda patinimo dėmių. Sergant kolitu, patinimas daugiausia yra storojoje žarnoje. Žmonėms, sergantiems IBD, gali pasireikšti karščiavimas, viduriavimas, pilvo skausmas ir mėšlungis, žarnyno užsikimšimas ir kraujavimas iš tiesiosios žarnos.

Opos: kai virškinimo skysčių kiekis žarnyne yra nesubalansuotas, tai gali pažeisti virškinamojo trakto gleivinę ir sukelti opas. Jie gali kraujuoti, todėl išmatos yra juodos, kartais panašios į dervą.

Dideli polipai: polipas gali atrodyti kaip grybas, kuris auga iš žarnyno šono. Dideli polipai gali kraujuoti, todėl gali pasireikšti kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Kai kuriais atvejais negydomi polipai gali virsti vėžiu. Svarbu, kad būtų patikrintas kraujavimas iš tiesiosios žarnos, susijęs su polipais, nes tai gali būti gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio požymis.

Ar yra kokių nors maisto produktų, kurie gali pakeisti mano išmatų spalvą panašiai kaip kraujavimas iš tiesiosios žarnos?

Yra tam tikrų maisto produktų, dėl kurių jūsų išmatos gali būti neįprastos spalvos. Galite turėti žalias, geltonas ir net juodas išmatas. Taip gali nutikti dėl įvairių priežasčių – per daug tulžies virškinimo metu, sergant tokiais sveikatos sutrikimais kaip uždegiminė žarnyno liga ar celiakija, vartojant antibiotikus ar net valgant maistą su stipriais spalviniais pigmentais.

Dažnai dėl kraujo išmatos gali atrodyti labai tamsios ir beveik juodos. Maistas, pavyzdžiui, juodasis saldymedis, burokėliai, tamsios uogos (mėlynės ir gervuogės) ir raudona želatina, gali padaryti jūsų išmatas labai tamsias. Tai gali būti lengvai supainiota dėl kraujo išmatose. Jei tuštinimosi metu pastebėjote labai tamsias išmatas, prisiminkite, ką neseniai valgėte. Yra tikimybė, kad tai, ką valgėte, gali būti dažniausiai tamsių išmatų priežastis.

Ar per stiprus įtempimas tuštinantis gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos?

Per stiprus įtempimas tuštinimosi metu gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos. Tai dažnai siejama su vidurių užkietėjimu. Įtempdami galite sukelti tokias ligas kaip hemorojus ar išangės įtrūkimai. Dėl labai kietų išmatų oda aplink išangę gali plyšti, todėl galite matyti kraują. Vidurių užkietėjimo gydymas gali padėti to išvengti.

Priežiūra ir gydymas

Ar yra kokių nors tyrimų dėl kraujavimo iš tiesiosios žarnos?

Yra keletas būdų, kaip jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali įvertinti kraujavimą iš tiesiosios žarnos, kad padėtų išsiaiškinti priežastį. Jūsų paslaugų teikėjas gali pradėti klausdamas apie situaciją, susijusią su kraujavimu iš tiesiosios žarnos. Kai kurie klausimai gali būti:

Kada prasidėjo kraujavimas iš tiesiosios žarnos?

Ką valgėte dieną prieš pamatę kraujavimą iš tiesiosios žarnos?

Kaip dažnai tuštinatės?

Ar buvo užkietėję viduriai?

Ar tuštinimosi metu įsitempėte?

Ar jaučiate skausmą, kai kraujuojate iš tiesiosios žarnos?

Ar ant jūsų išmatų (ir kaip tai atrodo), tualeto dubenyje arba šluostantis yra kraujo?

Ar turite hemorojų?

Ar turite kokių nors uždegiminių žarnyno sutrikimų?

Ar jūsų šeimoje yra buvę kolorektalinio vėžio atvejų?

Šie klausimai gali padėti jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui susiaurinti galimą kraujavimo priežastį. Taip pat yra testų, kuriuos jūsų paslaugų teikėjas gali atlikti, kad padėtų nustatyti priežastį.

Testai, padedantys diagnozuoti kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastį, gali būti:

Fizinis tiesiosios žarnos ir išangės tyrimas;

Kolonoskopija;

Sigmoidoskopija;

Slapto kraujo išmatų tyrimas (POLY Check® yra šio tyrimo versija, kurią galima atlikti namuose ar kitoje patogioje vietoje).

Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali pasiūlyti tik vieną iš šių tyrimų arba atlikti kelis iš jų kartu, kad išsiaiškintų kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastį.

Slapto kraujo testas POLY-Check®

Ar ryškiai raudonas kraujas mano išmatose yra blogesnis už tamsesnį kraują?

Kuo ilgiau kraujas yra virškinimo trakte, tuo tamsesnis jis paprastai atrodys. Taip yra todėl, kad jūsų kūne yra virškinimo chemikalų, kurie natūraliai skaido viską, kas juda virškinamuoju traktu. Kuo ilgiau kraujas liečiasi su šiomis cheminėmis medžiagomis, tamsėja. Jei jūsų kraujavimas yra didesnis virškinamajame trakte, tualete jis gali atrodyti tamsesnis. Jei matote ryškiai raudoną kraują, tai gali reikšti, kad jo virškinamajame trakte yra žemiau arba jis labai greitai juda per kūną. Nors yra daug gerybinių (nežalingų) ryškiai raudono kraujavimo priežasčių, yra mažiau gerybinių tamsesnio kraujo priežasčių – dėl šios priežasties tamsus kraujas gali būti didesnis rūpestis, todėl sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas turi imtis veiksmų.

Kaip gydyti kraujavimą iš tiesiosios žarnos?

Daugeliu atvejų kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali būti gydomas sprendžiant kraujavimo priežastį. Kraujavimas iš tiesiosios žarnos dažnai yra didesnės problemos, kuria reikia pasirūpinti, dalis. Išgydžius šią būklę, kraujavimas paprastai sustoja. Gydymo galimybės gali skirtis priklausomai nuo būklės. Tokios būklės kaip išangės įtrūkimai laikui bėgant gali išnykti savaime arba būti gydomos tepalais. Hemorojus yra dar viena dažna kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastis, kurią galima gydyti sprendžiant bet kokias vidurių užkietėjimo problemas, keičiant mitybą ir vandens suvartojimą arba galbūt atliekant operaciją.

Dar viena rimta kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastis gali būti vėžys. Tokiu atveju jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas parengs gydymo planą vėžiui gydyti, dažnai pašalindamas visus navikus.

Ar kraujavimas iš tiesiosios žarnos praeis savaime?

Priklausomai nuo kraujavimo priežasties, kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali sustoti savaime. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į savo kūną ir sekti kraujavimą. Jei tai nutinka vieną kartą, o paskui sustoja, atkreipkite dėmesį į tai, bet greičiausiai tai nėra kritinė situacija. Jei gausiai kraujuojate iš tiesiosios žarnos arba reguliariai matote kraują, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kad gautumėte skubią pagalbą. Visada gera idėja pranešti savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui apie bet kokį kraujavimą iš tiesiosios žarnos, kurį patyrėte.

Kada man reikia kreiptis į gydytoją dėl kraujavimo iš tiesiosios žarnos?

Paprastai pravartu kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, kai atsiranda kraujavimas iš tiesiosios žarnos. Tai gali būti kitos sveikatos būklės, kuriai gali prireikti gydymo, požymis. Jei gausiai kraujuojate arba matote kraują ištuštinant kelis kartus, skubiai kreipkitės į savo paslaugų teikėją. Kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali turėti rimtų priežasčių, kurias reikia gydyti.

Kokius klausimus turėčiau užduoti gydytojui dėl kraujavimo iš tiesiosios žarnos apsilankymo metu?

Jei patiriate kraujavimą iš tiesiosios žarnos, dažnai yra gera idėja paskambinti savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui ir vykti į susitikimą. Jūsų paslaugų teikėjas išsiaiškins, kas sukelia kraujavimą, ir parengs kraujavimo sustabdymo planą.

Svarbu užduoti visus klausimus, kurie jums gali kilti šio susitikimo metu. Nesidrovėkite kalbėti apie savo tuštinimąsi ar detales apie savo išmatas. Ši informacija gali atrodyti bjauri, bet ji padės jūsų paslaugų teikėjui žinoti, kas vyksta, ir rasti geriausią būdą, kaip padėti jums jaustis geriau.

Nauji straipsniai

 • Kaip pagerinti miegą? CBD poveikis miego kokybei ir kodėl miegas yra svarbus

  Miego trūkumo poveikis sveikatai Reguliarus ir kokybiškas miegas palaiko sveikas organizmo funkcijas, leidžia jaustis energingiems, žvaliems, geros nuotaikos. Ne vienas patvirtintų, kad nekokybiškai išsimiegojus ar naktį užklupus nemigai, – kita diena būna tikrai nelengva. Dėl miego trūkumo gali būti sunku atlikti kasdienes buities ar darbo užduotis. Gali lydėti nuovargis,...
 • Kas geriau – krilių aliejus ar žuvų taukai?

  Gydytojai dažnai pabrėžia, kad Omega-3 riebalų rūgščių mums reikia kasdien. Jų galime gauti iš maisto, tačiau retai mūsų mityba būna subalansuota. Būtent optimalus omegų kiekis organizme gali užtikrinti stabilią mūsų imuninę ir nervų sistemą, palaikyti gerą širdies darbą ir kraujagyslių sveikatą. Taip pat omega-3 vartojimas padeda regėjimo, pažinimo funkcijoms bei lėtina organizmo senėjimo...
 • Kas yra Helicon™? Poveikis ir nauda

  Skrandžio vėžys patenka į penketuką dažniausiai nustatomų vėžių pasaulyje. Jis yra trečias jei vertinsime vyrų populiaciją ir septintas – moterų populiacijoje. Skranžio vėžys taip pat pasireiškia dideliu mirtingumu – jis yra trečias pagal mirtingumą vėžys pasaulyje. Kad būtų lengviau įsivaizduoti kiek yra sergančių vėžiu pasaulyje – vien 2020 metais buvo nustatyta...
 • Ir vėl gripas?

  Gripas yra virusinė infekcija, kuri pažeidžia jūsų kvėpavimo sistemą – nosį, gerklę ir plaučius. Daugeliui žmonių gripas praeina savaime. Tačiau kartais gripas ir jo komplikacijos gali būti mirtinos. Žmonės, kuriems yra didesnė gripo komplikacijų rizika, yra šie: Maži vaikai iki 5 metų, ypač jaunesni nei 6 mėnesių; Vyresni nei 65 metų suaugusieji; Slaugos namų ir kitų...
 • Kaip prižiūrėti išsausėjusią veido odą rudenį?

  Spindinti, sveika, jaunatviška veido oda - turbūt kiekvieno svajonė. Po vasaros mūsų oda išsausėja nuo karšto, sauso oro, aktyvios saulės, miesto dulkių. Drėgmę praradusi oda tampa lengviau pažeidžiama, lėčiau atsinaujina, labiau vargina bėrimai. Veido odos išsausėjimas Išsausėti oda gali tiek jauname, tiek vyresniame amžiuje. Tačiau vyresniame amžiuje oda drėgmę praranda greičiau, ji...
 • Masažuokliai - kokie naudingiausi sveikatai?

  Gydomasis arba atpalaiduojantis masažas – viena seniausių terapijos formų, kurios privalumai jokiu būdu nėra pasenę. Masažai – viena iš svarbiausių kineziterapijos ar kosmetologijos šakų – gali būti atliekami ir namuose, tačiau norint pilnai mėgautis jų poveikiu, nepamainomi tinkami masažo aparatai. Įvairūs masažuokliai – tokie kaip, pavyzdžiui, nugaros masažuokliai,...
 • Šuolininko ir bėgiko kelio sąnarys – kas tai?

  Patelafemoralinio skausmo sindromas naudojamas apibūdinti skausmą kelio sąnario priekinėje dalyje ir aplink girnelę. Jis kartais vadinamas „bėgiko keliu“, nes jis būdingas sportuojantiems žmonėms, ypač moterims ir jauniems suaugusiems, tačiau šis sindromas gali pasireikšti ir nesportuojantiems. Dėl šio sindromo sukeliamo skausmo ir sąstingio gali būti sunku lipti laiptais,...
 • Ilgaamžis dantų atstatymas galimas implantais

  Žmonės praranda dantis dėl daugybės įvairių priežasčių – infekcijų, dantenų ligų, nelaimingų atsitikimų metu. Kai prarandamas natūralus dantis, iškyla labai daug problemų. Likę dantys gali išsikraipyti, pasisukti, sunku sukramtyti maistą, atrodo neestetiškai, tirpsta kaulas ir pan. Šiuo metu visame pasaulyje ir Lietuvoje populiariausias būdas atstatyti dantis implantais, nors dar yra...
 • Kodėl nepatariama krūtų operacijos daryti svetur?

  Šiandien, kitaip nei prieš keliasdešimt metų, į plastines operacijas žvelgiama kur kas palankiau, ir žmonių, kurie ryžtasi jų atlikimui, sparčiai daugėja. Apklausų duomenimis, 2018 m. visame pasaulyje buvo atlikta net 10 milijonų plastinių operacijų. Populiariausia iš jų buvo krūtų didinimas, šią sekė riebalų nusiurbimas, akių vokų pakėlimas ir nosies plastinė operacija. Stebint šiuos skaičius...
 • Kryžkaulinio-klubakaulinio sąnario skausmas, uždegimas, sutrikimas

  Kryžkaulinio klubakaulio sąnario (KKS) disfunkcija yra būklė, atsirandanti dėl vieno arba abiejų KKS sąnarių judėjimo sutrikimo. Paprastai kryžkaulio sąnariai turi labai mažą judesių amplitudę, užtikrinančią stabilumą, pavyzdžiui, ėjimo metu. Jie taip pat sugeria smūgį ir atlieka svarbų vaidmenį perkeldami viršutinės kūno dalies svorį į apatinę kūno dalį. Kryžkaulinio klubakaulio...
 • Alzheimerio liga ir kanapės

  CBD naujasis vaistas nuo Alzheimerio? Kas yra Alzheimerio liga? Nemažai žmonių mano, kad demencija ir Alzheimerio liga yra viena ir tas pats, tačiau taip nėra. Demencija yra bendras terminas, kuris vartojamas apibūdinti simptomus atminties sutrikimams, kasdienei veiklai ir bendravimui. Alzheimerio liga yra demencijos forma, kuri laikui bėgant negrįžtamai blogėja. Tai vyresnio...
 • Rėmuo ir rūgšties refliuksas – kaip su tuo gyventi?

  Gali būti, kad pavalgius ar kitu dienos metu jums pasireiškia rėmuo. Nepaisant grėsmingų pavadinimų, rėmuo ir rūgšties refliuksas yra dažni (taip, tarp jų yra nedidelis skirtumas) ir jie nėra laikomi atskirais sutrikimais. Tačiau jie sukelia diskomfortą ir gali rodyti rimtesnę problemą, jei pojūtis išlieka per ilgai arba pasireiškia per dažnai. Rūgšties refliuksas yra dažna būklė, kai...
 • Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „PALIATYVIOS PAGALBOS GALIMYBĖS“

  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos klinika Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija Klaipėdos universitetinė ligoninė Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „PALIATYVIOS PAGALBOS GALIMYBĖS“ 2022 m. spalio 07 d. Konferencija skirta gydytojams, išplėstinės praktikos slaugytojams, slaugytojams, socialiniams darbuotojams, psichologams,...
 • Kas yra fleksitarinė dieta?

  Stebėdami pasaulį vis galima pamatyti įvairias madas, o tai tikrai neturi apimti stiliaus - gali būti ir laisvalaikio būdas ar maistas. Ne paslaptis ir mitybos būdai, kurie bėgant metams vis keičiasi. Tarkime, juk prieš gerą dešimtmetį išgirdus žodį vegetaras, skambėdavo lyg koks keistuolis, kuris nevalgo mėsos. Tačiau šiai dienai, tai yra visiškai įprastas pasirinkimas, todėl sumažinti...
 • Ar gerai pažįstate savo apgamus?

  Visi girdėjome apie saulės spindulių keliamus pavojus, skatinimus saugoti odą ir įspėjamuosius odos vėžio požymius. Vienas iš ženklų, verčiantis susirūpinti odos sveikata yra apgamų pakitimai. Nepaisant to, kai kalbama apie apgamus, gali kilti klausimų, kada užtenka apsižiūrėti ir įvertinti apgamus savarankiškai, o kada reikėtų kreiptis į medikus dėl profesionalaus jų ištyrimo, o galbūt net ir...
 • Ką reikia žinoti apie narkotikų tyrimus iš šlapimo

  Šlapimo narkotikų tyrimas gali aptikti narkotikus žmogaus sistemoje. Gydytojai, sporto pareigūnai ir daugelis darbdavių reikalauja reguliariai atlikti šiuos tyrimus. Šlapimo tyrimai yra įprastas narkotikų patikros metodas. Jie yra neskausmingi, lengvi, greiti ir ekonomiški. Narkotikų vartojimo požymiai gali išlikti žmogaus sistemoje dar ilgai po to, kai išnyksta fizinis poveikis. Analizė...
 • Kaip užtikrinti tinkamą burnos higieną atostogų metu

  Atostogos! Mėgstamiausias laikotarpis, kai galite pailsėti nuo visų ataskaitų, susitikimų, kamščių ir įvairių įsipareigojimų. Tai turėtų būti išskirtinis laikas skirtas tik jums, arba gerai praleistas laikas su draugais ir šeima. Tinkamas poilsis išvaduos nuo kasdienio streso ir teigiamai paveiks jūsų nuotaiką. Nesvarbu ar atostogas praleisite prie jūros, kalnuose, kempinge ar...
 • Kaip išsirinkti funkcinę slaugos lovą?

  Funkcinė slaugos lova labai praverčia slaugant ligonį namie. Slaugos lova suteikia daugiau komforto ligoniui. Tačiau renkantis slaugos lovą, susiduriame su daugybe klausimų, kaip išsirinkti geriausią lovą. Pagrindiniai klausimai yra šie: Kokia funkcinė slaugos lova geriau - elektrinė ar mechaninė? Mechaninės slaugos lovos kaina mažesnė nei elektrinių. Šias lovas dažniausiai renkasi...
 • Virkštelės kraujas ir audiniai: indėlis kuris gali išgelbėti gyvybę

  Laukiatės kūdikio ir svarstote, kaip geriausiai pasirūpinti jo ateitimi? Jums išties pravartu susimąstyti apie vieną svarbų indėlį į nepaprastą banką. Tai kamieninių ląstelių bankas. „Indėlis“ į šį banką dedamas iškart gimus kūdikiui. Tiesa, jis padeda saugoti ne pinigus, o kur kas didesnę vertybę – sveikatą. Tai bankas, kuriame galite kaupti kūdikio...
 • Ką reikėtų išsiaiškinti prieš pradedant dantų gydymą užsienyje?

  Medicininis turizmas, pasibaigus pandeminei situacijai, suaktyvėjo ir pacientai - tiek gyvenantys Lietuvoje, tiek šiuo metu dirbantys ir gyvenantys kitose Europos ir Pasaulio šalyse, ieško pigesnio dantų gydymo. Ir internetiniuose portaluose, ir socialinėje erdvėje skaitome straipsnius ar komunikacijos žinutes, kaip pigiau ir greičiau galima atnaujinti savo šypseną. Tačiau, ne viskas...
 • Akupunktūra: kas tai ir kuo ji gali padėti

  Akupunktūros istorija siekia kelis tūkstančius metų, pirmąkart jos pagrindai rašytiniame veikale išdėstyti dar kinų „Geltonojo imperatoriaus“ laikais – apie 2696-2598 m. pr. Kr. Laikui bėgant akupunktūra buvo nuolat tobulinama. Anksčiau naudota tik Rytų šalyse, maždaug prieš 5 dešimtmečius, akupunktūros terapija pradėta taikyti Amerikoje ir Vakarų Europoje. Šiuo metu...
 • Kodėl mano išmatos keistai kvepia?

  Nemalonaus kvapo išmatos turi ypač blogą kvapą. Dažnai taip yra dėl maisto produktų, kuriuos žmonės valgo. Tačiau kai kuriais atvejais nemalonaus kvapo išmatos gali rodyti pagrindinę sveikatos būklę. Šiame straipsnyje aprašomos aštuonios nemalonaus kvapo išmatų priežastys, taip pat informacija apie diagnozę, gydymą ir kada kreiptis į gydytoją. Antibiotikai ir...
 • Ar CBD aliejus gali palengvinti epilepsijos simptomus?

  CBD aliejus kaip priemonė nuo epilepsijos Epilepsija yra centrinės nervų sistemos sutrikimas. Nors šio sutrikimo simptomai dažniausiai apsiriboja traukulių priepuoliais, tam tikrais atvejais epilepsijos priepuoliai priveda ir prie sąmonės netekimo. Priežastis, kodėl susergama epilepsija nėra žinoma, tačiau tyrimai rodo, jog net apie 60 proc. epilepsijos atvejų prasideda nuo vaikystės. Šiuo...
 • Erkėms atostogų nėra. Kaip išsitirti dėl užkrato?

  Jei įsisiurbė erkė, pasistenkite ją greitai ištraukti, bet iškart neskubėkite į laboratoriją. Atlikti kraujo tyrimą verta praėjus 2–5 savaitėms – laikas priklauso nuo galimo užkrato. Išsitirti MEDICINA PRACTICA laboratorijose galima užsiregistravus telefonu. Užsikrėtusiųjų daugėja Lietuvoje išaugo rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu ir Laimo liga (borelioze), nes dėl...
 • Vaikų laimė traukiasi – kaip tai atsilieps jų sveikatai

  Jei save raminate, kad po „kovido“ ir karantino jūsų vaikų sveikatos rodikliai tik gerės, galite skaudžiai nusivilti. Įtampos pasekmės greitai nepraeina, o lėtinio streso priežasčių toliau daugėja. Laiku pasirūpinkite savo atžalų sveikata – tai padeda padaryti pažangių kraujo tyrimų komplektas. Stresas skatina lėtines ligas Lietuvoje vaikai jaučiasi vis mažiau laimingi....
 • Projekto dalyvė Danguolė: „Suprantu, kaip man pasisekė“

  „Apie naują šypseną svajojau daugiau nei 10 metų, įsivaizduodavau, kaip šypsausi nuostabia šypsena, nes man taip patinka šypsotis visiems. Ir, pasirodo, svajonės pildosi. Šiandien aš jau galiu šypsotis plačiai ir saugiai.“ – džiaugiasi projekto „Dovanoju šypseną“ dalyvė Danguolė. Pirmas gydymo etapas: Implantacija „All-on-4“ metodika Projekto...
 • Dirbtinis intelektas – pažangi naujiena, tikslesnei virškinamojo trakto ligų diagnostikai

  Išmaniosios technologijos yra neatsiejama šiandieninio gyvenimo dalis, neaplenkianti ir medicinos mokslo. Apie vieno pažangiausių įrenginių, skirtų endoskopinių gastroenterologinių tyrimų atlikimui, pasakoja „BIOFIRST“ klinikos gydytojos gastroenterologės Elžbieta Trapenskė ir Dalia Kasperavičiūtė. „Endoskopinės įrangos gamintojas „Olympus“ pasaulyje veikia...
 • Kontraceptinis implantas - itin patogi ir itin veiksminga priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo

  Kontraceptinis implantas – tai būdas apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tinkantis nuolat pamirštantiems išgerti tabletes ar negalintiems naudotis kitomis kontracepcijos priemonėmis. Šis kontracepcijos metodas yra skitas 18-40 m. amžiaus moterims ir suteikia maždaug 3 m. apsaugą nuo pastojimo, o jo efektyvumas siekia net daugiau nei 99%! Tai reiškia, kad iš 1000 metus laiko šiuo...
 • Gydytoja pulmonologė: kvėpavimo takų ligas sukelia ir aplinkoje esančios kenksmingos medžiagos

  Turėti rūkančius kaimynus nemalonu, tačiau mūsų sveikatai daug labiau kenkia rūkantys šeimos nariai. Gydytoja pulmonologė Aušra Kaletkienė atvira – kartais atrodo, kad cigaretę per filtrą traukiantis žmogus yra mažiau pažeidžiamas nei šalia jo sėdintis ir kvėpuojantis iškvepiamais tabako dūmais, teigiama „Biofirst“ pranešime žiniasklaidai. „Žmonės, kurie gyvena kartu...
 • Kūdikių motorinės raidos vertinimas: į ką atkreipti dėmesį?

  Kūdikio motorinė raida pradedama vertinti iškart jam gimus. Žinoma, kiekvienas mažylis yra skirtingas, bet egzistuoja bendri kriterijai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Vertinami kūdikių refleksai, raumenų tonusas, judesių kokybė bei simetriškumas, sąnarių padėtis, gimdymo traumos, stebimas regėjimas, žvilgsnis, klausa bei kūno padėties reakcijos. Tipinės raidos kūdikių organizme pokyčiai...
 • Kolagenas – odos jaunystės šaltinis

  Šiuo metu itin populiaru vartoti kosmetikos priemones bei maisto papildus su kolagenu. Dauguma kosmetikos kompanijų praturtina kolagenu savo odos priežiūros priemones, o kai kurios šiam komponentui skiria net visą produktų liniją. Kuo ypatingas kolagenas ir ar jis tikrai veiksmingas? Kolagenas – kūno statybinė medžiaga Vienas svarbiausių žmogaus baltymų, veikiantis kaip mūsų kūno...
 • CBD gyvūnams

  CBD aliejus šunims ir katėms Mes, gyvūnų mylėtojai, nuolat pastebime gyvūnus, jais džiaugiamės, rūpinamės, prie jų atsipalaiduojame, jie mūsų draugai. Todėl stengiamės rūpintis jais, prižiūrėti, kad būtų sveiki ir guvūs. Dėl šių priežasčių gyvūnų augintojai vis dažniau renkasi natūralius pluošinių kanapių produktus su CBD. CBD tai kanabidiolis, natūraliai randamas pluošinėse...
 • PRP procedūra, ką verta žinoti?

  Mokslininkai nuolat atlieka įvairius tyrimus ir ieško būdų, kaip padėti išlaikyti odą jaunesnę ir gyvybingesnę. Puikiai žinome, kad tinkama kasdienė odos priežiūra, masažas ar hialurono rūgšties injekcijos gali padėti išlaikyti jauną odą. Tačiau tikroji pasaulio sensacija yra PRP procedūra, kuri naudojama ne tik veido odai atnaujinti, bet ir plaukams remodeliuoti, odos nudegimams gydyti,...
 • AQUAPURE CLASSYS tobula veido procedūra

  Vienas procedūros seansas su „Aquapure“ įrenginiu gali pašalinti blankią spalvą, išvalyti poras, atgaivinti odą ir ją pamaitinti. Procedūros unikalumas slypi jos daugiafunkcionalume - procedūros metu hidropilingas atliekamas giliam valymui, komedonų ištraukimui ir riebalų gamybos reguliavimui, odos mitybai, elektroporacijai, mikrosrovių terapijai, taip pat termoterapijai ir...
 • Encefalitas - kas tai?

  Encefalitas (en-sef-uh-LIE-tis) yra smegenų uždegimas. Yra keletas priežasčių, įskaitant virusinę infekciją, autoimuninį uždegimą, bakterinę infekciją, vabzdžių įkandimus ir kt. Kartais nėra žinomos priežasties. Encefalitas gali sukelti tik lengvus į gripą panašius požymius ir simptomus, tokius kaip karščiavimas ar galvos skausmas, arba visai nejausti simptomų. Kartais į gripą panašūs...
 • Skaičiai šokiruoja: vis daugiau vaikų ir paauglių laisvalaikis tampa pasyvus

  Ar kada teko susimąstyti, kad vis rečiau matote kieme žaidžiančius vaikus? Ir ne sulindusius į mobiliųjų telefonų ekranus, o iš tiesų leidžiančius laiką lauke: bėgiojančius, besisupančius, vienas kitą gaudančius, lipančius, spardančius kamuolį? Ir iš tiesų vaikai vis mažiau laiko užsiima fizine veikla. Kodėl taip atsitinka ir kiek laiko per dieną vaikui bei paaugliui reikėtų praleisti...
 • Vargina įsisenėjęs galvos skausmas?

  Gabrielė Grinkaitė, delfi.lt Galvos skausmą dažnai priimame kaip įprastą gyvenimo dalį. Tačiau, kai jis pradeda varginti vis dažniau, pradedame kelti klausimus, ar tai tikrai įprasta ir normalu. O galbūt – tai pirmas rimtos ligos simptomas? Apie galvos skausmą, ką jis gali reikšti, ir kada dėl jo būtina kreiptis į gydytojus, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja...
 • Beždžionių raupai – atvejų pasaulyje yra, tačiau neverta kelti panikos

  Atrodo, kad pastaruosius keletą metų gąsdinančios naujienos niekada nesibaigs. Iš pradžių pasaulį sukrėtęs ir milijonus gyvybių nusinešęs koronavirusas, šių metų pradžioje Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, o dabar dar ir žinios apie plintančius paslaptinguosius beždžionių raupus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja, profesorė dr. Ligita Jančorienė sako, kad tai,...
 • Gydytoja konsultuoja mamas: vienas naminis gyvūnas vaikų alergijos riziką gali sumažinti

  Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su „d.one“ inovatyvių sprendimų erdve. Pro langus kartu su oro srovėmis į vidų patenkančios, maisto gaminimo ar namų švarinimo metu po erdves pasklindančios įvairios dulkės ir bakterijos nuolat teršia namų orą. Alergologės ir klinikinės imunologės, med. dr. Neringos Stirbienės nuomone, nešvarus oras namuose – tarsi nematomas priešas...
 • Alergologė pataria, kaip elgtis įgėlus vabzdžiams

  Vis labiau kaistant orui dažnas skubame kuo toliau nuo deginančio miesto asfalto. Ieškodami ramybės oazės slepiamės miškų ir ežerų apsuptyje, tačiau kone kaskart ją aptemdo nemalonūs ir skausmingi uodų bei bičių įgėlimai. Vabzdžių įkandimai gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų – nuo paraudimo ir niežtėjimo iki alergijos. Taigi kas atsitinka įgėlus vabzdžiui ir kaip to išvengti?...
 • Ergoterapija iš lovos gali pakelti net sudėtingiausius ligonius

  „Turėjau pacientę, jauną moterį. Atėjo pas mane po patirto insulto. Tuo metu ji beveik nevaldė rankos – pirmųjų ergoterapijos užsiėmimų metu galėjome tik pasyviai ją mankštinti. Kartu dirbome visą mėnesį – susitikdavome net tris kartus per savaitę. Pamažu pacientė ėmė minimaliai judinti ranką, todėl galėjome pradėti aktyvesnes veiklas. Didžiausią džiaugsmą patyrėme, kai po...
 • Dr. Kęstutis Maslauskas apie tai, kodėl renkantis krūtų implantus netinka draugės patirtis

  Krūtų didinimas implantais šiandien tapo toks įprastas reiškinys, kaip ir danties implantas tada, kai jo trūksta. Moterys suprato, kad tai, ko nėra, nes nebuvo natūraliai duota nuo gimimo, galima išspręsti plastinės chirurgijos pagalba. Viena vertus, pasikeitė krūtų implantų mados, poreikis, o ir pati operacijas pamažu tampa prieinama daugumai, todėl jau nebėra kažkoks išskirtinis...
 • Netaisyklingo sąkandžio pasekmės sveikatai 

  Taisyklingas dantų sąkandis - šypsenos pamatas. Deja, apie 85 procentai žmonių pasaulyje turi netaisyklingą sąkandį. Priežastys gali būti įvairios, bet dažniausiai susiduriame su įgimta (gali būti genetiškai perduodama) žandikaulių formos anomalija. Apie tai konferencijoje „Žandikaulio formos problemos ortodontijoje ir chirurgijoje“ plačiau gilinosi Aukštaitijos implantologijos...
 • Sifilis – ar tai mirtina liga?

  Sifilis yra labai užkrečiama liga, kuri dažniausiai plinta per lytinius santykius, įskaitant oralinį ir analinį seksą. Užsikrėtęs asmuo dažnai nežino, kad serga, ir perduoda ją savo seksualiniam partneriui. Jei jis negydomas, tai gali sukelti rimtų ir potencialiai pavojingų gyvybei problemų. Infekcija vystosi etapais (pirminė, antrinė, latentinė ir tretinė). Kiekvienas etapas gali turėti...
 • Lazerinė dermatologija – pasirinkimas, kuris leis pasitikėti savimi

  Kiekvienas iš mūsų nori būti gražus ir pasitikėti savimi, tačiau kiekvienas turime trūkumų, vieni su jais sugyvena, o kitiems to daryti neišeina. Nedideliems trūkumams pašalinti naudojama lazerinė dermatologija, kurios pagalba galima atsikratyti išsiplėtusių kapiliarų, apgamų, populiarus ir randų šalinimas, plaukelių šalinimas ir kitos procedūros. Išsiplėtusių kapiliarų, apgamų ir randų...
 • Epilepsija ir CBD

  Epilepsija ir CBD Epilepsija – tai centrinės nervų sistemos sutrikimas, kuriam būdingi spontaniški, pasikartojantys traukulių priepuoliai, lydimi sąmonės praradimo. Apie 60 proc. ligos atvejų prasideda vaikystėje. Priežastis dažniausiai nežinoma. Atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, analizuojančių CBD poveikį epilepsija sergantiems asmenims. Pastebėta, jog CBD, vartojamas...
 • Vienam iš trijų žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija

  Kokia pirma mintis kyla išgirdus žodį „reabilitacija“? Greičiausiai prieš akis iškyla kokia nors gyvenime patirta trauma ir po jos sekęs ilgas vizitų pas gydytojus maratonas, siekiant kuo greičiau sugrįžti į įprastą kasdienybę. Ir iš tiesų skaičiai kalba patys už save. „1 iš 3 žmonių pasaulyje šiuo metu reikalinga reabilitacija. Ji skiriama susidūrus su liga ar įvykus...
 • CBD ir onkologija

  Vis dažniau analizuojama CBD nauda onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams. Įvairių tyrimų duomenimis, CBD turi potencialo gydant onkologines ligas, mažinant simptomus, susijusius su vėžiu ir jo gydymu [1]. Pastebėta, jog CBD, vartojamas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, sumažina: su vėžiu susijusį skausmą. Tyrimų duomenimis, CBD statistiškai reikšmingai sumažina su...
 • Masažinis kilimėlis nugarai - kokia nauda sveikatai?

  Masažiniai kilimėliai tampa vis populiaresni visame pasaulyje. Jie yra naudinga priemonė gydant nugaros skausmus, padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis, tuo pačiu skatinant kraujotakos sistemos veiklą. Šiame straipsnyje sužinosite masažinio akupresūros kilimėlio naudojimo naudą ir kodėl verta jį turėti. Masažinis akupresūros kilimėlis - kas tai? Pradėkime nuo to, kas yra...
 • Kodėl dažniausiai neužtenka tik krūtų pakėlimo ir didinimo riebalais

  Kalbant apie krūtų chirurgiją, vis dažniau sklando mitai, matyt įtakojami natūralumo mados, kad reikia bandyti išsisukti be implantų, naudojant tik krūtų pakėlimą ir nuosavus riebalus. Pacientėms atrodo, kad taip jos tarsi „apgaus gamtą“, nes neturės svetimkūnio, o krūtys taps didesnėmis. Deja, praktikoje tokia teorija visiškai neveikia. Kodėl dažniausiai neįmanoma pasiekti bent...