Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasVeterinarijaMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgijaNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūra

Ar žmonijos kalbos įgūdžiai silpsta?

2020 m. liepos 22 d.
Ar žmonijos kalbos įgūdžiai silpsta?

Nereikia net sakyti, kad būtent kalba žmogų daro žmogumi. Tai pagrindinis mūsų komunikacijos įrankis, būdas suprasti mus supančią aplinką, išreikšti save bei patirti pasaulį. Žmonėmis, kurie yra gerai įvaldę kalbą mes paprastai žavimės, o suradę žodžius, kurie tinkamai išreiškia mūsų mintis, patiriame pasitenkinimo jausmą. Deja, kalbos dovana ne kiekvienam žmogui pasiekiama vienodai lengvai. Kalbos sutrikimai pakerta pasitikėjimą savimi, trukdo kokybiškai įsitraukti į socialinį gyvenimą, o taip pat siekti akademinių ar profesinių rezultatų. Vis dėlto, mokslui vis geriau suprantant, kaip veikia mūsų kalbinis mechanizmas, tokios problemos nebėra neišsprendžiamos. Kompleksiškas terapijos ir mankštų paketas leidžia į kalbos sutrikimus pasižiūrėti iš kelių skirtingų kampų bei gerokai palengvinti nuo jų kenčiančio žmogaus gyvenimą.

Kalbos sutrikimų tipai ir priežastys

Kalbos sutrikimais visų pirma vadinamos žmogaus patiriamos problemos šiam dėliojant garsus. Jų priežastimi gali būti ir įvairūs balso stygų ar kvėpavimo nesklandumai. Vis dėlto dažniausiai problema būna kognityvinio pobūdžio – žmogaus smegenys paprasčiausiai „kalbos įrankių“ nekontroliuoja taip gerai, kaip turėtų. Turbūt geriausiai žinomas ir plačiausiai paplitęs kalbos sutrikimas – tai mikčiojimas. Nuo jo kenčiantieji kalbėdami tarsi užsikerta, sunkiai užbaigia ilgesnius sakinius ir t.t. Tačiau tokių problemų yra įvairesnių. Pavyzdžiui, kalba sutrinka žmonėms, kurie kenčia nuo apraksijos. Tai neurologinis sutrikimas, atimantis iš jų gebėjimą atlikti veiksmus, kuriuos pacientas tarsi ir turi visas fizines galimybes įvykdyti. Dažna ir dizartrija vadinama būsena, pasireiškianti daugialypiais tarimo trūkumais. Tokiais atvejais sutrinka žmogaus artikuliacija, balsas, kvėpavimas, mimika. Kalbos sutrikimus dažnai sukelia ir kitos kognityvinės problemos. Pavyzdžiui, autizmas arba dėmesio sutrikimai. Visais atvejais problemas gali padėti spręsti kvalifikuotas logopedas, o geriausi rezultatai pasiekiami tuo pačiu taikant ir kognityvinę terapiją.

Kaip atpažįstami kalbos sutrikimai

Kalbos sutrikimai kalbos sutrikimams nelygūs. Kartais jie pastebimi labai lengvai, o kitą sykį problemą pastebi tik ištreniruotą ausį turintys specialistai. Vis dėlto, labai svarbu turėti omenyje, kad negydomi kalbos sutrikimai, kaip ir bet kokios kitos medicininės problemos, turi savybę progresuoti. Kaip tuomet atpažinti pavojus maksimaliai greitai? Akivaizdžiausias signalas – vyresnis nei dviejų metų vaikas, dar nebandantis tarti žodžių ar formuluoti jų junginių. Tačiau kiti sutrikimai pasireiškia vėliau ir subtiliau. Suklusti reikėtų, jeigu vaikas kartoja skiemenis arba garsus, kalbėdamas prideda nereikalingų garsų ar netgi žodžių, arba juos savotiškai ištęsia bei iškreipia. Kai kuriuos ženklus labiau ne girdime, o matome. Pavyzdžiui, žmogus kalbėdamas labai blaškosi, atrodo akivaizdžiai jaučiantis frustraciją, daro daug ir ilgų pauzių, dažnai mirksi ar kitaip išduoda įsitempimą. Visi šie simptomai turi labai logišką paaiškinimą. Kaip kad pastebi lingvistai, visi žmonės savo sąmonėje turi savotišką „universalią kalbą“. Kalba – tiesiogine ta žodžio prasme yra tarytum tos „universaliosios kalbos“ vertimas. Maži vaikai dėl to taip lengvai ir išmoksta naujos kalbos – jie natūraliai įvaldo lingvistinę struktūrą, kuri jiems leidžia išreikšti save. Kalbos sutrikimas iš esmės reiškia neatitikimą tarp kognityviniame lygmenyje esančios „universalios“ ir „fiziškosios“ kalbų.

Kaip kalbos sutrikimai gydomi?

Kalbos sutrikimai yra gydomi priklausomai nuo jų intensyvumo. Kartais, ypač jegu jie pasireiškia mažiems vaikams, problema išsisprendžia savaime – socializuojantis, suteikiant galimybę pasinerti į kalbą. Vis dėlto, dažniausiai prireikia specialistų įsikišimo. Vėlgi, kokios būtent pagalbos reikia, labai priklauso nuo konkretaus atvejo, bet terapeutas paprastai darbą pradeda nuo gerklės bei veido raumenų stiprinimo, o taip pat kvėpavimo pratimų. Tokios priemonės žmogui padeda išmokti geriau kontroliuoti savo judesius, todėl, laikui bėgant, kalba tampa sklandesnė, aiškesnė, o pats kalbėjimo veiksmas nebekelia tiek daug frustracijos. Būtent emocinė ir psichologinė būsenos labai dažnai būna tuo faktoriumi, kuris lemia kalbinį „bloką“. Žmogus taip bijo apsikvailinti, kad paprasčiausiai būna tos baimės sukaustomas. Todėl didelę terapeuto darbo dalį sudaro ir bendravimas, bandymas prisikasti prie problemų šaknies, suteikti daugiau ramybės ir pasitikėjimo savimi. Neretai nerimo būna tokio stipraus, kad padėti neįmanoma be antidepresantų. Vis dėlto, kaip jau galėjome įsitikinti, kalbos sutrikimai pakankamai dažnai yra kitos problemos simptomas: dėmesio sutrikimų, mokymosi sunkumų, galvos traumų ir pan. Tokiais atvejais ypatingai efektyviu sprendimo būdu tampa kognityvinės mankštos.

Kognityvinių mankštų nauda kalbai

Smegenų stimuliacija arba, kitaip tariant, kognityvinės mankštos gali gerokai pagreitinti kalbos terapiją sėkmę, tuo pačiu padėdamos žmogui pačiam susikurti vidinį mechanizmą, kaip neleisti sutrikimams vėl pasirodyti. „BrainRx“ metodo teigiamas efektas pakartotinai įrodytas ir moksliniais tyrimais. Bazinis jo principas kalba apie tai, kad visi mes turime septynis didžiuosius kognityvinius įgūdžius: koncentracijos, darbinės bei ilgalaikės atminties, informacijos apdorojimo greičio, vaizdinės bei girdimosios medžiagos apdorojimo, o taip pat logikos ir sprendimų priėmimo. Jeigu tik kuris nors iš šių įgūdžių yra nusilpęs, sutrinka visa kognityvinė sistema. Tai gali pasireikšti būtent kalbiniais sutrikimais. Individualių, sužaidybintų „BrainRx“ mankštų metu kaip tik ir ugdomi tie įgūdžiai, kurie žmogui sukelia sunkumų. Tokio pobūdžio treniruotes Lietuvoje vykdanti „BrainGym“ procesą visada pradeda nuo vadinamojo „Gibson testo“, kurio rezultatais remiantis yra sudaroma konkrečiam asmeniui skirta mokymosi programa. Mankštų tikslas – pagerinti silpniausius kognityvinus įgūdžius. Pavyzdžiui, koncentracijos trūkumas arba problemos, suvokiant garsinę informaciją, sutrikdo gebėjimą tinkamai išgirsti kitų bei savo tariamus garsas, kelia papildomą frustraciją tariant sudėtingesnius žodžius ir t.t. Tuo tarpu patobulinus šiuos sugebėjimus, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi, kantrybės bei užtikrintumo.

Taigi, jeigu jūs patys arba jūsų artimieji patiria problemų kalbėdami, viena pirmųjų priemonių turėtų būti būtent „Gibson testas“, pasufleruosiantis, kokie turėtų būti tolesni veiksmai. Užsiregistruokite į nemokamą konsultaciją su „BrainGym“ ekspertu.

Nauji straipsniai

 • Kaip išlaisvinti autisto kognityvinį potencialą?

  Jau seniai įrodyta, kad autizmo diagnozė nieko nepasako apie žmogaus kognityvinius talentus – praėjo laikai, kai autizmas buvo laikomas liga su diagnoze visam gyvenimui. Šiandien autizmas – vienas dažniausiai pasaulyje paplitusių sutrikimų. Prognozuojama, kad šio amžiaus viduryje autizmas bus diagnozuotas didesniam skaičiui vaikų, nei diabetas, vėžys ir AIDS kartu...
 • Kaip pasirinkti veterinarijos kliniką?

  Visi, turintys naminius gyvūnus, žino, kad apsilankymas pas veterinarą yra neišvengiamas. Kaip ir mums, žmonėms, taip ir mūsų augintiniams nuolat kyla įvairių sveikatos problemų, jie susižeidžia, prastai jaučiasi ir yra periodiškai skiepijami. Ir jei žmonėms gydytojo pasirinkimo kriterijai yra visiškai aiškūs, tai gyvūnai savo veterinaro darbo pakomentuoti tikrai negali – sprendimus dėl...
 • Naujas senos patologijos gydymo būdas ARTCURE ir disko išvarža

  Jokūbas Fišas, gydytojas neurologas Tobuliausias Dievo (arba Motinos Gamtos, kaip kam patinka) kūrinys Žmogus turi silpnųjų vietų. Viena iš jų – stuburas, prie kurio kaip ant pakabos prisitvirtinusios visos organų sistemos. Žmogaus vertikali laikysena sudarė prielaidas tam, kad stuburas yra labai trapus, nes judėjimą įgalinantys kremzliniai intarpai tarp slankstelių – diskai...
 • Kraujo tyrimai – kas ir kodėl?

  Kraujo tyrimai – tai standartinė, visiems įprasta sveikatos procedūra. Turbūt visi žino pagrindius kraujo tyrimus ir kad jie atliekami šeimos gydytojo kabinete ar patekus į ligoninę dėl ligos ar prieš įvairiausias intervencines procedūras. Visame pasaulyje gydytojai pirmiausia skiria kraujo tyrimus, kurie nurodo tolesnę diagnostikos kryptį. Tačiau šiuolaikinė laboratorinė diagnostika...
 • Ruošiantis mokyklai – smegenų lavinimo treniruotės

  Artėjantys nauji mokslo metai – iššūkis ne tik mokiniams, bet ir jų tėvams. Tinkamai pasiruošti, nepraleisti svarbių detalių, nusiteikti pasikeitusiam dienos ritmui – užduotis, sukelianti nemažai rūpesčių ir įtampos. Žinoma, daugiausiai streso patiria būsimų pirmokų tėvai, tačiau ir vyresnių klasių moksleiviams svarbi pagalba, norint užtikrinti, kad naujais mokslo metais mokykla...
 • Vaiko sveikatos patikra – svarbiau už koronaviruso baimę

  Vasara – bene geriausias metas profilaktiškai patikrinti vaiko sveikatą. Aišku, dėl COVID-19 įvestų priemonių gali būti sudėtingiau patekti pas gydytoją, tačiau tegalime spėlioti, kas vyks rudenį. Šiuo metu geriau paskubėti atlikti ir išsamesnį vaiko ištyrimą už žymiai mažesnę kainą „Medicina practica“ laboratorijoje. Tikrą sveikatos būklę atskleidžia tik tyrimai Nors...
 • Civilizacijos nepaliestas kraštas ir jo unikalūs augmenijos produktai - “Daktarė taiga”

  ‘‘Dr. Taiga''- nauja TianDe ekologiškų produktų linija, sukurta iš augalų, natūraliai augančių laukiniuose Altajaus krašto regionuose. Altajus kraštas - tai švari ir nepaliesta gamta: nepakartojami kalnai, beribė Sibiro taiga, krištolo švarumo ežerai, unikali flora bei ypatinga fauna ir neaprėpiamos lygumos. Altajaus kraštui yra priskiriama teritorijos dalis Kazachstane,...
 • Gausus prakaitavimas: kaip su juo kovoti?

  Itin gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) tai liga, varginanti apie 3% pasaulio gyventojų. Padidėjęs prakaitavimas sukelia ne tik fizinį diskomfortą, tačiau ir nuolatos sukuria nemalonias situacijas socialinėje aplinkoje. Žmogus, kurį vargina gausus prakaitavimas vengia žmonių susibūrimų, bendravimo su draugais, kolegomis, tampa uždaresnis. Tokie žmonės gėdijasi, kad aplinkiniai užuos...
 • Pamirškite gėdos jausmą – tokia esate ne viena

  Moterys dažniausiai vengia kalbėti apie šlapimo nelaikymą, kaip įprastai gydytojui pirmiausia išsakomi šalutiniai simptomai. Deja, ir į medikus kreipiamasi uždelsus – ligai jau įsisenėjus. Nelaikote šlapimo kai juokiatės, kosite, čiaudite, aktyviai sportuojate ar užsiimate kita fizine veikla, kyla noras šlapintis gan dažnai ar šlapinatės skausmingai? Patariame elgtis atsakingai ir...
 • Kaip vasarą papildyti gyvybiškai svarbių mineralų atsargas?

  Vasarą greičiau nei bet kuriuo kitu metų laiku netenkame svarbių vitaminų ir mineralų, todėl kaip niekada svarbu papildyti jų atsargas. Naudingųjų medžiagų yra daržovėse, vaisiuose ir uogose, tačiau kelios svarbios sąlygos – gėrybės turėtų būti šviežios, užaugintos natūraliai, be trąšų ir chemikalų. Dar vienas svarbus momentas – tam tikros medžiagos pasisavinamos prasčiau, o kai...
 • Klaipėdos implantologijos klinika - dantų implantacija

  DANTŲ IMPLANTACIJA: KĄ REIKĖTŲ APIE JĄ ŽINOTI? Dantų implantacija – vienas iš efektyviausių ir populiariausių pasirinkimų tiems, kurie nori gražios ir sveikos šypsenos. Priežasčių, kodėl tampa reikalinga dantų implantacija, gali būti daug ir įvairių – tai ne vien estetikos siekis, bet ir nuo senatvės suprastėjusi burnos būklė, dėl įvairių ligų iškritę dantys, noras nejausti...
 • Viskas, ką reikia žinoti apie injekcijas į trigerinius taškus

  Skausmingi raumenų taškai, paprastai vadinami trigeriniais taškais, yra vieni iš dažniausių nusiskundimų, dėl kurių kreipiamasi į skausmo gydytoją. Jie gali sukelti skausmą aplink pečius, kaklą, galvą, juosmeninėje bei apatinėje nugaros dalyse. Atsiradęs skausmas sutrikdo gyvenimo ritmą ir tuo pačiu pablogina gyvenimo kokybę. Paprastai kalbant, trigerinis taškas atsiranda, kai tam tikros...
 • Riešo kanalo sindromas – dažną kamuojantis negalavimas

  Riešo kanalo sindromas – tai vienas iš dažniausiai pasitaikančių negalavimų, susijusių su riešo kanale esančio vidurinio nervo suspaudimu. Šis suspaudimas lemia plaštakos, riešo skausmus, nutirpimą, susilpnėjimą pirštuose ir pan. Akivaizdu, jog šis susirgimas itin neigiamai veikia paciento sveikatą ne tik dėl nemalonių pojūčių, bet ir dėl prarandamo darbingumo. Susilpnėję, skausmingi...
 • Kognityvinė elgesio terapija skausmo gydyme

  Lėtinis skausmas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių negalavimų šiuolaikinėje visuomenėje. Tai yra ir viena iš pagrindinių nedarbingumo priežasčių, o tai sukelia neigiamą poveikį ne tik fizinei bei psichologinei žmogaus savijautai, bet ir ekonominiam našumui. Statistika rodo, jog nuo lėtinio skausmo kenčiančių žmonių pasaulyje yra daugiau, nei sergančių diabetu, širdies ligomis bei vėžiu...
 • Ką rekomenduoja neurochirurgas po stuburo operacijos?

  Atlikus stuburo operaciją pacientams patariama laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad pacientas kuo greičiau atsigautų ir galėtų grįžti į visavertį gyvenimą be skausmo. Neurochirurgas med. m. dr. Bronius Špakauskas pateikia kelis pavyzdžius, kaip geriau pacientas gali pasirūpinti savimi ir koks yra gijimo procesas. KOKIOS DAŽNIAUSIAI DUODAMOS REKOMENDACIJOS PACIENTAMS PO STUBURO...