Pagal temą

Aptiekas, farmaceitiskās darbības uzņēmumiAptiekasĀrstniecības augiMedikamenti, medicīnas materiāliPārtikas piedevas, vitamīniCita ar medicīnu saistītā darbībaFondi un sabiedriskās organizācijas, sabiedrības, asociācijas, dienestiPreces topošām māmiņām, zīdaiņiem un bērniemZinātnes un mācību iestādesMedicīnas iekārtas, materiāliAprīkojums invalīdiem, rehabilitācijas un aprūpes iekārtas, ortopēdiskie līdzekļiDezinfekcijas līdzekļi, iekārtas, dezinfekcijaDzirdes aparātiHigiēnas precesMedicīniskie matračiMedicīnas apģērbs, apaviMedicīnas un citas iekārtas, instrumenti, līdzekļiOdontoloģijas iekārta, materiāliOptikaMedicīnas pārbaudesInstrumentālie pētījumiMedicīnas pārbaudes, laboratorijasOdontoloģijaBērnu zobārstiOdontoloģijas iekārta, materiāliOdontologiOrtodontiZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaOptika, acu ārstiOftalmologi, acu ārstiOptikaPrivātās ārstniecības iestādesAkušieri, ginekoloģiAlergologi, imunologiAsinsvadu ķirurgiAusu, deguna, kakla ārstiBērnu zobārstiBērnu slimību ārsti, pediatriDabiskā medicīnaDermatovenerologiDermatologiDietologiEndokrinologiEstētiskā medicīnaGastroenterologiGeneticistsGeriatri, gerontologiĢimenes ārstiIekšķīgo slimību ārsti, terapeitiInfektologiInstrumentālie pētījumiKardiologiKopšana, slimnieku aprūpeKosmētiskās dermatoloģijaĶirurgiLāzerķirurģija, klīnikasLogopēdiMamologiManuālā terapija, osteopātiMasāžas, kineziterapija, fizioterapijaMedicīnas pārbaudes, laboratorijasNeiroķirurgiNeirologiOdontologiOftalmologi, acu ārstiOnkologiOrtopēdi, traumatologiPēdu kopšana, podologiPlastiskā un rekonstrukcijas ķirurģijaPrivātie ārstēšanas centriProfilaktiskas veselības pārbaudesProktologiPsiholoģi, psihiatri, psihoterapeitiPulmonologiReimatologiSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaToksikologi, narkologiUrologi, andrologi, nefrologiVakcīnasZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaPubliskas ārstniecības iestādesAmbulatorie, medicīnas punktiĀtrā medicīnas palīdzībaBērnu namiKopšana, slimnieku aprūpePoliklīnikas, primāras veselības aprūpes centriSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaSlimnieku kases, dienestiSkaistums un veselīgumsKosmetoloģijaKosmētikaSkaistumkopšanas salonu, SPA iekārtasSkaistumkopšanasSPA centriSporta klubi, veselības centriVeselīga pārtika

Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

13. jūnijs

Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo.

Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug kalbama apie sveiką mityba, kad reikia gyventi sveikiau. Žmonės skirtingai interpretuoja, kas yra sveika ir kas ne. Sveikos mitybos piramidė, kurią ir aš savo laikais mokiausi mokykloje - keičiasi. Grūdinių kultūrų, kviečių, rugių, kas turi daug gliuteno, nereikėtų valgyti daugiausia. Gyventi sveikiau ir galvoti, ką dedame į burną, yra labia svarbu.

Daugeliui iškyla klausimas, kokią mitybą jiems reikėtų rinktis. Dažnai girdime, kad vegetarinė mityba sveika, kad veganinė mityba sveika. Kai kurie aspektai ten sveiki, kai kurie ne. Žmonės dažnai neatsilaiko cukraus pagundai, tokiu būdu kompensuodami, jog nevalgo gyvylinės kilmės produktų. Turėtų būti balansas – sveikos mitybos balansas. Reikia paisyti ne kažkokių etikečių, pavadinimų ir pan, reikia paisyti savo organizmo. Kiekvienoje sistemoje galima rasti pačius geriausius elementus ir integruoti į savo kasdienybę. Tai nėra taip sudėtinga kaip atrodo, norėčiau paminėti esminius momentus, kas mano manymu atrodo svarbu.

Remdamasi savo patirtimi galiu pasakyti, jog cukrus man ne draugas - jokiu format. Turiu omenyje ne tik, kad cukrus yra balti ar rudi milteliai, jo būna daug įvairiuose maisto produktuose. Žmonės sako, jog nevalgo cukraus. Aš klausiu ar tikrai, atsako jog kavą, arbatą geria be cukraus ir nevalgo pyragaičių. Tada klausiu, ar kada pasižiūrėjo į savo salotų padažo sudėtį, antroje vietoje yra cukrus, trečioje - spirito actas (naudingas yra tik natūralus obuolių actas, nespirituotas) – žmonės tik įsivaizduoja, kad maitinasi sveikai. Pradėjus skaityti etiketes viskas supaprastėja ir daug kas paaiškėja. Cukraus pridėta į labai daug produktų, jeigu mes bent kartą atidžiai peržiūrėsim savo mėgstamų produktų etiketes ir išsirinkisim tinkamesnius produktus – jau žinosime, ką rinktis ir kitą kartą etikečių nebereikės tyrinėti. Taip mes galime po truputėli mažinti cukraus suvartojimą.

Dažnai kyla klausimas, kuo pakeisti cukrų. Žmogui reikia įvairių skonių, tai visiškai normalu, bet ne tik cukrus yra saldus. Galima kitaip pasaldinti, kad ir šaukštelį medaus suvalgyti, bet į kepinius medaus geriau nedėti, į kepinius galima dėti datulių pastą, datulių sirupą, naudoti klevų sirupą. Aš mėgstu steviją, bet ją geriau vartoti ne kaip baltus miltelius, o žalius lapelius, jie būna susmulkinti, arba galima užsiauginti ir savo. Žmonės klausia, kaip aš taip staiga imsiu ir visko atsisakysiu, mes būnam labai prisirišę prie cukraus, bet cukrus nėra viskas ir tą potraukį saldumynams galima suvaldyti. Žingsnelis po žingsnelio, lygiai taip pat mano mityba prieš šešerius metus ėjo po žingsnelį pokyčių link. Nors buvo momentų, kai aš pakankamai drastiškai viska keičiau. Tai susiję ir su tuo, kad pradėjau ieškoti probiotikų, nes turėjau virškinimo problemų. Gyvendama pakankamai aktyvų gyvenimą esu sveikas žmogus ir vaistų nevartoju, tačiau buvo įsisiurbusi erkė su Laimo liga, tad teko gerti antibiotikų. Galvojau, kad pavartosiu ir išsikapstysiu, nieko čia tokio, bet mano pilvas nesuprato, kas įvyko. Praėjo pusmetis - pūsdavo pilvą nuo bet ko. Pradėjau ieškoti mitybos, kuri būtų begleivė. Kuo daugiau kūnas gamina gleivių, tuo daugiau mes sergam, tuo daugiau terpės yra kandidos grybelio dauginimuisi. Aš visų pirma pradėjau atsisakinėti cukraus ir ėmiau pastebėti, kad mažiau pučia pilvą, geriau veikia virškinimas. Mūsų kūne yra daug mikroorganizmų, net keli kilogramai. Vieni yra geri, kiti – blogi, ir jei gerosios bakterijos užima savo teritoriją organizme, tai blogosioms nėra kur dėtis. Atitinkamai jei blogos bakterijos yra maitinamos, pvz., grybeliai minta cukrumi - gerosioms bakterijoms nebelieka vietos. Taip ir supratau, jog mano mityba turi būti labai stipriai pakeista. Tie, kas esate smaližiai, atkreipkite dėmesį, kad žingsnelis po žingsnelio sumažinti cukraus vartojimą ir ne tik pati cukrų kaip miltelius, bet ir skaityti etiketes, kur dar yra cukraus.

Kitas mano žingsnis buvo atsisakyti gliuteno. Gliutenui daugelis žmonių turi netoleravimą, 70 proc. žmonių manoma netoleruoja gliuteno, tačiau daugelis su tuo susigyvena ir nekreipia dėmesio. Taip pat ir svoris susijęs su netinkama mityba, kai man buvo suvešėjusi kandida, buvau priaugusi dar dešimt kilogramų. Vieniem testai rodo gliuteno netoleravimą kitiem - nerodo. Pastebėjom, kad kai ilgą laiką nevalgo gliuteno - pradeda rodyt, kad toleruoja, bet jei vėl suvalgo - vėl rodo, kad netoleruoja. Gliutenas apvelia mūsų žarnyno sieneles ir trikdo visą virškinimą, kaip kokie klijai. Kai žmonės vartoja maisto papildus ir skundžiasi, kad jų nepasisavina, dažnai problema būna tame, kad žarnyno sieneles apsivėlusios, užterštos ir kūnas negali pasisavinti visų medžiagų iš maisto papildo. Kuomet mes apribojam gliuteną, tai nereiškia, kad mes visai atsisakom visų makaronų, duonos, dabar atsiranda vis daugiau alternatyvų. Šiomis dienomis didelis pasirinkimas produktu be gliutenio: žirnių, ryžių, grikių miltų, atsiranda kepyklėlių, kurios kepa bandeles be gliuteno. Po žingsnelį pradėjus galima tuos dalykus plėsti, didžiuosiuose prekybos centruose atsiranda makaronų, kurie su kukurūzų, ryžių miltais ir jie yra be gliuteno - taip padedame savo virškinimo sistemai. Taip pat yra sąsaja su tuo, kad mes nesudarome terpės blogosioms bakterijoms, todėl atsiranda daugiau vietos gerosioms bakterijoms. Čia kalbame apie tai, kaip neskatinti blogųjų bakterijų, kaip pamažinti grybelį kandida.

Taip pat aš atsisakiau karvės pieno produktų. Jūs galite atsisakyti nepilnai, t.y. daryti tam tikras išimtis, kad nebūtų labai sunku. Jogurtą galima rinktis ožkos, atsiranda ožkos jogurto gamintojų ir Lietuvoje. Galima patiems nusipirkti ožkos pieno, įdėti raugo bakterijų ir pasidaryti nuostabaus jogurto. Kazeinas, kuris yra karvės piene ir ožkos - turi skirtumą. Pati pastebėdavau, jei daugiau pavartodavau ožkos pieno produktų, pilvas jau klausdavo, kas čia dabar, bet jei subalansuotai - tai jaučiamės gerai. Vaikystėje vartojau visokius glaistytus sūrelius ir pan, bet kai visa tai išsibraukė iš raciono, supratau, kiek cukraus visame tame buvo, ir kokią „meškos paslaugą“ man darė kazeinas. Galite eksperimentuoti su savo kūnu ir stebėti kaip jaučiatės.

Kava nėra sveikas produktas net jei ji ekologiškai užauginta ir švaresnė. Esu girdėjus, kad neva jei tabakas ekologiškai užaugintas, tada rūkimas nekenkia - čia analogiškai. Jei kava ekologiška - nereiškia, kad ją vartoti yra sveika. Bendrai paėmus iš energetinės pusės, kinų meistras, pas kurį mokausi, sako, jog kava iškrauna inkstų energetiką. Tai yra atsarginiai resursai mūsų organizme, kurie yra skirti ekstra atvejui. Kada mes vartojame daug kavos, stimuliuojame adrenalino liaukas, organizmas pereina į tokį stresinį būvį kuomet mes iškraudinėjame savo organizmą.

Norėčiau dar pasakyti, kad reikėtų rinktis nerafinuotus produktus. Rafinuota druska išbalinama su tam tikromis medžiagoms, kurios mums yra nenaudingos mūsų organizmui. Geriau rinktis rožinę Himalajų druską, nes įprasta jūros druska yra iš jūros dugno, o juk jūros nukentėjo per pasaulinius karus ir į dugną nusėdo daug kenksmingų medžiagų, iš ten imama druska yra viską sugėrusi, tai mūsų organizmui nėra geras pasirinkimas, todėl geriau rinktis druską kuri yra kasama kalnuose.

Nerafinuotus ruduosius ryžius galima susidaiginti, 12 valandų palaikyti vandenyje, paskui suberti ant sietelio, uždengiam rankšluosčiu ir perplaunam kas maždaug šešias valandas, paliekam dviem dienom kur šilta ir kruopos išleidžia daigelius. Taip galima atsirinkti kokybiškus ryžius, kai kurių firmų ryžiai prasmirsta ir nesudygsta - vadinasi tai negyva kruopa ir reikia ieškoti kitų, kol atsirinksim.

Paklausite apie mėsą - kiekvienas žmogus turėtų rinktis pagal save. Raudoną mėsą reikėtų riboti, baltą - valgyti saikingai, retkarčiais. Žmonės pradeda labai nesaikingai vartoti mėsą, kai valgo per pusryčius, pietus ir vakarienę. Jeigu mes pradėsime varijuoti su mėsa ir valgyti kartą per diena, kartą per savaitę, mes pagerinsime virškinimo sistemą. Mėsa yra ilgai virškinamas produktas ir jei dar pridėsime kartu bulves, tada dar pailgėja visas procesas, taip atsiranda terpė blogosioms bakterijoms daugintis, o gerosios negali atlikti savo darbo. Žmogaus organizmas labai sunkiai virškina mėsą, jos valgant per dažnai gali užkietėti viduriai. Jei vartosite baltą mėsą retais atvejais - ji bus daug lengviau virškinama.

Išvada: valgykite kuo daugiau vartoti augalinių produktų. Kad žarnyne būtų palanki terpė gerosioms bakterijoms reikalingas augalinis maistas. Taip pat rekomenduoju kas pusmetį suvartoti kursą aukštos kokybės probiotikų, kur gerųjų bakterijų ne 20 milijardų kaip dažniausiai pasitaiko, o 450 milijardų gerųjų bakterijų – jūsų virškinimas veiks daug geriau. Minėti probiotikai „Vivomixx“ yra naujovė Lietuvoje, juos rasite tik www.geriausiprobiotikai.lt arba www.vivomixx.lt.

Plačiau apie sveikos mitybos patarimus skaitykite pašnekovės Editos Esenku tinklaraštyje .

Nauji straipsniai

 • Smegenų auglys - ką reikėtų žinoti?

  Smegenų auglys Smegenų auglys yra nenormalių ląstelių masė arba augimas jūsų smegenyse. Yra daugybė skirtingų smegenų navikų rūšių. Kai kurie smegenų navikai yra nevėžiniai (gerybiniai), o kai kurie smegenų navikai yra vėžiniai (piktybiniai). Smegenų navikai gali prasidėti jūsų smegenyse (pirminiai smegenų augliai) arba vėžys gali prasidėti kitose kūno vietose ir plisti į jūsų smegenis...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Nėštumo ir gimdymo sąryšingumas su dubens dugno raumenimis (DDR)

  Nėštumas ir gimdymas ypač susiję su dubens dugno raumenų būkle (DDR) – pastarųjų funkcionalumas vienareikšmiškai teigiamai veikia nėščiosios ar jau pagimdžiusios moters organizmą. Treniruoti DDR išties padeda daugeliu atvejų: neleidžia persitemti raumenims, mažina skausmus ir kt. Tačiau yra ir atvirkštinis poveikis, kuomet nėštumas, o ypač gimdymas, dubens dugno raumenims tampa...
 • Viskas apie baltymus ir jų pasisavinimą

  Dažnas sportininkas sako, kad gražus kūnas formuojamas ne sporto salėje, o virtuvėje ir pabrėžia baltymų svarbą mūsų mityboje. Baltymai – pagrindinė kūno statybinė medžiaga, sudaranti didžiąją dalį vidaus organų, raumenų, sausgyslių struktūros, jų yra kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Pakankamas jų kiekis svarbus ne tik norint turėti gražų bei sveiką kūną, bet ir sveiką odą, plaukus,...
 • Patarimai, kurie padės išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

  Nuolatinės slaugos poreikis yra vis didesnis, kadangi visuomenė sensta, tad natūralu, kad reikalinga vis intensyvesnė pagalba senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Tiesa, pagalba apima ne tik žmogiškuosius išteklius, tačiau taip pat ir specialią įrangą, kuri įprastus slaugos darbus padeda atlikti kur kas greičiau ir paprasčiau, galiausiai, padeda žmogui geriau jaustis. Labiausiai nuo pragulų...
 • „BREDENT“ dantų implantai – sekant gamtos pavyzdžiu

  Gražūs dantys suteikia pasitikėjimo, tačiau dantis galima prarasti bet kuriuo gyvenimo etapu - jaunam žmogui tai gali nutikti po traumų, dalinis ar visiškas dantų netekimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Dantų implantacija - moderniausias prarastų dantų atkūrimo būdas, artimiausias natūraliems dantims, padedantis atstatyti kramtymo ir estetinę dantų funkcijas, stabdantis žandikaulio kaulo...
 • Odos būklės atstatymas vasarą

  PRP – kraujo plazmos injekcijos sveikatai ir grožiui PRP – tai trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji ypatingai veiksimnga norint pradėti regeneracinius procesus tiek plaukų augimo zonose, tiek veide ar kūne. Efektyviai skatinamas augimo faktorių veikimas. Naujų ląstelių augimas, odos sluoksnio atsinaujinimas. PRP procedūra - jos metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis...
 • Charizmatiškosios TV laidų vedėjos Dalios Belickaitės laukia kelio operacija

  Ketvirtadienio rytą laidų vedėjai bei krepšininkei Daliai Belickaitei buvo atlikta minimaliai invazinė artroskopinė kelio raiščių operacija. Moters sveikatos sąskaitoje – jau ne pirmoji tokia operacija. Ši kryžminių raiščių operacija D. Belickaitei – ketvirta. Šį kartą sportininkei plyšo kairės kojos priekiniai kryžminiai raiščiai. „Buvo labai sunku suvokti, kaip galėjo...
 • Kordicepsas, baltoji arbata ir šalavijas - moters grožiui

  Ar žinojote, kad stebuklingasis kordicepsas nuostabiai puoselėja veido odą? Šalavijas yra tikras moters draugas, o UVB ir UVA – didžiausi grožio priešai. Todėl veido kremas PHYTOCODE pasitelkdamas šalavijo galias saugo moters odą nuo sendinančių ultravioletinių spindulių. Jam į pagalbą ateina stebuklingasis kordicepsas ir žalioji arbata. Ši trijulė yra tiesiog pertekusi...
 • Nepageidaujamus plaukelius lazeriu šalink net ir vasarą

  Pastaruoju metu tiek moterys tiek vyrai nepageidaujamų plaukelių šalinimui renkasi lazerį, kodėl šis metodas toks populiarus ir ką svarbu žinoti apie šią procedūrą pasakoja SUGIHARA klinikos gydytoja dermatologė Jurgina. Lazerio privalumai Plaukelių šalinimas lazeriu iš visų kitų depiliacijai skirtų procedūrų išsiskiria ilgalaikiu rezultatu, kurio labiausiai ir nori atvykę pacientai. Po...
 • Vaikų odontologas : kaip pasirinkti geriausią specialistą?

  Odontologijos klinikų, kuriose yra siūlomas vaikų dantų gydymas, šiandien galime rasti ne taip ir mažai, todėl turėsite galimybę pasirinkti tokį specialistą, kuris geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius. Visada yra siekiama, kad vaikų odontologas būtų ne tik puikus specialistas, bet taip pat mokėtų rasti bendrą kalbą net ir su pačiais didžiausiais užsispyrėliais. Jei odontologijos...
 • Dantų balinimas : ar natūralios priemonės visada yra geriausia išeitis?

  Dantys gali imti gelsti dėl įvairių priežasčių: tam turi įtakos rūkymas, dažančių maisto produktų vartojimas, amžius, ir t.t. Vis dėlto, šiandien turime iš tiesų nemažai galimybių, kurios leidžia kur kas ilgiau išlaikyti baltus dantis – jei pastebėtumėte spalvos pokyčius, dantų balinimas tikrai padės išspręsti šią problemą. Vis dėlto, kartais dvejojama, ar tikrai saugu rinktis odontologų...
 • Dantų protezavimas Šiauliuose: kokią galimybę pasirinkti?

  Dantys gali būti pažeidžiami dėl daugybės įvairių priežasčių: dantų ir dantenų ligų, patirtų traumų, įpročio griežti dantimis, ir t.t. Dantų plombavimas ne visada gali padėti atkurti dantų audinius, tad tokiais atvejais gali būti siūloma atlikti dantų protezavimą. Nors išgirdus tokį verdiktą pacientai kartais ima nuogąstauti, kad jie yra per jauni išimamiems protezas, tačiau šiandien dantų...
 • Burnos higiena Klaipėdoje: kodėl taip svarbu nepamiršti apsilankyti klinikoje?

  Tinkama dantų priežiūra yra svarbi kiekviename gyvenimo etape: tiek vaikystėje, tiek ir vyresniame amžiuje. Kiekvienam mūsų nuo pat vaikystės yra puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti ryte ir vakare, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje. Profesionalią burnos higieną patartina atlikti du ar bent vieną kartą per metus, nes tai padės užkirsti...
 • Sąnarių skausmas : kaip jį įveikti?

  Klaidinga manyti, kad sąnarių skausmas vargina vien tik vyresnio amžiaus žmones – šis sveikatos sutrikimas vis dažniau pasireiškia ir jauniems pacientams. Priežasčių, kodėl juntami šie skausmai, yra ne taip ir mažai: tai gali būti susiję su antsvoriu, patirtomis traumomis, dideliu fiziniu krūviu, ir t.t. Pajutus tokio pobūdžio skausmą neretai išsigąstama, ir ieškoma veiksmingų būdų,...