Pagal temą

Aptiekas, farmaceitiskās darbības uzņēmumiAptiekasĀrstniecības augiMedikamenti, medicīnas materiāliPārtikas piedevas, vitamīniCita ar medicīnu saistītā darbībaFondi un sabiedriskās organizācijas, sabiedrības, asociācijas, dienestiZinātnes un mācību iestādesMedicīnas iekārtas, materiāliDzirdes aparātiHigiēnas precesMedicīnas apģērbs, apaviMedicīnas un citas iekārtas, instrumenti, līdzekļiOdontoloģijas iekārta, materiāliMedicīnas pārbaudesInstrumentālie pētījumiMedicīnas pārbaudes, laboratorijasOdontoloģijaBērnu zobārstiOdontoloģijas iekārta, materiāliOdontologiOrtodontiZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaOptika, acu ārstiOftalmologi, acu ārstiPrivātās ārstniecības iestādesAkušieri, ginekoloģiAlergologi, imunologiAsinsvadu ķirurgiAusu, deguna, kakla ārstiBērnu slimību ārsti, pediatriBērnu zobārstiDabiskā medicīnaDermatovenerologiDermatologiDialīzeDietologiEndokrinologiEstētiskā medicīnaGastroenterologiGeneticistsĢimenes ārstiIekšķīgo slimību ārsti, terapeitiInfektologiInstrumentālie pētījumiKardiologiKopšana, slimnieku aprūpeKosmētiskās dermatoloģijaĶirurgiLāzerķirurģija, klīnikasLogopēdiMamologiManuālā terapija, osteopātiMasāžas, kineziterapija, fizioterapijaMedicīnas pārbaudes, laboratorijasNeirologiOdontologiOftalmologi, acu ārstiOnkologiOrtopēdi, traumatologiPlastiskā un rekonstrukcijas ķirurģijaPrivātie ārstēšanas centriProktologiPsiholoģi, psihiatri, psihoterapeitiPulmonologiSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaToksikologi, narkologiUrologi, andrologi, nefrologiVvakcīnasZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaPubliskas ārstniecības iestādesĀtrā medicīnas palīdzībaBērnu namiKopšana, slimnieku aprūpePoliklīnikas, primāras veselības aprūpes centriSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaSlimnieku kases, dienestiSociālo pakalpojumu centriSkaistums un veselīgumsKosmetoloģijaKosmētikaSkaistumkopšanas salonu, SPA iekārtasSPA centriSporta klubi, veselības centriVeselīga pārtika

Išsaugokime vaikučių dantukus sveikus

24. oktobris

Sakoma, kad mamytės, kol kūdikėlis auga pilvelyje pradeda rūpintis būsimo vaikelio burnos sveikata. Tinkamai sureguliuota mityba padeda apsaugoti nuo mikroorganizmų kūdikio burnoje išvešėjimo.

Kitas svarbus momentas, mūsų vaikučiai nuolat gauna bakterijų iš savo tėvų bučiuojant, maitinant. Tad neišvengiamai yra svarbu tėvams kuo geriau rūpintis savo ir vaiko burnos ertmės priežiūra.

Ką tėveliai turi daryti iki kol išdygsta ir išdygus pirmiesiems dantukams?

Mažųjų tėveliai tūrėtų pasirūpinti, kad elementarios burnos higienos procedūros būtų atliekamos jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Siekiant suformuoti sveiką ir švarią aplinką pieninių dantų dygimui, rekomenduojama valyti ir masažuoti dantenas dar neišdygus dantims.

IŠDYGUS PIRMIEMS DANTUKAMS, REIKIA PRADĖTI JUOS VALYTI.

Jau nuo pirmojo dantuko pasirodymo, rekomenduojama sudrėkintos marlės gabalėliu po pusryčių, ir ypač svarbu, vakare prieš miegą, valyti apnašas nuo dantų paviršių – pasakoja burnos higienistė Lina Šveikauskienė.

Pirmaisiais gyvenimo metais nebūtina naudoti dantų šepetėlio, nebent taip patogiau tėvams. Taip pat šiuo laikotarpiu nebūtina naudoti dantų pastos, nes kūdikis gali praryti nemažą jos dalį. Be to, dantų pastos putojimas gali būti nemalonus kūdikiui.

Dantų pastą galima pradėti naudoti antraisiais gyvenimo metais išdygus pieniniams krūminiams dantims. Maži vaikai linkę praryti dantų pastos dalį, todėl iš pradžių geriau naudoti dantų pastą be fluoridų. Paprastai apie trečiuosius gyvenimo metus daugelis vaikų išmoksta nebenuryti ir išspjauti dantų pastą. Pasta su fluoru netinka, jei geriamajame vandenyje yra per didelis fluoro kiekis.

 

Kokie būtų patarimai tėveliams, kaip užkirsti kelią „BUTELIUKO KARIESUI“?

„Buteliuko kariesas“ pasireiškia kūdikiams, kai jie iki vienerių metų amžiaus: maitinami naktį; kai saldūs gėrimai vartojami iš buteliuko; kai norint nuraminti kūdikius naudojamas į medų ar cukrų padažytas čiulptukas ar koks nors pasaldintas gėrimas.

Tęsiantis blogiems maitinimosi įpročiams, atsiradusios baltos dėmelės tampa ertmėmis ir pasidaro rusvos spalvos. Negydomos veda prie visiškos danties vainiko destrukcijos, - aiškina burnos higienistė Lina. Viršutiniai ir apatiniai krūminiai dantys taip pat gali būti pažeisti. Apatiniai kandžiai dažniausiai nebūna pažeisti, nes nuo rūgščių poveikio apsaugo liežuvis. Burnos higienistė rekomenduoja išdygus pirmiesiems dantukams, nemaitinti vaiko naktį, nepainioti maisto ir psichologinio komforto reikšmės; valyti dantis vos jie išdygsta; kai vaikas neramus, buteliuko turinį pakeisti virintu vandeniu; nuo 1 metų pratinti vaiką gerti iš puodelio.

 

Kokios dažiausiai pasitaikančios vaikų dantų ligos ir kaip nuo jų apsaugoti?

Vaikai dažniausiai serga šiomis odontologinėmis ligomis: dantų ėduoniu (kariesu), gingivitu (dantenų uždegimu) ir žandikaulių bei dantų anomalijomis.

Dantų ėduonis (kariesas) – tai liga, pažeidžianti pieninius ir nuolatinius dantis; tada suyra danties audiniai, atsiranda jų defektas. Ėduonį sukelia rūgštys, susidarančios iš cukraus, kurį skaido burnoje esantys mikroorganizmai. Ypač pavojinga, kai rūgštys kaupiasi ant danties paviršiaus po apnašomis.

Apnašos – tai nematoma plėvelė iš maisto likučių, mikroorganizmų, seilių sudėtinių dalių.

Mikroorganizmų išskiriami toksinai gali sukelti dantenų uždegimą – gingivitą. Pirmasis šios ligos požymis – valant dantis kraujuojančios dantenos.

Norint išvengti vaikučių dantukų problemų reikėtų mažinti ligos riziką, įvedant fluorą ir mineralizuojančias medžiagas, kurios tiesiogiai veikia dantų e m a l į . T i n k a m i a u s i a ė d u o n i e s profilaktikos priemonė – teisinga dantų pasta, geras vanduo ir pilnavertė mityba. Pastebima, kad ėduonies pavojus išauga kartu i r su sezoniniu peršalimo paūmėjimu ir gripo epidemija. Ėduonį sukelia ne tik lokalios mikrobinės priežastys, bet ir bendros, susijusios su viso organizmo sveikata. Kovai su ėduonimi būtina stiprinti bendrą organizmo imunitetą. Tai, lapkričio - gruodžio ir vasario – kovo mėnesiais vaikų dantims padės vitaminas C.

Kaip teisingai pratinti vaikus naudoti dantų šepetėlį?

Burnos higienistė Lina Šveikauskienė pateikia šiuos penkis pagrindinius patarimus:

Dantų šepetėlį naudokite du kartus per dieną: ryte ir vakare prieš miegą.

Naudokite dantų šepetėlį su maža šepetėlio galvute ir švelniais šereliais. Dantų šepetėlio rankenėlė turi tilpti į mažo vaiko rankutę. Pradžiai suaugusieji turi padėti vaikams valytis dantis.

Uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (maždaug vaiko mažojo piršto nago dydžio) ant dantų šepetėlio.

Valykite vidines, išorines dantų vietas ir dantų kramtymo paviršių. Visada valykite dantis ta pačia tvarka, kad neužmirštumėte išvalyti kurią nors danties dalį.

Dantų šepetėlio šerelius braukite 45° kampu. Truputį spausdami, braukite šerelius mažais švelniais judesiais. Svarbu išvalyti dantenų sritį, kurioje lengvai dauginasi bakterijos.

Burnos higienistė sako, jog vaikus būtina mokyti du kartus per dieną maždaug po dvi minutes dantų šepetėliu ir pasta valyti dantis. Būna, kad mažyliai nenori valytis dantų ir priešinasi. Tokiais atvejais visa šeima tai turėtų daryti kartu – tėvų ar vyresniųjų brolių ir sesių pavyzdys motyvuoja vaikus.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad daugelis vaikų mėgdžioja tėvus ir patys valo dantukus. Tačiau tėveliai tūrėtų žinoti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai dar nepajėgūs patys išsivalyti dantis kokybiškai. Žinoma, reikia skatintivaiką mokytis elementarios burnos higienos, tačiau iki pradedant lankyti mokyklą vaikui dantis turėtų valyti tėvai – kol vaikas nemoka rašyti, jis negeba ir tinkamai išsivalyti dantų. Iki dešimties metų tėvams patartina išvalyti mažylių dantis bent du kartus per savaitę, kitomis dienomis vaikas tai daryti gali pats.

Kada reikia apsilankyti pas dantukų gydytoją ir kaip sumažinti vaiko baimę prieš vizitą pas odontologą?

Pirmasis vizitas pas odontologą tūrėtų įvykti išdygus pirmajam vaikučio dantukui. Esant sveikatos problemoms ar įvykus burnos traumai, būtina atvykti ankščiau. Tolesnis profilaktinių apsilankymų dažnumas priklauso nuo dantų ėduonies rizikos, kurią įvertina gydytojas odontologas ar burnos higienistas.

Nereikia sakyti, kad gydytojas nieko nedarys, reikia paaiškinti, kad specialių prietaisų pagalbą, jis apžiūrės, reikės pabūti išsižiojus, gali būti keistas pojūtis, kol tikrina dantukus, pasiūlyti vaikui, kad jam būtų drąsiau, - palaikyti už rankytės.

 

Į klusimus atsakė Pajūrio odontologijos centro (Klaipėda) Burnos higienistė LINA ŠVEIKAUSKIENĖ.

 

Nauji straipsniai

 • Rūpinamės sveikata: kalėdinių dovanų idėjos

  Nors posakis „sveikata – brangiausias turtas“ greičiausiai yra senas kaip pasaulis, niekas nesuabejos jo teisingumu. Sveikata – tiek savo, tiek artimųjų – yra tai, ką turime branginti ir kuo privalu rūpintis. Tad rinkdami kalėdines dovanas nesižvalgykite į suvenyrų, kvapnių žvakių ir kojinių lentynas, o dovanokite tai, kas naudinga sveikatai. Sveikos...
 • Geros savijautos ištyrimo programa

  DOVANOKIME SVEIKATĄ! Kviečiame įsigyti dovanų kuponus ir artimiesiems dovanoti tai, ko taip dažnai linkime – SVEIKATOS! Geros savijautos ištyrimo programa PUIKI DOVANA VYRUI IR MOTERIAI! Taip pat ir sau! TIK 35 €, SUTAUPOTE NET 40% iki 2019.01.31 Programą sudaro 10 tyrimų! (Bendras kraujo tyrimas, Tirotropinas (TTH, TSH), Feritinas, Gliukozė, Bendras...
 • Krepšininkas M. Normantas: „džiaugiuosi, kad patekau pas šį chirurgą“

  „Tai jau rimta, ne šiaip traumelė...“ – spėjo pagalvoti Vilniaus „Ryto“ krepšininkas Margiris Normantas. O, atrodo, tik žengė kiek nepatogų žingsnį. Teko nušlubčioti iki suolelio, kai tuo tarpu aikštelėje virė tokia arši kova. Ir nors Margiriui tik 22-eji, o tokio amžiaus žmonių interesų lauke dar nešmėžuoja sveikatos temos, sportininkas juokauja, kad...
 • Kramtomoji guma nepanaikina nemalonaus burnos kvapo priežasčių

  Nemalonus burnos kvapas būdingas daliai žmonių, dažnai patiems apie tai net nežinant. Juo labiau, kad ne kiekvienas, pajutęs pašnekovo nemalonų burnos kvapą, šiuo įspūdžiu pasidalins su pačiu to kvapo savininku. Nemalonų burnos kvapą dažnai bandoma šalinti kramtomąja guma, kuri tam kartui nustelbia kvapą, bet nepašalina jo priežasties. „Po valgio saikingai pakramtyti kokybišką...
 • Dantų implantai

  Šiuolaikinė odontologija yra sparčiai pažengusi į priekį, todėl prarastų dantų atstatymui pasirenkami ne tik dantų protezai, bet ir labai dažnai dantų implantai. Implantavimas suteikia galimybę atkurti prarastus dantis išsaugant nepakitusią kaulo struktūrą. Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas. Jis gaminamas iš ypač tvirtos, lengvos ir biologiškai su kaulu suderinamos...
 • TECAR terapija nuo skausmo jau Lietuvoje!

  Re­vo­liuc­ij­a­ gy­dant­ skaus­mą­–­ naujas, vienintelis Lietuvoje terapijos metodas TECAR. Šis terapijos metodas pripažintas vi­ same pasaulyje. Terapijos veiks­ mingumą patvirtina klinikinių ty­ rimų, atliktų daugelyje tarptautinių universitetų, rezultatai. TECAR terapija – naujiena mūsų šaly­ je....
 • Televizijos laidų vedėja G. Žemaitė dalinasi patirtimi apie NIPT tyrimą

  Šiuo metu laukimu gyvenančios televizijos laidų vedėjos Gerdos Žemaitės prioritetas yra derinti darbą ir poilsį. Žinoma moteris yra pasakojusi, kad nėštumo pradžioje buvo sunkumų, todėl savo ir būsimo vaikelio sveikatai skiria ypatingą dėmesį. Ji reguliariai lankosi pas įvairius specialistus, atlieka ne tik standartinius nėščiųjų tyrimus, bet nuo pat nėštumo pradžios domėjosi papildomais tiek...
 • Reoil - Mesotech odos maitinimas

  Šis produktas yra natūralus vitamino C šaltinis. Vitaminas C veikia ne tik kaip antioksidantas, apsaugantis nuo laisvųjų radikalų, bet apsaugo nuo infekcijos, skatina žaizdų gyjimą bei regeneraciją. Vitaminas C būtinas siekiant užtikrinti, kad kūnas išliktų sveikas. Kadangi askorbino rūgštis yra vandenyje tirpus vitaminas, jo organizmas negamina ir jis turi būti vartojamas išoriškai. Tačiau...
 • Gilus odos drėkinimas

  Biorevitalizacija – itin efektyvi procedūra, suteikianti ilgalaikį rezultatą, kurį pastebėsite jau po pirmos procedūros. Jei norite atlikti lengvą dermos sluoksnio ląstelių stimuliaciją, aktyvinti fibroblastus gaminti kolageną ir elastiną, bei atlikti gilų odos drėkinimą – tuomet Jūsų pasirinkimas turėtų būti Beauty Pharma® odos atjauninimo procedūros - grynos hialurono...
 • Radijo bangų liftingas

  Artėja didžiosios metų šventės – sutikite jas spindėdamos natūraliu grožiu ir jaunyste: rezultatai matyti iškart po procedūros. Tai labai efektyvi neinvazinė odos atjauninimo ir stangrinimo procedūra, tinkama pacientams, turintiems odos senėjimo požymių – tokių kaip elastingumo ir stangrumo trūkumas, raukšlės, odos suglebimas, negyvybinga ir tonuso stokojanti oda. Procedūros...
 • Kokios dovanos džiugina keliautojus?

  Kokios dovanos džiugina keliautojus? Gyvenimo tempui įgaunant vis didesnį pagreitį, nenuostabu, jog niekas nebenori stovėti vietoje, o nuotykiai ir kelionės tampa mūsų nuolatiniais palydovais. Keliauti darosi vis paprasčiau (ir pigiau) – gimtadienio šventę gali švęsti Sicilijoje, vestuves – Maljorkoje, o Kalėdas ir Naujuosius metus sutikti kur nors po palme Jei ir tavo...
 • Kaip stiprinti imunitetą atšalus orams?

  Visai netrukus po pirmųjų žiemos šalnų darželiai ir mokyklos ištuštėja, o prekybos centruose itin suaktyvėja vienkartinių nosinaičių prekyba. Mieste skelbiamas gripo pavojus. Tam, kad drąsiai pasitiktume ir įveiktume šį pavojų, itin svarbu stiprinti imunitetą. Tačiau užduotis ne iš lengvųjų, ypač kalbant apie vaikus, kurie tik ir telaukia, kada galima bus nusimaukšlinti kepurę. Todėl...
 • Traumos. Ką reikėtų žinoti?

  Pastaruoju metu vis daugiau žmonių užsiima viena ar kita fizine veikla: mina dviratį, bėgioja, praktikuoja šiaurietišką ėjimą, žaidžia futbolą, krepšinį ir t.t. Vieniems tai kasdienybė, kitiems – naujovė. Tačiau dažnai idilę apie sportą sugriauna tamsioji jo pusė – traumos. Dažniausiai pasitaikančios traumos – patempimai Traumos yra skirstomos į ūmias ir lėtines. Ūmios...
 • Saulės globos namai Kaune - tai geriausia vieta Jūsų senoliui!

  Greito gyvenimo tempo vedami, mes daug laiko praleidžiame darbe, todėl nelieka laiko artimųjų priežiūrai ir slaugai. Mes esame tam, kad padėtume Jums. Tai ne tik galimybė nuo intensyvios priežiūros pailsėti artimiesiems, bet ir puiki proga senjorams atgauti jėgas bei gyvenimo džiaugsmą jaukiuose namuose kartu su rūpestingu kolektyvu ir bendraminčiais. Jaukumu išsiskiriančiuose namuose laukia...
 • Išskirtinė fizioterapijos procedūra TESLA STYM - funkcinė magnetinė stimuliacija

  Nervai yra elektromagnetiniu būdu valdomos ląstelės. Nenuostabu, kad impulsiniai magnetiniai laukai gali inicijuoti neuronų signalų sklidimą į raumenis. Iš esmės šis dirbtinai inicijuotas nervinis signalas gali stimuliuoti raumenų susitraukimus, jei jis yra aktyvuotas motorinio nervo srityje. Magnetinio lauko pokyčiai neurone sukelia elektros srovę. Šis reiškinys vadinamas elektromagnetine...