Pagal temą

Aptiekas, farmaceitiskās darbības uzņēmumiAptiekasĀrstniecības augiMedikamenti, medicīnas materiāliPārtikas piedevas, vitamīniCita ar medicīnu saistītā darbībaFondi un sabiedriskās organizācijas, sabiedrības, asociācijas, dienestiZinātnes un mācību iestādesMedicīnas iekārtas, materiāliDzirdes aparātiHigiēnas precesMedicīnas apģērbs, apaviMedicīnas un citas iekārtas, instrumenti, līdzekļiOdontoloģijas iekārta, materiāliMedicīnas pārbaudesInstrumentālie pētījumiMedicīnas pārbaudes, laboratorijasOdontoloģijaBērnu zobārstiOdontoloģijas iekārta, materiāliOdontologiOrtodontiZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaOptika, acu ārstiOftalmologi, acu ārstiPrivātās ārstniecības iestādesAkušieri, ginekoloģiAlergologi, imunologiAsinsvadu ķirurgiAusu, deguna, kakla ārstiBērnu slimību ārsti, pediatriBērnu zobārstiDabiskā medicīnaDermatovenerologiDermatologiDialīzeDietologiEndokrinologiEstētiskā medicīnaGastroenterologiGeneticistsĢimenes ārstiIekšķīgo slimību ārsti, terapeitiInfektologiInstrumentālie pētījumiKardiologiKopšana, slimnieku aprūpeKosmētiskās dermatoloģijaĶirurgiLāzerķirurģija, klīnikasLogopēdiMamologiManuālā terapija, osteopātiMasāžas, kineziterapija, fizioterapijaMedicīnas pārbaudes, laboratorijasNeirologiNeiroķirurgiOdontologiOftalmologi, acu ārstiOnkologiOrtopēdi, traumatologiPlastiskā un rekonstrukcijas ķirurģijaPrivātie ārstēšanas centriProktologiPsiholoģi, psihiatri, psihoterapeitiPulmonologiSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaToksikologi, narkologiUrologi, andrologi, nefrologiVvakcīnasZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaPubliskas ārstniecības iestādesĀtrā medicīnas palīdzībaBērnu namiKopšana, slimnieku aprūpePoliklīnikas, primāras veselības aprūpes centriSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaSlimnieku kases, dienestiSociālo pakalpojumu centriSkaistums un veselīgumsKosmetoloģijaKosmētikaSkaistumkopšanas salonu, SPA iekārtasSPA centriSporta klubi, veselības centriVeselīga pārtika

Išsaugokime vaikučių dantukus sveikus

24. oktobris

Sakoma, kad mamytės, kol kūdikėlis auga pilvelyje pradeda rūpintis būsimo vaikelio burnos sveikata. Tinkamai sureguliuota mityba padeda apsaugoti nuo mikroorganizmų kūdikio burnoje išvešėjimo.

Kitas svarbus momentas, mūsų vaikučiai nuolat gauna bakterijų iš savo tėvų bučiuojant, maitinant. Tad neišvengiamai yra svarbu tėvams kuo geriau rūpintis savo ir vaiko burnos ertmės priežiūra.

Ką tėveliai turi daryti iki kol išdygsta ir išdygus pirmiesiems dantukams?

Mažųjų tėveliai tūrėtų pasirūpinti, kad elementarios burnos higienos procedūros būtų atliekamos jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Siekiant suformuoti sveiką ir švarią aplinką pieninių dantų dygimui, rekomenduojama valyti ir masažuoti dantenas dar neišdygus dantims.

IŠDYGUS PIRMIEMS DANTUKAMS, REIKIA PRADĖTI JUOS VALYTI.

Jau nuo pirmojo dantuko pasirodymo, rekomenduojama sudrėkintos marlės gabalėliu po pusryčių, ir ypač svarbu, vakare prieš miegą, valyti apnašas nuo dantų paviršių – pasakoja burnos higienistė Lina Šveikauskienė.

Pirmaisiais gyvenimo metais nebūtina naudoti dantų šepetėlio, nebent taip patogiau tėvams. Taip pat šiuo laikotarpiu nebūtina naudoti dantų pastos, nes kūdikis gali praryti nemažą jos dalį. Be to, dantų pastos putojimas gali būti nemalonus kūdikiui.

Dantų pastą galima pradėti naudoti antraisiais gyvenimo metais išdygus pieniniams krūminiams dantims. Maži vaikai linkę praryti dantų pastos dalį, todėl iš pradžių geriau naudoti dantų pastą be fluoridų. Paprastai apie trečiuosius gyvenimo metus daugelis vaikų išmoksta nebenuryti ir išspjauti dantų pastą. Pasta su fluoru netinka, jei geriamajame vandenyje yra per didelis fluoro kiekis.

 

Kokie būtų patarimai tėveliams, kaip užkirsti kelią „BUTELIUKO KARIESUI“?

„Buteliuko kariesas“ pasireiškia kūdikiams, kai jie iki vienerių metų amžiaus: maitinami naktį; kai saldūs gėrimai vartojami iš buteliuko; kai norint nuraminti kūdikius naudojamas į medų ar cukrų padažytas čiulptukas ar koks nors pasaldintas gėrimas.

Tęsiantis blogiems maitinimosi įpročiams, atsiradusios baltos dėmelės tampa ertmėmis ir pasidaro rusvos spalvos. Negydomos veda prie visiškos danties vainiko destrukcijos, - aiškina burnos higienistė Lina. Viršutiniai ir apatiniai krūminiai dantys taip pat gali būti pažeisti. Apatiniai kandžiai dažniausiai nebūna pažeisti, nes nuo rūgščių poveikio apsaugo liežuvis. Burnos higienistė rekomenduoja išdygus pirmiesiems dantukams, nemaitinti vaiko naktį, nepainioti maisto ir psichologinio komforto reikšmės; valyti dantis vos jie išdygsta; kai vaikas neramus, buteliuko turinį pakeisti virintu vandeniu; nuo 1 metų pratinti vaiką gerti iš puodelio.

 

Kokios dažiausiai pasitaikančios vaikų dantų ligos ir kaip nuo jų apsaugoti?

Vaikai dažniausiai serga šiomis odontologinėmis ligomis: dantų ėduoniu (kariesu), gingivitu (dantenų uždegimu) ir žandikaulių bei dantų anomalijomis.

Dantų ėduonis (kariesas) – tai liga, pažeidžianti pieninius ir nuolatinius dantis; tada suyra danties audiniai, atsiranda jų defektas. Ėduonį sukelia rūgštys, susidarančios iš cukraus, kurį skaido burnoje esantys mikroorganizmai. Ypač pavojinga, kai rūgštys kaupiasi ant danties paviršiaus po apnašomis.

Apnašos – tai nematoma plėvelė iš maisto likučių, mikroorganizmų, seilių sudėtinių dalių.

Mikroorganizmų išskiriami toksinai gali sukelti dantenų uždegimą – gingivitą. Pirmasis šios ligos požymis – valant dantis kraujuojančios dantenos.

Norint išvengti vaikučių dantukų problemų reikėtų mažinti ligos riziką, įvedant fluorą ir mineralizuojančias medžiagas, kurios tiesiogiai veikia dantų e m a l į . T i n k a m i a u s i a ė d u o n i e s profilaktikos priemonė – teisinga dantų pasta, geras vanduo ir pilnavertė mityba. Pastebima, kad ėduonies pavojus išauga kartu i r su sezoniniu peršalimo paūmėjimu ir gripo epidemija. Ėduonį sukelia ne tik lokalios mikrobinės priežastys, bet ir bendros, susijusios su viso organizmo sveikata. Kovai su ėduonimi būtina stiprinti bendrą organizmo imunitetą. Tai, lapkričio - gruodžio ir vasario – kovo mėnesiais vaikų dantims padės vitaminas C.

Kaip teisingai pratinti vaikus naudoti dantų šepetėlį?

Burnos higienistė Lina Šveikauskienė pateikia šiuos penkis pagrindinius patarimus:

Dantų šepetėlį naudokite du kartus per dieną: ryte ir vakare prieš miegą.

Naudokite dantų šepetėlį su maža šepetėlio galvute ir švelniais šereliais. Dantų šepetėlio rankenėlė turi tilpti į mažo vaiko rankutę. Pradžiai suaugusieji turi padėti vaikams valytis dantis.

Uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (maždaug vaiko mažojo piršto nago dydžio) ant dantų šepetėlio.

Valykite vidines, išorines dantų vietas ir dantų kramtymo paviršių. Visada valykite dantis ta pačia tvarka, kad neužmirštumėte išvalyti kurią nors danties dalį.

Dantų šepetėlio šerelius braukite 45° kampu. Truputį spausdami, braukite šerelius mažais švelniais judesiais. Svarbu išvalyti dantenų sritį, kurioje lengvai dauginasi bakterijos.

Burnos higienistė sako, jog vaikus būtina mokyti du kartus per dieną maždaug po dvi minutes dantų šepetėliu ir pasta valyti dantis. Būna, kad mažyliai nenori valytis dantų ir priešinasi. Tokiais atvejais visa šeima tai turėtų daryti kartu – tėvų ar vyresniųjų brolių ir sesių pavyzdys motyvuoja vaikus.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad daugelis vaikų mėgdžioja tėvus ir patys valo dantukus. Tačiau tėveliai tūrėtų žinoti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai dar nepajėgūs patys išsivalyti dantis kokybiškai. Žinoma, reikia skatintivaiką mokytis elementarios burnos higienos, tačiau iki pradedant lankyti mokyklą vaikui dantis turėtų valyti tėvai – kol vaikas nemoka rašyti, jis negeba ir tinkamai išsivalyti dantų. Iki dešimties metų tėvams patartina išvalyti mažylių dantis bent du kartus per savaitę, kitomis dienomis vaikas tai daryti gali pats.

Kada reikia apsilankyti pas dantukų gydytoją ir kaip sumažinti vaiko baimę prieš vizitą pas odontologą?

Pirmasis vizitas pas odontologą tūrėtų įvykti išdygus pirmajam vaikučio dantukui. Esant sveikatos problemoms ar įvykus burnos traumai, būtina atvykti ankščiau. Tolesnis profilaktinių apsilankymų dažnumas priklauso nuo dantų ėduonies rizikos, kurią įvertina gydytojas odontologas ar burnos higienistas.

Nereikia sakyti, kad gydytojas nieko nedarys, reikia paaiškinti, kad specialių prietaisų pagalbą, jis apžiūrės, reikės pabūti išsižiojus, gali būti keistas pojūtis, kol tikrina dantukus, pasiūlyti vaikui, kad jam būtų drąsiau, - palaikyti už rankytės.

 

Į klusimus atsakė Pajūrio odontologijos centro (Klaipėda) Burnos higienistė LINA ŠVEIKAUSKIENĖ.

 

Nauji straipsniai

 • Poltavos bišofito kristalinis koncentratas

  1979m Karlovkos giliojo gręžimo ekspedicijos metu buvo atrastas, 2,5 km gylyje esantis Zaturino Bišofito telkinys (Poltavos sritis, Ukraina). Vėliau paaiškėjo,kad tai pati giliausia, tuo pačiu ir seniausia bei tyriausia Bišofito radavietė pasaulyje. Poltavos Bišofitas – tai gamtinis kristalinis polimineralas - magnio clhorido druska. Dėl tos priežasties, kad jis slūgsojo dideliame...
 • Patvirtinta Nacionalinė 2019–2023 metų imunoprofilaktikos programa

  Lietuva turi naują Nacionalinę imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programą. Ją sausio pabaigoje patvirtino LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Taip siekiama Lietuvos gyventojus apsaugoti nuo užkrečiamųjų ligų ir jų komplikacijų, kontroliuoti skiepijimais valdomas užkrečiamąsias ligas – išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo aprėptis visoje šalyje ir...
 • Dega kojų padai: kaip sumažinti diskomfortą?

  Degančių kojų padų sukeltas diskomfortas gali sugadinti dieną kiekvienam. Daugiau pavaikščiojus, keliaujant, pasirinkus netinkamą avalynę dažnas susiduria su šia problema. Jausmas, žinoma, nemalonus, tad reikia imtis priemonių. Kodėl dega kojų padai? Jei šis nemalonus jausmas aplanko kartais, dažnas to nė nesureikšminame ir juo labiau nepagalvojame, kad tai yra svari priežastis vizitui...
 • Ortopedijos amato muziejus

  Apie ortopedijos amato muziejų ir gyvenimo prasmę: Kaunas praturtėjo dar vienu muziejumi. A. Astrausko "Ortopedijos amato muziejus" vis papildo savo ekspozicijas,kviečia lankytojus.Muziejus tebeišgyvena kūrimosi stadiją – rengiamos ekspozicijos, renkami žmonių prisiminimai, eksponatai, knygos. Iešomi būdai suteikti muziejui originalumo, kuo išradingiau pateikti tai,...
 • Stuburo kanalo stenozė

  Stuburo kanalo stenozė – tai stuburo kanalo susiaurėjimas. Kodėl paskiriama reabilitacija TECAR terapija ? TECAR terapija pagerina neurologinę būklę, mažina skausmą, aktyvina audinių regeneracija, dėl potencialaus ląstelių membranų prieaugio sutrumpėja reabilitacijos laikas, sustiprėja raumenų jėga, todėl gerėja paciento gyvenimo kokybė . Nes pejėgi įtraukti visas pažeistas struktūras,...
 • Profesionali burnos higiena

  Profesionali burnos higiena atliekama odontologiniame kabinete yra viena svarbiausių profilaktinių priemonių siekiant apsaugoti dantis ir dantenas nuo galimų ligų. Kasdieninės burnos priežiūros nepakanka, nes dažniausiai visų dantų apnašų panaikinti nepavyksta, tada pradeda formuotis dantų akmenys. Dantys tampa gelsvesni, jaučiamas šiurkštumas, gali atsirasti nemalonus burnos kvapas, dantenos...
 • Cukrinis diabetas ir pėdų priežiūra – pamirškite, ką apie higieną žinojote iki šiol

  Cukrinis diabetas – klastinga lėtinė liga, o ilgas sąrašas galimų komplikacijų neleidžia sergantiesiems atsipalaiduoti nei minutei. Viena iš tokių komplikacijų yra diabetinės opos, atsirandančios ant pėdų ir kiti pėdų pažeidimai. Būtent pėdų problemos yra dažniausia priežastis, dėl kurios diabetu sergantieji papuola į ligonines. Nuo diabetinių opų kenčia maždaug 5 proc. sergančiųjų...
 • JG klinika atkurta šypsena – taiklesnė už Amūro strėlę

  Meilė iš pirmo žvilgsnio nėra tik filmo scenarijus ar knygos siužetas. Taikliausia jos Amūro strėlė – šypsena. Pakanka vienos akimirkos, kad įsimylėtume. Kerintis šypsnis gali pakeisti gyvenimą iš esmės. Ir tik į gerąją pusę. Tam verta deramai pasiruošti – užsukti į Mažeikiuose veikiančią JG KLINIKĄ ir nusiteikti pozityviems pokyčiams. Šypsena – tai sveikatos ir...
 • Aktuali tema: lieknėjimas ir celiulito mažinimas

  Lipokavitacija - žemos ultragarsinės bangos: kūno apimčių mažinimas, riebalinio audinio skaidymas Šis metodas naudoja moduliuojančias ultragarso bangas nuo aukšto 1MHz dažnio iki žemo 30 kHz dažnio. Tokios skirtingų dažnių bangos yra skleidžiamos iš vieno antgalio. Išilginės ultragarso bangos dėl kintamojo plėtimosi ir susitraukimo sukelia audinių ritminę vibraciją bei išjudina molekules...
 • Sėkmingai gydomas prostatos vėžys: bereikalingos biopsijos, lūžtantys kaulai ir vienintelis nuosprendis – jau praeityje

  Maisto racionas, kuriame dominuoja mėsa, o ne daržovės bei vaisiai, saulės ir vitamino D stygius, o gal Černobylio katastrofa – įrodymų, kodėl Lietuva priklausoaukštosprostatos vėžio rizikosšalių grupei, nėra iki šiol. Tačiau, pasak Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktoriaus, prof. Felikso Jankevičiaus, ne tik vis dažniau aptinkamą ankstyvos stadijos prostatos...
 • „Gemma" slaugos paslauga - profesionali ir nuolatinė pagalba

  „Gemma" tai vienintelis rytų Lietuvoje esantis privatus reabilitacijos ir slaugos centras. „Gemma" teikia trumpalaikės, ilgalaikės ir bendrosios slaugos paslaugas. Klientai centre gali būti apgyvendinami įvairiems laikotarpiams. Reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma" sudarytos visos sąlygos sunkiai sergantiems ir pagyvenusiems žmonėms. Čia dirbantys...
 • Tarptautinė mokslinė konferencija "Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu"

  TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „Į SVEIKĄ GYVENSENĄ IR SKAIDRIĄ BŪTĮ VYDŪNO KELIU“ SKIRTA SVEIKATOS MOKSLŲ FAKULTETO VEIKLOS 20-MEČIUI PAMINĖTI vyks 2019 m. kovo 22 dieną, konferencijos pradžia 11:00, Klaipėdos universitetas, Mažoji Aula konferencijų salė , H. Manto g. 84, Klaipėda. Klausytojų registracija vyksta iki 2019-03-17. Pranešimų santraukas prašome siųsti iki...
 • Gold Collagen grožio produktai arba naujos kartos grožio eliksyras!

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, stabdantis tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė Rūta...
 • Gąsdina gripas? Išsitirkite vitamino D kiekį

  Nenustebkite, jei trūkstant saulės pradėjote dažniau peršalti ar net gripuoti, jaučiate nuovargį, apima depresija, skauda kaulus ar raumenis. Dabar paskubėkite daug pigiau išsitirti vitamino D (25 (OH) D3) kiekį Medicina practica laboratorijoje. Vitamino D badas sukelia pavojų sveikatai. Tuomet imunitetas silpsta, mažėja atsparumas infekcijoms, minkštėja kaulai ir kt. Bėda yra ta, kad per...
 • Meilės dienos proga geriausia šalies vaistininkė linki išbraukti kontracepciją iš gėdos krepšelio sąrašo

  Pradėjus ilgėti dienoms, pasikeičia ir žmogaus gyvenimo įpročiai: užplūsta energijos banga, „atkunta“ organizmas, tampame aktyvesni, jaučiame pakilesnę nuotaiką. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Vaičaitienės, prieš ir per šv. Valentino dieną susidomėjimas kontraceptinėmis priemonėmis ypač išauga, tačiau, kokių maisto produktų ir vaistų vengti, kad...