Pagal temą

Beauty and fitnessCosmetologyCosmeticEquipment for beauty salons, SPAHealthy foodSPA centresSports clubs, fitness centresMedical equipment, materialsDental equipment, materialsHearing aidsHygiene goodsMedical clothing and shoesMedical and other equipment, instruments, meansMedical treatmentInstrumental researchMedical treatment and laboratoriesOdontologyChildren’s odontologistsDental equipment, materialsImplantation of teeth, implantsOdontologistsOrthodontistsProduction of denturesOptics, oculistsOphthalmologists, eye doctorsOther medical activityFoundations and organisationsScientific and educational establishmentsPharmacies, pharmaceutical enterprisesFood supplements, vitaminsHerbal medicineMedicines, medical materialsPharmaciesPrivate medical institutionsAesthetic medicineAllergists, immunologyCardiologistsChildren’s odontologistsChildren’s doctors, paediatriciansCosmetic dermatologyDerma-venerologistsDermatologistsDialysisEar, nose and throat doctorsEndocrinologistsFamily DoctorsGastroenterologistsGeneticistsImplantation of teeth, implantsInfectologistsInstrumental researchLaser surgeryMamologistsManual therapy, osteopathsMassages, kinesitherapy, physiotherapyMedical treatment and laboratoriesNatural medicineNeurologistsNursing, patient careNutritionistsObstetricians, gynaecologyOdontologistsOncologistsOphthalmologists, eye doctorsOrthopaedists, traumatologistsPain medicinePhysicians, Internists, TherapistsPlastic and reconstructive surgeryPreventive checks of healthPrivate medical centresProduction of denturesProctologistsPsychologist, psychiatrists, psychotherapeutistsPulmonologistsSanatoriums, rehabilitation centresSpeech therapistsSurgeonsToxicologists, narcologistsUrology, andrology, nephrologyVaccinationVascular surgeonsPublic health institutesCare houseEmergency medical serviceNursing, patient carePain medicinePatient funds, servicesPolyclinics, Centres of Initial Medical CareSanatoriums, rehabilitation centresSocial service centres

Daktaras ar statybininkas – kuriam didesnė tikimybė susirgti senatvine silpnaprotyste?

September 18th, 2018

Daktaras ar statybininkas – kuriam didesnė tikimybė susirgti senatvine silpnaprotyste?

Iki senatvės išlikti šviesios sąmonės, o išeiti staiga, geriausia miegant – daugelio idealus gyvenimo pabaigos scenarijus. Deja, senstant mus užklumpa ligos, naikinančios ne tik kūną, bet ir protą. Apie senatvinę demenciją kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatru-psichoterapeutu Eriku Stankūnu.

„Demenciją dažniausiai tapatiname su nykstančia atmintimi ir dėl to atsirandančiais orientacijos sutrikimais, galiausiai senatvine silpnaprotyste. Tai liga, kuri ne tik ištrina mūsų atsiminimus, pomėgius, įpročius, ji pamažu ardo žmogaus socialinius ryšius ir ištrina pačią asmenybę“, – sako psichiatras-psichoterapeutas Erikas Stankūnas. Demencija – tai lėtinė ir nuolat progresuojanti liga, todėl medicina gali tik kiek pristabdyti jos vystymąsi, bet kol kas neturi metodų išgydyti. Dažniausiai atitinkamą ligos stadiją pasiekusiems ligoniams skiriama slauga, kad jie galėtų gana komfortabiliai gyventi, nekeldami pavojaus sau ir aplinkiniams. Gera žinia – demencija neužklumpa staiga. Ši liga vystosi ilgus metus, o tam tikros jos formos gali būti pristabdytos medikamentiniu gydymu ir sveiku gyvenimo būdu.

Laikas, erdvė ir tapatybė

Atmintis mums padeda orientuotis laike, erdvėje ir savyje. Susirgus demencija, pirmausia išryškėja dėmesio ir atminties sutrikimai, dėl ko pradeda trikti orientacija laike – žmogus nebežino, kuri savaitės ar mėnesio diena, sumaišo praeities įvykių eiliškumą, ligai progresuojant, jis pamiršta savo amžių ar gimimo metus. Dažnai iš pradžių nekreipiame į tai didelio dėmesio, nes senyvo amžiaus žmogui visos savaitės dienos yra vienodos, nėra skirtumo tarp darbadienio ir savaitgalio. Nesiorientavimas laike pradeda kelti nerimą, kai tampa pernelyg akivaizdus – pavyzdžiui, žmogus neteisingai nurodo savo amžių, senus įvykius ima pasakoti kaip vakarykščius arba net nebesiorientuoja metų laikuose – pavyzdžiui, teigia, kad dabar yra vienas iš žiemos mėnesių, nors už lango spigina kaitri vasara.

Antrasis dezorientacijos etapas – erdvė. Žmogus pradeda nebesuvokti, kur yra, nebeatpažįsta savo kambario, nežino, kaip sugrįžti į namus. Spaudoje nuolat pasirodo žinučių, kad ieškomi išėję ir namo negrįžę senoliai – dažnai tai būna demencija sergantys žmonės, kurie tiesiog nebesiorientuoja erdvėje.

Paskutinė, ilgiausiai atsilaikanti tvirtovė – tai tapatybė. Žmogus ilgiausiai atsimena, kas jis yra, koks jo vardas ir pavardė.

„Kai atmintis subyra tiek, kad žmogus nebesiorientuoja laike ir erdvėje, diagnozuojama demencija, o žmogui turi būti suteikiama pagalba, kadangi pats jis jau nebegali tinkamai pasirūpinti savimi“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Alzheimeris ir kraujagyslių ligos

Demencijos simptomai išryškėja, kai dėl galvos smegenų ligų pradeda trūkinėti galvos smegenų nervinių ląstelių jungtys ir prasideda reikšmingai gausi pačių nervinių ląstelių žūtis. Dažniausios demencijos sindromo priežastys – Alzheimerio liga ir galvos smegenų kraujagyslių ligos, dėl kurių pradeda trikti galvos smegenų aprūpinimas deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. „Sveikai gyvenant, vengiant žalingų įpročių, tinkamai rūpinantis kraujospūdžiu ir reguliuojant cholesterolio kiekį kraujyje, galima sumažinti mikroinfarktų ir smulkių kraujagyslių užsikimšimų tikimybę ir taip apsaugoti savo smegenis, atitolinant kraujagyslinės demencijos atsiradimą. Nuo Alzheimerio neapsaugoti nei sveikuoliai, nei intelektualai“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Ar išgelbės nuolatinis smegenų lavinimas?

Jei smegenys nuolat treniruojamos, kaip ir bet kuris kitas organas, jos veikia geriau – jose susidaro daugiau jungčių. „Mūsų prisiminimai, įgūdžiai, išmokti ar sužinoti dalykai smegenyse dėlioja ilgą domino grandinę. Demencija pamažu tą grandinę griauna, pradedant nuo vėliausių prisiminimų. Jeigu jūsų grandinė ilga, joje yra daugybė perskaitytų knygų, išmoktų kalbų, išbandytų potyrių, tuomet socialinė dekompensacija gali išryškėti vėliau. Ypač svarbu, kiek į mus sudėta vaikystėje, jaunystėje, nes šie prisiminimai bus sunaikinti vėliausiai“, – sako gydytojas psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Įdomu tai, kad atminties tarpus mūsų smegenys dažnai bando užpildyti įvykiais iš ankstesnės praeities arba sukurdamos pseudoprisiminimus – istorijas, kurių realybėje nebuvo, nors teoriškai galėjo taip įvykti. Jei artimasis pradeda „kurti“, reikėtų atkreipti dėmesį, nes tai gali signalizuoti apie prasidedančią demenciją.

Kaip atpažinti pirmuosius demencijos požymius?

Charakterio pokyčiai, smulkmeniškumas, apatija, mėgstamos veiklos atsisakymas, perdėtas išsiblaškymas ir nusilpusi atmintis – visa tai būdinga žmonėms, vėliau susirgusiems demencija. „Nuspręsti, ar žmogui prasideda demencija, ar senstant jis tiesiog darosi mažiau pakantus, ankstyvose ligos stadijose gana sudėtinga. Šiuo atveju ankstyva diagnostika yra svarbi, bet, deja, nereiškia, kad bus galima lengviau gydyti ligą ar bent sustabdyti jos progresavimą, ypač jei tai ne kraujagyslinė demencijos forma, o Alzheimerio liga“, - sakė gydytojas psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Nuolatinis rūpestis dėl pinigų

Kenčiantiems nuo demencijos būdingi psichoziniai intarpai, kai atsiranda pervertinimo ir kliedėjimo idėjų. Dažnai jos susijusios su perdėtais pavojais, pavyzdžiui, žmogus sumąsto, jog kaimynas ne šiaip vakare išveda šunį pasivaikščioti, bet prisidengęs šunimi stebi jo įpročius, kad vėliau galėtų, pavyzdžiui, apvogti. Labai dažnai pasitaikantis scenarijus – nuolatinis pinigų perskaičiavimas, slėpimas, vėliau neradus, giminaičių įtarinėjimas ir kaltinimas vagyste. Jei tai pervertinimo idėjos, tokį ligonį dar pavyksta grąžinti į realybę. Tačiau jei pervertinimo idėjos virsta kliedesinėmis, kurios tampa žmogaus vidine realybe, logiškai perkalbėti tokį pacientą tampa nebeįmanoma, ir čia jau būtinas medikamentinis gydymas.

Kada kreiptis pagalbos?

Ligos pradžioje žmogus supranta, kad jam kažkas darosi, kad tapo užmaršesnis, nebeatsimena, kur padėjo raktus ar piniginę. Kraujagyslinėms demencijoms būdingi bangavimai – kai žmogus atsitokėja, nustemba, kad jam tai nutiko, tačiau netrukus vėl praranda orientaciją. Pastebėjus tokias bangas, reikėtų žmogų nuvesti pas gydytoją, nes tai būdinga priešinsultinėms būsenoms.

„Dėl demencijų žmonės paprastai patys nesikreipia į psichiatrą. Kaip žinoma, tokie pacientai kreipiasi į šeimos gydytojus dėl kūno ligų, o į psichiatrus – dėl nuotaikos ar miego sutrikimų. Pokalbio metu galima pastebėti, kad žmogus nekoncentruoja dėmesio, pavargsta, neprisimena žodžių – tuomet galima įtarti atminties sutrikimus ar prasidedančią demenciją“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas. Tokį pacientą siunčiame konsultuoti neurologui, skiriame kompiuterinę tomografiją, padedančią įvertinti smegenų anatominius pokyčius, atlikę psichologinį tyrimą įvertiname atmintį ir mąstymą. Tirtis svarbu, nes ne visais atvejais tai būna demencija – tokius pat požymius gali sukelti ir kai kurios neurologinės ligos, gresiantis ar įvykęs insultas, taip pat smegenų auglys.

 

Nauji straipsniai

 • Kokios dovanos džiugina keliautojus?

  Kokios dovanos džiugina keliautojus? Gyvenimo tempui įgaunant vis didesnį pagreitį, nenuostabu, jog niekas nebenori stovėti vietoje, o nuotykiai ir kelionės tampa mūsų nuolatiniais palydovais. Keliauti darosi vis paprasčiau (ir pigiau) – gimtadienio šventę gali švęsti Sicilijoje, vestuves – Maljorkoje, o Kalėdas ir Naujuosius metus sutikti kur nors po palme Jei ir tavo...
 • Kaip stiprinti imunitetą atšalus orams?

  Visai netrukus po pirmųjų žiemos šalnų darželiai ir mokyklos ištuštėja, o prekybos centruose itin suaktyvėja vienkartinių nosinaičių prekyba. Mieste skelbiamas gripo pavojus. Tam, kad drąsiai pasitiktume ir įveiktume šį pavojų, itin svarbu stiprinti imunitetą. Tačiau užduotis ne iš lengvųjų, ypač kalbant apie vaikus, kurie tik ir telaukia, kada galima bus nusimaukšlinti kepurę. Todėl...
 • Traumos. Ką reikėtų žinoti?

  Pastaruoju metu vis daugiau žmonių užsiima viena ar kita fizine veikla: mina dviratį, bėgioja, praktikuoja šiaurietišką ėjimą, žaidžia futbolą, krepšinį ir t.t. Vieniems tai kasdienybė, kitiems – naujovė. Tačiau dažnai idilę apie sportą sugriauna tamsioji jo pusė – traumos. Dažniausiai pasitaikančios traumos – patempimai Traumos yra skirstomos į ūmias ir lėtines. Ūmios...
 • Saulės globos namai Kaune - tai geriausia vieta Jūsų senoliui!

  Greito gyvenimo tempo vedami, mes daug laiko praleidžiame darbe, todėl nelieka laiko artimųjų priežiūrai ir slaugai. Mes esame tam, kad padėtume Jums. Tai ne tik galimybė nuo intensyvios priežiūros pailsėti artimiesiems, bet ir puiki proga senjorams atgauti jėgas bei gyvenimo džiaugsmą jaukiuose namuose kartu su rūpestingu kolektyvu ir bendraminčiais. Jaukumu išsiskiriančiuose namuose laukia...
 • Išskirtinė fizioterapijos procedūra TESLA STYM - funkcinė magnetinė stimuliacija

  Nervai yra elektromagnetiniu būdu valdomos ląstelės. Nenuostabu, kad impulsiniai magnetiniai laukai gali inicijuoti neuronų signalų sklidimą į raumenis. Iš esmės šis dirbtinai inicijuotas nervinis signalas gali stimuliuoti raumenų susitraukimus, jei jis yra aktyvuotas motorinio nervo srityje. Magnetinio lauko pokyčiai neurone sukelia elektros srovę. Šis reiškinys vadinamas elektromagnetine...
 • Kaip prižiūrėti veido odą sulaukus 40-ies?

  Sakoma, kad kaip jautiesi, taip ir atrodai, tačiau kas tuomet, jei jaučiatės PUIKIAI, tačiau Jūsų veide atsispindi prabėgusių gyvenimo akimirkų, įspūdžių bei potyrių įspaustos laiko žymės? Atsakymas paprastas – su kiekvienais metais reikėtų vis daugiau dėmesio skirti veido odos puoselėjimui, reaguoti į besikeičiančius jos poreikius. Nuo 40-ties sparčiau vyksta odos senėjimo procesai,...
 • Kodėl sveikas kojas vargina skausmas?

  Kiekvieną kartą, kai skubiu žingsniu bėgame į susirinkimą, iki paryčių šokame pagal linksmiausias dainas ir puikuojamės naujais bateliais Niujorko dangoraižio aukščio kulnais, mažiausiai apie ką galvojame – tai tokius nuobodžius dalykus, kaip kraujotaka kojų venose. Todėl mums jau visai įprasta, kad vakare kojos nebe tokios, kokios buvo ryte – juk jos tiesiog pavargo, todėl patino...
 • Kaip pasirūpinti savimi nėštumo metu?

  Kiekviena nėštukė yra pasiryžusi nueiti ne vieną papildomą mylią vardan savo dar negimusio vaikelio gerovės. Tačiau, kaip jau įprasta, nereta mama tiesiog numoja ranka į savo pačios patogumą – juk , svarbiausia, vaikeliui viskas būtų gerai… Toks požiūris yra ydingas ir gali skaudžiai atsiliepti ne tik Jums, bet ir Jūsų mažylio savijautai. Juk pati geriausia mama – sveika ir...
 • Dantų implantavimas – paprasčiausias būdas atkurti prarastus dantis

  Dantų implantavimas laikomas vienu iš ilgaamžiškiausių dantų atkūrimo būdų. Įstatyti ir teisingai prižiūrimi dantų implantai Jums tarnaus apie kelis dešimtmečius ar net visą gyvenimą. Jeigu dantys atkuriami naudojant tiltelius, juos į naujus reikės pakeisti po maždaug 10-15 metų. Kokiais atvejais siūlomas dantų implantavimas? Implantavimo procedūra gali būti atliekama, kai...
 • Šventinis stresas

  Stresas – visuma apsauginių fiziologinių, psichologinių ir elgesio reakcijų, atsirandančių, kai žmogus suvokia harmonijos trūkumą tarp jam taikomų reikalavimų ir jo sugebėjimo tuos reikalavimus patenkinti (vienoje ar keliose gyvenimo srityse). Kiekvienas žmogus laukdamas švenčių išgyvena skirtingą laikotarpį. Viduje visi turi lūkestį, kad šventės – tai didelis džiaugsmas....
 • Būkime sveiki ir laimingi

  Šventinis laikotarpis jau čia pat! Gydymo įstaiga "Sveikatos garantas" ne tik rūpinasi pacientų gera savijauta, bet ir taupo brangų laiką. Įsigydami klinikos dovanų kuponą pasirūpinsite savo artimais ir brangiais žmonėmis. 50 – ties ar 100 – to eurų vertės dovanų kuponą galite įsigyti užsukę į kliniką „Sveikatos garantas“ (V. Krėvės pr. 13A). Būsite tikri,...
 • Kamieninės ląstelės: naujas požiūris į visos šeimos sveikatą

  Vargu ar rasime didesnį stebuklą ir džiaugsmą, nei naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tuomet svarbiausiu tėvų rūpesčiu tampa troškimas, jog mažylis užaugtų sveikas. Šiomis dienomis jau nieko nestebina ieškomi įvairūs būdai, leidžiantys užtikrinti savo atžalų sėkmingą gydymą, užklupus netikėtai ligai. Vienas tokių – virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas. Kamieninės...
 • Veido ir žandikaulio kineziterapija – alternatyva tabletėms

  Veido ir žandikaulio kineziterapija – alternatyva tabletėms Kenčiantys nuo stiprių galvos skausmų žino, kad skausmus gali išprovokuoti bet kas: maisto netoleravimas, stresas, ryški šviesa ir daug kitų dažnai nekontroliuojamų dirgiklių. Tam tikrais atvejais skausmus gydyti labai padeda veido ir žandikaulių kineziterapija. Apie tai išsamiai pasakoja reabilitacijos ir slaugos centro...
 • Kodėl kiekvienas turėtume vartoti gryną silicį ištirpintą vandenyje?

  Per pastaruosius 10 metų Professoriaus Chris Exley, Keele universiteto Didžiojoje Britanijoje , komanda ištyrė geriamojo vandens, kurio sudėtyje yra didelis kiekis silicio, efektyvumą, kad pašalintų aliuminį iš organizmo. Aliuminis yra toksinas, kuris buvo stipriai susijęs su Alzheimerio ir kitomis žmogaus ligomis, įskaitant Parkinsono ligą ir išsėtinę sklerozę, vystymusi. Deja, mūsų...
 • TOP 3 prabangūs nakvynių ir SPA malonumų pasiūlymai Druskininkuose, kad laikas dviese būtų nepakartojamas

  Druskininkai – vienas populiariausių kurortų Lietuvoje, kuris veikia ištisus metus. Miškų apsuptis, ramybė ir grynas oras – tobulas poilsis kiekvienam miesto žmogui, kuris nori pailsėti nuo miesto šurmulio. Taigi, turime Jums 3 prabangių nakvynių Druskininkuose ir SPA malonumų pasiūlymus Druskininkuose, jog laikas praleistas čia būtų nepamirštamas! I VIETA - ITIN PRABANGUS...