Klausk gydytojo

Dr. Vygandas Rutkūnas (ProDentum)

Į Jūsų klausimus apie dantų implantus, dantų protezavimą bei estetinę odontologiją  atsakys Doc. dr. Vygandas Rutkūnas (ProDentum odontologijos klinika ( www.prodentum.lt)
 

Doc. dr. Vygandas Rutkūnas – odontologijos bei ortopedinės-odontologijos specialistas besispecializuojantis dantų protezavime, dantų implantologijoje bei estetinėje odontologijoje. Dirba privačiai, dantų protezavimo klausimais konsultuoja VšĮ VUL Žalgirio klinikoje.

Mokslinis ir akademinis laipsniai: med. dr., docentas

Studijos:
2000m. baigė KMU Odontologijos fakultetą
2000-2001m. atliko pirminę rezidentūrą VšĮ Antakalnio poliklinikoje
2001-2004m. mokėsi VU MF Odontologijos institute, antrinėje ortopedinės odontologijos rezidentūroje
2002-2004m. mokėsi Tokijaus medicinos ir odontologijos universitete
 

Darbovietės ir pareigos:

 2000-2002m. žurnalo odontologams „Stominfo“ vyr. redaktorius

2002-2004m. Tokijaus medicinos ir odontologijos universitetas, doktorantas
nuo 2004m. VšĮ VUL Žalgirio klinika, gydytojas odontologas ortopedas
2005-2006m. VU MF Odontologijos institutas, asistentas
nuo 2006m. VU MF Odontologijos institutas, protezavimo poskyrio vadovas
2006-2008m. VU MF Odontologijos institutas, lektorius
Nuo 2007m. UAB „ProDentum“ klinikos gydytojas odontologas, odontologas ortopedas.
nuo 2009m. VU MF Odontologijos institutas, docentas
nuo 2009m. VšĮ „Odontologų ortopedų studijų klubas“, direktorius
 

Žurnalų recenzentas: Stomatologija. Baltic Dental and Maxillofacial Journal, Journal of Oral Rehabiliation

Mokslo kryptys: Dantų protezų ant implantų ilgalaikių rezultatų vertinimas. Minkštųjų ir kietųjų burnos audinių regeneracija. Protezinių komponentų biosuderinamumas ir estetinės savybės. Dengiančiųjų protezų užraktų mechaninės bei nuovargio ypatybės.

Autoriniai darbai bei tobulinimasis:
Virš 20 mokslinių publikacijų Lietuvos ir užsienio spaudoje autorius, 6 vadovėlių bendraautorius, virš 20 pranešimų Lietuvos ir užsienio konferencijose autorius.
Tobulinosi ir skaitė pranešimus: Šveicarijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, JAV, Japonijoje, Ispanijoje, Monake, Švedijoje ir pan.

Narystės profesinėse asociacijose:
Tarptautinė odontologijos tyrimų asociacija (nuo 2004 m.);
Europos oseointegracijos asociacija (nuo 2006 m.);
Tarptautinis odontologų ortopedų koledžas (nuo 2006 m.)
Japonijos odontologinių medžiagų ir prietaisų asociacija (nuo 2010 m.)
Odontologų ortopedų studijų klubo narys (nuo 2009 m.)

 

Šiuo metu užduoti klausimo ekspertui nėra galimybės. Ieškokite dominančios informacijos klausimų – atsakymų archyve.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Monika
2017-12-21
Laba diena, norėčiau paklausti apie žandikaulio sąnario sutrikimus. Jei dantys protezuoti (lanko atraminiai protezai ir viršuje ir apačioje), sąkandis buvo normalus, bet po kelių metų atsirado žandikaulio skausmai, daugiausia ties ausies sritim, ir labai apribotas išsižiojimas. Diagnozavo smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimą. Gal galėtumėte detaliau pakonsultuoti, kokiais atvejais ir dėl ko atsiranda toks sutrikimas. Dėkoju.

Sveiki, p. Monika,

TMS (temporomandibulinių sutrikimų) priežasčių spektras yra labai platus. Jeigu skaitote anglų kalba, tai galite susipažinti - www.webmd.com/oral-health/guide/temporomandibular-disorders-tmd#1

Apribotas išsižiojimas gali būti sąlygotas raumenų arba paties sąnario sturikimo. Reikalinga specialisto konsulatacija ir gydymas. Taip pat tokiais atvejais labai svarbu profilaktinės priemonės, gydytojo rekomendacijų laikymasis.

Pagarbiai,

doc. dr. V. Rutkūnas

Odontologas-ortopedas

www.porodentum.lt

Nuo: Indrė
2017-11-26
Sveiki,
ar galima 8 metų vaikui pradėti tiesinti atsikišusius priekinius dantukus, kai yra iškritusių ir dar nesudygusių dantukų? Ar tiesinimas neišstums augančių dantų? Norėčiau kuo anksčiau pradėti tvarkyti vaiko sąkandį. Dėkoju.

Sveiki, p. Indre,

Nieko geresnio nepatarsiu, negu, kad atvykti pas gydytoją ortodontą konsultacijai. Priklausomai nuo situacijos gydymas gali būti atidėtas, arba jį gali reikti taikyti jau dabar.

Pagarbiai,

doc. dr. V. Rutkūnas

odontologas-ortopedas

ProDentum klinika (Vilnius)

Nuo: Simona
2017-10-18
Sveiki. Mano odontologas pasake kad reikes rauti danti kadangi jis visas pazeistas kerieso. Minejo kad 3 metus jau jis pazeistas . Taciau man jo neskauda. Tik matosi pakitimai dantis pakeites spalva . Norejau paklausti , ar tikrai jo neimanoma issaugoti ? Gal kreiptis i kita gyditoja ?( dantis kruminis ) dekui uz atsakyma

Sveiki, p. Simona,

Danties su prasta prognoze gali ir neskaudėti (beje, tai labai dažnai būna). Tiesiog gali būti asimptominių problemų. Kad tiksliai pasakyti - reikia klinikinės apžiūros ir rentgeno tyrimo duomenų, taip pat informacijos apie prieš tai taikytą gydymą. Tuomet, turint omenyje protezavimo planą, vertinama kokios galimybės išgelbėti dantį. Jeigu prognozė abejotiina - reikia svarstyti implantacijos galimybes ar jos alternatyvas.

Pagarbiai,

Odontologas - ortopedas

doc. dr. V. Rutkūnas

www.prodentum.lt

Nuo: gerda
2017-03-21
Sveiki norejau paklaust iskrito priekinis dantis kitus 3nuslifavo dabar statys tilta ar reikia valyti kanalus pries darant keturis dantis?
Sveiki, p. Gerda,
To daryti sistemiškai ir be priežasties nereikia. Tačiau jei dantis turi būti nušlifuojamas daugiau arba prieš tai buvęs kanalų gydymas nėra tinkamas - gali tekti tą atlikti.
Pagarbiai,
dr. V. Rutkūnas
ProDentum klinika
www.prodentum.lt
Nuo: Birutė
2017-02-09
Po dantų protezavimo jaučiu didelį diskomfortą: protezai ant implantų, ir jei sukandu vieną pusę, kita pusė nesusikanda, norint sukąsti abi puses, sąkandis kažkoks įstrižas, ir dar dažnai susikanda liežuvis bei žandas (net randelis yra). Protezuotoja pasakė, kad taip yra todėl, jog esu sena, ir mano liežuvis išdidėjęs. Ar taip gali būti?
Sveiki, p. Birute,
Jeigu ilgą laiką toje pusėje nebuvo dantų - liežuvis gali užimti tą erdvę ir atsiradus protezams, gali būti jaučiamas diskomfortas. Sukandimo metu (kai apatinis žandikaulis nėra pasuktas į kažkurią pusę), dantys turėtų susikąsti vienu metu abiejose pusėse. Po protezų atidavimo dažnai reikia adaptacinio laikotarpio. Po jo apsilankykite pas Jus gydžiusį odontologą kontrolei.
Pagarbiai,
dr. V. Rutkūnas
ProDentum klinika
www.prodentum.lt
Nuo: lina
2016-09-26
Sveiki, metai laiko praejo po zandikauliu operacijos, pradejau protezuoti dantis, jauciu dantys protezuojami blogai ,yra daroma ,kad virsutiniai dantys nesusikanda ,o uzslenka ant apatinio zandikaulio dantu,-tiesiog paslepia apatinio sakandzio dantis. Pakomentuokit prasau. Aciu.

Sveiki,

Taip ir turėtų būti taisyklingame sąkandyje. Visąlaik siekiama, kad viršutiniai dantys truputį perdengtų (tiek vertikaliai, tiek horizontaliai) apatinio žandikaulio dantis. Žinoma, kiekviena situacija yra individuali.

Pagarbiai,

Odontologas-orotopedas

doc. dr. V. Rutkūnas

Nuo: Monika S.
2016-09-15
Laba diena, ar galima būtų gauti nuorodų į mokslinius straipsnius, kur būtų analizuojama, kaip pagal panoraminę dantų rentgeno nuotrauką, padarytą jau po dantų pašalinimo, nustatoma buvusių (jau ištrauktų prieš savaitę) dantų būklė. Dėkoju.
Monika S.

Sveiki,

Dantų būklė negali būti nustatoma pagal panoraminę nuotrauką darytą po dantų šalinimo, nes joje dantų nebėra. Joje galima vertinti nebent kai kuriuos aspektus - buvusio danties padėtį, gyjančius kaulinius defektus ir pan.

Pagarbiai,

Odontologas-orotopedas

doc. dr. V. Rutkūnas

Nuo: Ausra
2016-09-08
Laba diena, pries 2 menesius pakeistas klubo sanarys. Dabar skubiai reikia taisyti danti. Norejau paklausti, ar, Jusu nuomone, reikia profilaktiskai gerti antibiotikus pries ir po danties tvarkymo? Kokius? Ar gallima deti dantu implantus, po tokiu operaciju? Kiek laiko turtu praeiti po sanario ketimo operacijos, kad jau butu galima implantuoti?

Sveiki, P. Aušra,

Sprendimui priimti reikėtų tikslesnės informacijos kokio pobūdžio ir apimties odontologinės procedūros planuojamos. Po sąnario endoprotezavimo operacijos pacientai kurį laiką vartoja kraują skystinančius vaistus, kas gali būti aktualu planuojant chirurgines odontologines procedūras. Dantų kariesą, kanalus gydyti ir pan., manau, galite (žinoma pasikonsultavus su odontologu). Jeigu reiktų didesnės apimties odontologinių procedūrų, reiktų suderinti veiksmus su ortopedu-chirurgu ir šeimos gydytoju.

Pagarbiai,

doc. dr. V. Rutkūnas

Odontologas-ortopedas

Nuo: Linas
2015-11-05
Sveiki,norėčiau Jūsų pasikonsultuoti,ką patartumėt daryti,kaip matote nuotraukoje kritinės būklės dantys. Ką daryti su kairės pusės apatine dalimi ? http://www.part.lt/img/789c038d6ea8a799d22c6f961663eea2712.jpg Ačiū už atsakymą.
Sveiki, Gerb. Linai,
Jūsų situacija yra ganėtinai sudėtinga, nes dantys toje vietoje buvo seniai pašalinti, o per ilgą laiką išsivystė nemažos apimties kaulo rezorbcija. Taigi, yra labai mažai vietos dantų implantų įsukimui. Tokiais atvejais yra du galimi keliai - trumpų implantų panaudojimas arba kaulo priauginimas ir implantacija. Kad atsakyti, kurį būdą labiau rekomenduotume reiktų matuoti kaulo aukštį tikroje nuotraukoje, o gal net ir padaryti 3D kompiuterinės tomografijos tyrimą.
Vertinant bendrai Jūsų burnos būklę - būtina gydyti kariesą, koreguoti nekokybiškas plombas, kad neatsirastų didesnių problemų kituose dantyse. Pagal Jūsų amžių dantų pažeidimai yra pernelyg dideli. Reikia efektyvinti profilaktikos priemones!

Pagarbiai,
Odontologas-ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Karolis
2015-10-30
Sveiki.Norėjau pasiteirauti iš nuotraukos. Turiu ištrauktus dantis ir tai matosi nuotraukoje,ir šalia jų pažymėta rutuliukais dantis. Ar jie turi būti tvarkomi (valomi ir plombuojami kanalai ar jų poreikis būtinas) Esu moksleivis ir tokių lėšų tikrai neturėsiu per artimiausius 3 metus implantams
Tad norėčiau klausti

1.1. Ar jie turi būti tvarkomi (valomi ir plombuojami kanalai ar jų poreikis būtinas,nesuprantu iš nuotraukos,bet man jų neskauda)
1.2 taip pat jeigu nesidėčiau implantų į tas vietas ar po kiek laiko turės tam tikros įtakos man dantims ?

1.3 Dešinės puses viršutinės dalies paskutinis dantis ar jis tvarkomas ? Nes atrodo lyg miręs ir traukiamas..

Būčiau labai dėkingas jeigu pakonsultuotumėt iš nuotraukos.. Ačiū.

http://www.part.lt/img/4be88e9c05cd0bc680d5316d7e92303b220.jpg

Galbūt galėtumėt pasakyti kiek maždaug kainuotu dantų sutvarkymas mano ,be iplanto dėjimo būčiau labai dėkingas..
Sveiki, Karoli,
Pirmiausia blogybė yra tai, jog esi jaunas, o dantų kariesas jau yra padaręs labai daug žalos. Todėl vienas svarbiausių tikslų - padaryti taip, jog pas Tave niekada neatsirastų naujų karieso pažeidimų. Karieso priežastis apnašas, taigi, kritinės svarbos yra uždavinys padėti tau sukontroliuoti apnašą.
Komentarai pagal nuotraukas ir klausimus:
1. gali ir neskaudėti, bet tvarkyti reikia. Kanalų gydymo manau, jog reiktų (preliminariai) - 16, 22, 24, 35, 45 dantims.
2. gali turėti, nes kaimyniniai dantys migruos į defekto vietą. Išrauto danties vietoje likęs kaulą su laiku p
daugiau...
Sveiki, Karoli,
Pirmiausia blogybė yra tai, jog esi jaunas, o dantų kariesas jau yra padaręs labai daug žalos. Todėl vienas svarbiausių tikslų - padaryti taip, jog pas Tave niekada neatsirastų naujų karieso pažeidimų. Karieso priežastis apnašas, taigi, kritinės svarbos yra uždavinys padėti tau sukontroliuoti apnašą.
Komentarai pagal nuotraukas ir klausimus:
1. gali ir neskaudėti, bet tvarkyti reikia. Kanalų gydymo manau, jog reiktų (preliminariai) - 16, 22, 24, 35, 45 dantims.
2. gali turėti, nes kaimyniniai dantys migruos į defekto vietą. Išrauto danties vietoje likęs kaulą su laiku po truputį nyks (t.y. rezorbuosis).
3. Nuotraukos dešinėje, taip traukiamas. Tavo dešinėje - nebūtinai.

Pagal nuotrauką tiksliai kainą įvardinti būtų sunku. Karieso gydymas gali komplikuotis ir gali tekti gydyti kanalus/protezuoti dantį.
Būtina kuo skubiau pradėti lankytis pas odontologą bei tvarkingai prižiūrėti dantis.
Pagarbiai,
Odontologas-ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Julija
2015-04-06
sveiki, jau daug metų viršutiniai dešinės pusės dantys protezuoti. Statytas tiltas. Dabar kurį laiką skauda dantenos, prie pat dantų. Kas tai?
Sveiki, p. Julija,
Panašu, jog reikia peržiūrėti, ar tiltas vis dar tinkamas, ar nereikia jo keisti nauju. Tai gali būti dantenų uždegimas, periodontologinės ar kitos problemos. Tam reikalinga apžiūra bei rentgenologinis ištyrimas.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: violeta
2015-03-13
Sveiki,daug metu nesioju dantu protezus ,kurie metams begant sudyla,kas kiek laiko reikia darytis naujus
Sveiki, p. Violeta,
Daryti naujus reikia, kai dirbtiniai dantys praranda anatominę formą, sumažėja apatinis veido trečdalio aukštis, protezas nebetinka ir pan. Nakčiai protezus dažniausiai rekomenduojama išsiimti.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Edmundas
2015-03-08
Sveiki,
Prieš pusmetį man apatiniam žandikauliui buvo pagamintas elastingas lankinis atraminis protezas. Jo briauna dešinėje pusėje iki skausmingos žaizdos pritrina apatinės liežuvio dalies gleivinę. Briauna buvo trumpinama, taisoma, tačiau kiekvieną sykį, protezą panešiojus (1-2 d.), liežuvio apatinės dalies gleivinėje vėl pritrinama žaizda. Ar turėčiau ir toliau pratintis prie tokio protezo ir jį nešioti?
Sveiki, p. Edmundai,
Dažnai taip atsitinka praėjus kelioms dienoms po protezų atidavimo. Jeigu tai užsitezė ilgiau - kentėti nereikia, reikia šalinti problemą. Kartais gali būti labai nepalanki klinikinė situacija, pareikalaujanti chirurginio paruošimo prieš protezavimą (aštrios kaulinės briaunos nulyginimo ir pan.).
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Renata
2015-02-12
Laba diena,noreciau suzinot kokia butu vieno priekinio danties estetinio plombavimo kaina?mano priekinis dantis yra issikises i prieki.
Sveiki, p. Renata,
Priklausomai nuo to kiek tas dantis išsikišęs ir kokios apimties Jums bus reikalinga korekcija. Kartais (sunkesniais atvejais) rekomenduojamas ortodontinis gydymas arba minimaliai invazyvus protezavimas. Estetinio plombavimo kaina būtų preliminariai 75-170 EUR.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Viktoras
2015-02-08
Labas vakaras, Turiu klausima, nezinau kaip tiksliai ji suformuluoti, taciau esme tame, kad noriu pasiteirauti ar darote keramikinius venyrus ir kokia dantuko kaina butu? Labai dekoju.
Sveiki, p. Viktorai
Taip, mūsų specializacija yra dantų protezavimas. Venyrus (laminates) darome, jų kaina svyruoja nuo 440 iki 780 EUR priklausomai nuo naudojamos technologijos ir medžiagų. Kuri Jums labiausiai tinka - galima patarti konsultacijos metu.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: giedre
2015-02-05
sveiki, daktare atsitiko beda man, ogi tokia per naktį ištino kaires puses veidas iki kaktos srities nosis ausis daktarai man aiškina kad kalti dantys bet man jų neskauda visai as viska galiu valgyt ir gerti karsta arbata o jie mano kad kalta protinio danties saknis kuri pagal nuotrauka yra tik atsigabinusi bet jis buvo sutvarkytas nervai istraukti visi vaistai uzdeti ir po vaistu jis man istrupejo o jau kaip nuskiles jau metai laiko ir man ji liepe traukti dbr pat o ne ji gydyti.. nors as skaiciau mano simtomus atitinka sinusito liga ir istinusi veida ka jus padartumete man traukti saknis kuriu man neskauda ar kaip man elgtis nes noreciau kad danti implantuoti
Sveiki, p. Giedre,
Taip, negyvas, gydytas dantis gali sukelti ūmų periodontitą, dėl ko pacientas gali sutinti. Ypač jei tokio danties plomba buvo ištrupėjusi ilgą laiką. Toks dantis gali sukelti ir viršutinio žandikaulio sinuso uždegimą. Turite kreiptis pas odontologą konsultacijai bei rentgenologiniam tyrimui.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Rita
2015-01-24
Labas vakaras.Per trejus metus,ištraukė tris dantis.Pirmas dantis užplombuotas ižbuvo 35m,kitas iš pažiuros sveikas, pradėjo skaudėti po pusmečio.Po ilgo gydymo, ištraukė.Ištraukus,skausmas paaštėjo, gulėjau ligoninėje, tris kartus valė.Jau po ligoninės praėjo keturi mėnesiai, bet man vis maudžia ištrauktų dantų smegenys ir danties skausma persikelia iš apačios į viršutinius dantis, smegenys pakilę, bet į karštį, ar šaltį pereguoja. Gerb gydytoja, kas tai galėtų būti, kiek tai pavojinga.
Ačiu
Gerb., Rita,
Jums reikalinga burnos chirurgo konsultacija. Skausmo priežastys gali būti - sunkiai gyjanti žaizda, likęs svetimkūnis (pvz. šaknies fragmentas) arba, sunkesniu atveju, lėtinis skausmas, kai Jūs jaučiate skausmą, tačiau audiniai yra pilnai sugiję (tokiais atvejais reikalinga neurologo konsultacija). Gali būti ir kitų situacijų.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Regina
2015-01-15
Laba dieną, turiu tokią problemą, nusilaužė priekinis dantis, šaknys liko, bet reikia valyti kanalus ir dėti protezą, kiek laiko maždaug tai užtruks ir kokia viso gydymo kainą?
Gerb., Regina,
Pirmiausia reikia įvertinti danties šaknies protezavimo prognozę. Jeigu ji gera ir šaknų kanalus galima kokybiškai sugydyti, tokiu atveju tai užtrunka apie 1 mėn, preliminari kaina - apie 430-580 EUR. Kaina priklausys nuo to kokių paruošimo procedūrų prireiks, taip pat nuo pasirinkto protezo tipo.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: živiliukas
2015-01-10
Sveiki,patarkite ką daryti. Ryte netikėtai pajutau,kad plombuotame dantyje, pakito plombos kryptis. Plomba pasviro ir iškilo. Danties neskauda,tik labai kliudo,negaliu sukąsti dantų. Kliūna ir trukdo,negaliu kramtyti ant tos pusės,labai nemalonus jausmas,didelis pakilimas. Dantis plombuotas prieš pusantrų metų. Ką reikėtų daryti? Ar plomba gali grįžti į savo normalią padėtį ir susitvarkyti? Ar teks keisi į naują? Labai bijau gręžimo.
Sveiki,
Panašu, jog plombą teks keisti. Prieš tai darant reikia įvertinti danties būklę (gali būti jo skilimas ir pan.) ir nuspręsti ar dar galima tokį dantį atstatyti plomba, ar jau reikia protezavimo bei pagalbinių procedūrų.
Pagarbiai,
dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt
Nuo: Laurynas
2014-12-18
Laba diena. Atsiprasau gal necia rasau ,bet gal galesite padeti. Man sale dantu (dantenu) atsirade kaip ir zaisdeles mazos ir kai valausi dantis,arba paspaudziu sale ju man pradeda kraujuoti. Ir burnos kvapas nekoks. Bet manau cia galetu buti del mano liezuviu,tai rodos pradejau valyti ir kvapas pradejo gereti. Mano dantenos yra Tarsi vysnines spalvos. Atrodo visalaika Dantu higienos laikiausi. Gyvenu uzsienyje ir nenoriu svaistyti tevu pinigu veltui,nes apsilankymas pas Dantista labai brangus.Gal tai tiesiog mano dantu siepetelis per kietas ir sukele ta kraujavima,ar gal kaska patartumet? Man 15 metu.
Gerb. Laurynai,
Reiktų pradėti nuo profesionalios burnos higienos ir asmeninės higienos priemonių ir valymo peržiūrėjimo. Po šio etapo reiktų vertinti dantenų būklę ir parinkti tolimesnio gydymo strategiją.
Pagarbiai,
Odontologas ortopedas
doc. dr. V. Rutkūnas
www.prodentum.lt

Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.