Klausk gydytojo

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Agnė Bartkevičiūtė (UAB „Primum Estetica“)

Gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė atsakys į Jūsų klausimus  tema: odos dariniai / onkodermatologija, uždegiminės odos ligos, lytiškai plintančios infekcijos

Gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė gydytoja dirba  klinikoje „Primum Estetica“ ir Vilniaus Universitetinės ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre.

Išsilavinimas:
2018 - 2022 m.m. Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas, dermatovenerologijos rezidentūra
2012 -2018 m.m. Vilniaus universitetas Medicinos fakultetas, vientisosios medicinos studijos
 

Ekspertas atsako:
Nuo: Saule
2022-09-18
Laba diena.Atsirado kazkokie darinykai snt odos,ju po biski daugeja.. .Pas gydytoja tik po menesio uzregistravo🥺 O jei tai uzkreciama (nes ir dukrai atsirado).Galeciau atsiust foto,bet per cia neiseina pridet...

Laba diena, gerb. Saule,deja, nematydama darinių negaliu įvertinti. Papildomai reiktų surinkti anamnezę - kada atsirado, ar niežti, kada niežti, todėl šioje situacijoje virtualiai atsakydama Jums nebūsiu naudinga.Gyd. Agnė

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Petras
2022-09-09
Pries 3 menesius man padare sirdes operacij-suntavimas,buvo problema su koja-uzdegomas kojose kur paeme vena,bevei uzgija,israse,man vel pradejo tinsti koja prie pirstu iki kelio,ka man daryti?

Labas vakaras, gerb. Petrai,

Jūsų aprašyme trūksta nemažai informacijos man, kaip specialistui. Pirmiausiai tai reikalinga išsiaiškinti, kodėl tinsta koja. Kreipkitės į savo šeimos gydytoją dėl savo vartojamų šiuo metu vaistų. Uždegimo sumažinimui gali būti skiriamos tabletės (priklausomai nuo Jūsų gregutinių ligų, kūno konstitucijos ir kitų sąlygų) ir būtinas vietinis priešuždegiminis gydymas.

Gyd. Agnė

Nuo: Marius
2022-07-27
Sveiki, nežinau ar jus šitos srities specialystė, bet gal nukreipsit pas reikiama. 07-24 diena pastebėjau ant viršutinės kojos dalies spuoga. Jį išspaudžiau, 07-26 jau buvau atskridės į Graikija poilsiaut ir bevažiuodamas motociklu į ta pačia vietą įkando kažkoks vabalas dabar 07-25 pastebėjau, kad toj vietoj pradėjo rauduonot. Ar tai labai rimta? Galėčiau foto atsiust. Grižtu į Lietuva tik po 4 dienų.
Ačiū

Labas rytas, Mariau,

nesijaudinkite, audiniai patino dėl vabzdžio įkandimo, reikėtų, kad vietinėje vaistinėje gautumėte tepamo hormono, dažniausiai užsienyje parduoda hidrokortizono. Pasitepkite 3-4 dienas po du kartus toje vietoje, patinimas ir uždegimas sumažės, galiausiai praeis. Laimingai!

Gyd. Agnė

Nuo: Agnė
2022-07-18
Sveiki, nuo vaikystės sergu psoriaze, ir dabar pastojau, ar galiu toliau vartoti hormoninius tepamus odos vaistus, enstilar ir dermovate, nes odą labai pleiskanoja, ir apie 30proc. odos yra pažeista psoriazės. Ar nepakenksiu vaisiui vartodama šiuos vaistus? (su drėkinančiais kremais nuimu tik dalį pleiskanojimo).

Labas vakaras,

nėštumo metu tepami hormoniniai tepalai ir kremai yra negalimi naudojimui, nebent esant reikalingai skubiai trumpalaikei pagalbai. Rekomenduoju Jums naudoti emolientus (drėkinančius hipoalerginius kremus ar losjonus), taip pat kreiptis į Santaros klinikų Dermatovenerologijos centrą ar kitą medicininę įstaigą, kurioje būtų galima atlikti fototerapijos procedūras - tikrai veiksminga priemonė žvynelinės gydymui.

Gyd. Agnė

Nuo: Inga
2022-07-12
Nusprendžiau namuose apsitvarkyti ir išsiplauti langus. Savaitgalį intensyviai pajudėjusi pastebėjau liemens šone atsiradusį iš mažų pūslyčių sudarytą bėrimą, kuris labai skausmingas, degina. Ką man daryti?

Skausmingas lokalus bėrimas grupuotomis pūslytėmis, išsidėstantis pagal nervo eigą, dažniausiai liemens srityje – tai vadinama juosiančioji pūslelinė arba lot. Herpes Zoster. Ši liga gali pasireikšti bet kuriam, kuris yra persirgęs vėjaraupiais. Varicella Zoster virusas po užsikrėtimo sukelia vėjaraupius. Persirgus vėjaraupiais neaktyvus virusas “užmiega” nugaros smegenų nugariniuose nerviniuose mazguose, kol dėl įvairių priežasčių yra “pažadinamas” ir migruoja to pažeisto nervo skaidulomis iki odos, kur ir sukelia juosiančiai pūslelinei būdingus bėrimus. Šios ligos išsivystymą provokuoja vyre


Daugiau...

Skausmingas lokalus bėrimas grupuotomis pūslytėmis, išsidėstantis pagal nervo eigą, dažniausiai liemens srityje – tai vadinama juosiančioji pūslelinė arba lot. Herpes Zoster. Ši liga gali pasireikšti bet kuriam, kuris yra persirgęs vėjaraupiais. Varicella Zoster virusas po užsikrėtimo sukelia vėjaraupius. Persirgus vėjaraupiais neaktyvus virusas “užmiega” nugaros smegenų nugariniuose nerviniuose mazguose, kol dėl įvairių priežasčių yra “pažadinamas” ir migruoja to pažeisto nervo skaidulomis iki odos, kur ir sukelia juosiančiai pūslelinei būdingus bėrimus. Šios ligos išsivystymą provokuoja vyresnis amžius (>50 m.), buvusi trauma, infekcinės ligos, stresas, imunosupresija dėl gretutinių ligų ar vaistų vartojimo, taip pat kontaktas su sergančiuoju vėjaraupiais ar juosiančia pūsleline. Liga dažnesnė moterims. Kliniškai būdingas skausmingumas, kuris gali būti vietinis ar išplitęs. Dažnai dar prieš atsirandant bėrimams būdingas galvos skausmas, bendras silpnumas. Neretai būdingas ir pažeistos srities limfmazgių padidėjimas. Bendrai ligos požymiai priklauso nuo paciento amžiaus, sveikatos būklės ir pažeisto nervo bei jo inervuojamos odos srities – dermatomo. Praėjus 2-3 dienoms nuo skausmo pradžios, atsiranda bėrimas grupuotomis papulėmis, kurios vystosi į pūsleles ant paraudusios, skausmingos odos. Toks bėrimas dažnai išsidėsto vienoje pusėje ir turi aiškias ribas. Dažniausiai pažeidžiami krūtinės, kaklo, kaktos, juosmeninės ar kryžmeninės sričių nervai. Bėrimams nykstant, silpnėja skausmas ir kiti simptomai. Sergantieji nekomplikuotomis formomis pasveiksta per 2-3 savaites vaikų amžiuje, vyresni per 3-4 savaites. Kreiptis į gydytoją svarbu norint pagreitinti gijimo procesą paskyrus tikslingą gydymą.

Gyd. Agnė

Nuo: Gražina
2022-07-12
Jau kelis metus pleiskanoja ir niežti galvos plaukuotoji dalis, negaliu prisitaikyti šampūno. Kirpėja vis pamini, kad pastebi vis atsirandančius it išnykstančius bėrimus galvos odoje. Ar man reikėtų kreiptis į odos gydytoją?

Jeigu pastebėjote neišnykstančius, niežtinčius bėrimus galvos pl. dalyje, pastebite, kad nuo padidėjusio pleiskanojimo skirtas šampūnas neduoda teigiamo efekto, kreipkitės dermatovenerologo konsultacijai. Dažniausiai ilgalaikam stipresniam pleiskanojimui įtakos turi ne tik išsausėjusi galvos oda, tačiau tai gali būti sisteminės ligos požymis. Tai gali būti seborėjinis dermatitis - dažna, lėtinė, atsinaujinanti odos liga, pažeidžianti seborėjines kūno vietas – galvos pl. dalį, sprando, krūtinės sritis. Ši liga pasireiškia apie 1-3 proc. sveikų suaugusiųjų (be imunodeficito) ir daugiau nei 83 pr


Daugiau...

Jeigu pastebėjote neišnykstančius, niežtinčius bėrimus galvos pl. dalyje, pastebite, kad nuo padidėjusio pleiskanojimo skirtas šampūnas neduoda teigiamo efekto, kreipkitės dermatovenerologo konsultacijai. Dažniausiai ilgalaikam stipresniam pleiskanojimui įtakos turi ne tik išsausėjusi galvos oda, tačiau tai gali būti sisteminės ligos požymis. Tai gali būti seborėjinis dermatitis - dažna, lėtinė, atsinaujinanti odos liga, pažeidžianti seborėjines kūno vietas – galvos pl. dalį, sprando, krūtinės sritis. Ši liga pasireiškia apie 1-3 proc. sveikų suaugusiųjų (be imunodeficito) ir daugiau nei 83 proc. esant imunodeficitinėms būklėms (sergant onkologinėmis ligomis, ŽIV/AIDS), būdingi ligos pikai: kūdikystėje iki 3 mėn., paauglystėje, suaugusiųjų amžiuje tarp 40-70 m. Dažnesnis ligos pasireiškimas vyrams. Ši liga paūmėja šaltuoju metu sezonu, saulė padeda bėrimams nykti. Seborėjiniam dermatitui kliniškai būdingos rausvos, pleiskanojančios dėmės ir plokštelės galvos odoje pagal plaukų augimo liniją su riebia geltona pleiskana, veide nazolabialinėse raukšlėse, ausų, antakių srityse ir viršutinėje liemens dalyje. Dar viena dažna galvos plaukuotosios dalies pleiskanojimo priežastis – žvynelinė - lėtinė sisteminė atsinaujinanti uždegiminė odos liga, kuriai būdingi bėrimai, daugeliu atveju pirmiausiai atsirandantys galvos plaukuotoje dalyje ir užausių srityje, kuriai būdingi bėrimai kūno odoje papulėmis ir plokštelėmis su sidabriniu žvynu ant viršaus. Ligai būdingi nagų, sąnarių pažeidimai. Šia liga serga 2-3 proc. populiacijos, dažniausiai susergama 20-40 metų amžiaus, bet gali sirgti bet kurios amžiaus grupės asmenys vyrai ir moterys vienodai dažnai. Šiai ligai, kaip ir seborėjiniam dermatitui, būdingas sezoniškumas – rudenį ir žiemą odos būklė pablogėja. Taigi, jei pastebėjote pleiskanojimą, su kuriuo nesusitvarkote, kreipkitės pagalbos į specialistą.

Gyd. Agnė

Nuo: Marija
2022-07-12
Turiu apgamą. Pastaruoju metu matau, kad pasikeitė jo spalva ir forma. Ar turėčiau sunerimti?

Apgamai gali būti įgimti ar įgyti. Jų atsiradimui įtakos turi genetiniai veiksniai, pavyzdžiui, šviesiaodžiai linkę turėti daugiau apgamų. Apgamų atsiradimas priklauso ir nuo imuninių veiksnių, saulės ekspozicijos, hormoninių pokyčių (lytinio brendimo, nėštumo metu jų atsiranda daugiau). Ultravioletinė spinduliuotė sukelia tiesioginę ląstelių DNR pažaidą, galiausiai sutrinka keratinocitų ir melanocitų tarpusavio ryšys, todėl vystosi apgamas. Atipiniai apgamai gali būti paveldimi arba atsitiktinai atsiradę. UV spinduliai yra ir iniciatoriai atipiniams apgamams atsirasti ir aktyvuoja melanocitų


Daugiau...

Apgamai gali būti įgimti ar įgyti. Jų atsiradimui įtakos turi genetiniai veiksniai, pavyzdžiui, šviesiaodžiai linkę turėti daugiau apgamų. Apgamų atsiradimas priklauso ir nuo imuninių veiksnių, saulės ekspozicijos, hormoninių pokyčių (lytinio brendimo, nėštumo metu jų atsiranda daugiau). Ultravioletinė spinduliuotė sukelia tiesioginę ląstelių DNR pažaidą, galiausiai sutrinka keratinocitų ir melanocitų tarpusavio ryšys, todėl vystosi apgamas. Atipiniai apgamai gali būti paveldimi arba atsitiktinai atsiradę. UV spinduliai yra ir iniciatoriai atipiniams apgamams atsirasti ir aktyvuoja melanocitų virtimą atipiniais melanocitais ar melanoma. Pakitusių pigmentinių darinių dydis svyruoja nuo 0,5-1,5 cm, jiems būdinga netolygi struktūra, neaiškios ribos ir nelygūs kraštai. Spalva yra labai įvairi: nuo rudos iki tamsiai rudos, rausvos. Atipiniai apgamai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai nugaros, krūtinės, sėdmenų, krūtų, ir galvos odos srityje. Pažeidimai gali būti tiek saulės veikiamose, tiek nuo saulės apsaugotose vietose. Būdingi melanomos morfologiniai kriterijai pagal ABCDE taisyklę: • A - (asymmetry) asimetriškas • B - (border) nelygiais kraštais • C - (color) netolygiai pigmentuotas • D - (diameter) didelio skersmens >5-6mm • E - (eritema, elevation) - aplinkinės odos paraudimas, nelygus apgamo paviršius. Todėl jeigu pastebėjote pakitusį – asimetrišką, neaiškiomis ribomis, netolygios spalvos ir struktūros, didėjantį, nelygaus paviršiaus darinį bet kurioje savo kūno odos srityje – kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą odos darinių patikrai, kurią profilaktiškai atlikti rekomenduojama vieną kartą per metus, papildomai būtina savistaba ir kremo su apsauga nuo UVS SPF 50+ naudojimas.

Gyd. Agnė


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.

Šis atsakymas yra bendro pobūdžio informacija, kuri nėra ir jokiais būdais negali būti laikoma Jūsų diagnoze, skiriamu gydymu ar kitokia Jums tiesiogiai teikiama sveikatos priežiūros paslauga. Bendro pobūdžio atsakymas teikiamas išimtinai pagal Jūsų pateiktą klausimą. Visais atvejais rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės, gydymo ar kitokios sveikatos priežiūros paslaugos.