Klausk gydytojo

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Aneta Railienė (UAB „Panerio klinika“)

Gydytoja-psichiatrė atsakys į klausimus apie suaugusiųjų psichikos sutrikimus, priklausomybę alkoholiui, medikamentams ir narkotikams, gydymo galimybes.

Gydytoja - psichiatrė Aneta Railienė dirba Laisvės atėmimo vietų ligoninės Sveikatos priežiūros tarnyboje gydytoja - psichiatre bei privačioje klinikoje UAB „Panerio klinika“. Diagnozuoja ir gydo psichikos sveikatos surtrikimus, priklausomybę alkoholiui, medikamentams, narkotikams: skiria medikamentus, teikia psichologinę pagalbą, konsultuoja pacientų artimuosius.
 
Išsilavinimas:
1988 - 1995 m.  Kauno Medicinos Akademijos Gydomąsis fakultetas,
1995 - 1997 m. Kauno Medicines Akedemija, pairminė medicinos gydytojo rezidentūra,
1999 - 2003 m.  KMU Psichiatrijos klinika, antrinė gydytojo – psichiatro rezidentūra, 2002-2003m. psichoterapijos studijos  Humanistinės ir egzistencinės psichologijos institute Vilniuje.
2002 m. ir 2003 m. VDU  Socialinių mokslų fakultetas, doc. Dr. James Fleming ir prof.habil dr. Antanas Goštautas vedami profesinės kvalifikacijos tobulimo kursai „Trumpalaikė psichoterapija“.
 
Kiekvienais metais keliu savo profesinę kvalifikaciją dalyvaudama gydytojams rengiamose konferencijose ir gydytojų kvalifikacijos kėlimo kursuose.

Darbo patirtis:
2003 - 2011 m.  Pravieniškių gydymo ir pataisos namai, Sveikatos priežiūros tarnyba, gydytoja-psichiatrė.
2004 - 2008 m.  C. Boim „Šeimos klinika“, gydytoja - psichiatrė.
2006 - 2009 m. UAB „Gintarinė kilnika“ gydytoja-psichiatrė.
2006 - 2007 m.  Pravieniškių 3- ieji pataisos namai, Sveikatos priežiūros tarnyba,gydytoja- psichiatrė.
Nuo 2007 m.  UAB „Panerio klinika“, įkūrėja, direktorė,  gydytoja - psichiatrė.
Nuo 2011 m.  Laisvės atėmimo vietų ligoninė, Sveikatos priežiūros tarnyba, gydytoja - spichiatrė
 
UAB ”Panerio klinika”
Panerių g. 79, Kaunas
+370 687 38049
panerioklinika@gmail.com
www.panerioklinika.lt

Ekspertas atsako:
Nuo: Andrius
2020-07-28
Laba diena gydytoja,

Kiekvieną dieną gyvenu panikos atakose. Galvos svaigimai, silpnumas, nuolatinė nervinė įtampa ir nemokėjimas atsipalaiduoti tapo mano nuolatine gyvenimo diena ir būsena. Prieš 10 metų gydytoja man buvo išrašiusi Cymbalta, kuris man tikrai padėjo, vartojau apie 4 metus, kol staigiai nutraukiau. Kurį laiką tikrai jaučiausi labai gerai. Tačiau jaučiu, kad šiuo metu man vėl reikia to vaisto, nes nebegaliu ir vėl kenteti su nuolatine įtampa. Patarkite ką man daryti. Ačiū

Laba diena,

manau, kad dabar Jums vėl reikalingas gydymas.

Kokius vaistus skirti? nuspęsite kartu su gydytoj-psichiatru komsultacijos metu.

Tikrai nėra ko kankintis. Šiuolaikinė medicina, net ir psichiatrija, yra moderni. Medikametai labai kokybiški.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Lolita
2020-08-05
Ar gali būti taip kad 7.5 mg doze per maza o 10mg cipralexo per didele? Šie vaistai man labai tiko bet pradejus kelti labai miega trikdo...zuikio miegas vartymasis..

Jau atsakiau?

Nuo: Amonimas
2020-08-04
Sveiki,2,5 metų vartojau asentra 100 mg , fluanksolio 1 mg,dabar palaipsniui pagal Palangos klinikos gydytojų rekomendacijas nutraukiau asentros vartojimą ,fluanksoli tebevartoju,asentra nutraukta prieš 2 mėn,paskutiniu metu atsirado bloga nuotaika ,nenoras gyventi , dažnai verkiu ar nereikėtų vėl gryzti prie ankstesnio gydymo ,lankau psichoterapija pusę metų,norėčiau paklausti gal tai ligos atkrytis ,ar vieno fluanksolio ne per mazai

Sveiki,

tikėtina, kad ateina atkrytis. Bet nematant Jūsų, negaliu atsakyti atsakingai.

Jums reikia pasitarti su savo gydytoju.

Nuo: Lolita
2020-08-04
Sveiki. Keliu escitalopramo dozę nuo 7.5 iki 10 gereja bet miega trikdo labai sapnuoju vartausi pabudinėju. Ar tai laikina? Dar noriu paklausti ar jūs vedate psichoterapijas ir ar galima lankyti kas antra savaitę? Kokia kaina?

Sveiki,

escitalopramum netiesiogiai gerina miegą. Dažnai vien atidepresanto gydyme neužtenka, kad ir miegas būtų geras.

Aš dirbu gydytoja-psichiatre.Mūsų klinikoje dirba 2 psichoterapeutės. Su didele patirtimi.

Tikra psichoterapija yra 1 x per savaitę. Bet gyvenimas nevisada telpa į taisykles ir aš sakau, geriau 1-2 kartus per mėnesį nei visai nieko.

Nuo: Ugnė
2020-07-30
Gerb. gydytoja sakykit kokia realybė- galimybė pasveikti nuo depresijos ( dar turint ir oks) geriant ad ir einantį terapiją? Ar realu? Ar tai tik palaikymas kad neblogėtų? Gal galite paaiškinti kuo skiriasi paprasta psichologinė depresija nuo biologinės? Ir trečia: daug nuomonių kaip kenkia baisiai sie vaistai kepenim ir t.t. tad jei jau juos gerti būtina ka galėčiau padaryti kad apsaugot save maksimaliai? Ar kokie papildai kepenims ir pan? Nuoširdus ačiū už atsakymą

Sveiki,

kuo jaunesnis žmogus ir kuo daugiau dedama pastangų (ir psichoterapija), tuo pasveikimo tikimybė didesnė. Kiekvieno žmogaus liga ir sveikimas unikalus.

Kartais gydymas tęsiaisi ilgai ir žmogui atrodo, kad tai nesibaigs.

Visi šiuolaikiniai medikamentai modernūs ir kuriami vis geresni ir švaresni. Dažniausiai kepenų veiklos sutrikimų nesukelia. Ir nauda gyvenimo kokybei tikrai didesnė nei numatomas/galimas šalutinis poveikis.

Norint profilaktiškai "palepinti" kepenis, galima visą medikamentų vartojimo laiką vartoti žolinius preparatus.Populiariausi margainio šaknų miltelių preparatai, bei visi žoliniai gerinantys virkinimo sistemos darbą, žarnyno išsivalymą ( skaidulos, gyslotis, gėlavandeniai dumbliai).

Nuo: Gedas
2020-07-21
Laba diena. Ar svarbu antidepresantus gerti valandų tikslumu? Pradžioj gerdavau labai tiksliai 9 ryte. Dabar tai 10 tai 12h. Ar tai įtakoja jų veikimą?

Sveiki,

antidepresantus svarbu išgerti ne daugiau 2 valandų svyravimu.

Nuo: Diana
2020-07-21
Sveiki.

Noreciau paklausti ar Lietuvoje imanoma nusipirkti licio carbnato?Daug metu vartoju si vaista ir jis man labai padeda. Ilgai gyvenu uzsienyje kur jokiu sunkumu nusipirkt si vaista nera.Taip pat kas 3 menesius gaunu nemokoma kraujo tyrima licio kiekiui nustatyt.Buciau labai dekinga uz informacija kaip siuo metu del licio yra Lietuvoje,nes noreciau grizt i LT pastoviam gyvenimui. Is anksto dekoju!

Sveiki,

Lietuvoje taip pat naudojamas Ličio karbonatas.

Medikamentas yra receptinis ir skiriamas gydytojo.

Nuo: Rima
2020-07-16
Laba diena.As 5 metus jau vartoju antidepresantus lorofena.Noriu paklaust kaip juos palaipsniui reikia nutraukt juk ju is kart nutrauktnegalima.

Sveiki,

tikrai palaipsniui galima nutraukti, bet Jums pačiai gali nepavykti. Yra sudarytos keitimo lorefeno kitu medikamentu schemos, be to kiekvieno situacija unikali. Jums reikalinga gydytojo-psichiatro konsultacija. Tuo labiau, kad nuo 2020.11.01 įsigalioja naujas LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, sikiant sumažinti raminamųjų vartojimą, bei apriboti jų skyrimą.

Nuo: Urtė
2020-07-15
Gerbiama gydytoja gal galit paaiškinti kaip gali atsinaujinti liga geriant stabilia doze laikantis darbo poilsio režimo ir sveikos mitybos. Ar vaistai nustoja veikti? Jei su metais doze keliamas tai gali nebeužtekti maksimalios tada...ka daryti kad neatsinaujintu ir norint likti ant tos pačios dozes? Gal yra kokiu papildomų priemonių?

Sveiki,

kiekvieno li9ga eina individualiai. Paprastai stebiu tendenciją, kad vartojant tą pačią vaisto dozę, duodanči gerą savijautą, su laiku dozė didėja, kad išlaikyti tokią pačią gerą savijautą.

Organizmas su laiku "sensta", stresų ir gyvenimo įtampų kiekis sumiškai auga.

Svarbu "prisižiūrėti" svarbiausius organizmo rodiklius, kurie natūraliai gali pagerinti savijautą: raudonas kraujas, mineralai, vitaminai, ypač vitaminas D.

Taip pat labai svarbus psichoterapinis gydymas.

Nuo: Urtė
2020-07-15
Laba diena. Geriu du metai cipralex. Gydausi nerima su depresija. Viskas gerai tik paskutiniu metu pabundu anksciau kokia valanda nei reiketu keltis. Paskui toks neišsimiegojimo jausmas kaip apdujus. Į vakarą atsigaunu. Miegu kietai. Ar tas rytinis pabudimas rodo depresija? Dozes didinti turbut reikia? Nerimo nejauciu. Ačiū

Sveiki,

jei dėl sutrumpėjusio miego dienos metu trūksta energijos, tai rodo ligos atsinaujinimą.

Ar didinti AD dozę, ar dadėti kitą medikamentą - turi spręsti Jus gydantis gydytojas.

Nuo: Justina
2020-07-09
Ačiū, Gerb.Daktare, už Jūsų atsakymą ir rekomendacijas. Problema tik tame, kad labai didinti kvatepino negalime, nes jis labai "muša" spaudimą...
Pagarbiai,
Justina

Paprastai Quetiapinum šiek tiek sutrigdo kraujagyslių prisitaikymą, keičiantis kūno padėčiaii. Todėl svarbu, pabuvus kurioje nors kūno padėtyj ilgiau, pvz. pagulėjus, stagai nesikelti. Reikia atsisėsti, palaikyti kojas nuleidus ir tik tada atsisitoti.

Nuo: Justina
2020-07-08
Laba diena, Gerb.Daktare,
visai atsitiktinai radau Jūsų klausimų/atsakymų puslapį. Žaviuosi Jūsų kantrybe ir profesionaliais patarimais.
Sakoma, kad viltis miršta paskutinė. Ieškau pagalbos savo brangiausiam žmogui-mamytei. Galbūt ką nors patarsite?
Mamai 82m. 15metų serga depresija. Ne kartą pavyko iš jos išsivaduoti su ASENTRA. Viskas buvo puiku. Mama-buvo labai judrus, guvus, bendraujantis žmogus. Prieš 2metus išgyveno stresinę situaciją ir pradėjo kristi į depresijos "duobę". Pagrindinė diagnozė-F.33.2, atliktas MMSE - 24b. Turime nemažai ir somatinių ligų(širdies nepakankamumas, sutrikęs širdies ritmas, diabetas, podagra, pašalinta skydliaukė).
Per paskutinius 2 metus ne kartą mama gulėjo ligoninėje. Pagrindiniai vaistai - asentra 100, lexotonilis-0,5tab.x3k/d. Nepadėjo. Bandėme tiapridalį, buronilį, tritico. Kurį laiką buvo vėl geriau, tačiau po kelių mėn.mama vėl "atkrito". Mama kenčia nuo didžiulio nerimo, įtampos, baimės jausmo. Sako, kad suspausta galva, krūtinės lasta. Ligoninėje buvo dar gydoma ir Lorazepamu(nakčiai), nuo jo pasidarė pasyvi, apatiška, mieguista, visiškai prarado apetitą. Prieš karantiną grįžome namo. Palaipsniui, su puikios gydytojos pagalba "atpratome" nuo lorazepamo, tiapridalio, tritiko, lexotanilio. Išbandėme Mirtazepiną ir Brintellixą+kvetapiną 200. Antidepresantai nepadėjo. Šiuo metu grįžome prie asentros - 100mg + kvetapinas-225mg. Vienu metu lyg ir buvo geriau, tačiau šiuo metu žmogus kenčia didelį nerimą ir rankų/kojų drebulį. Sunkiausia buna iki pietų, po to kiek lengviau, tačiau visiškai nerimo pašalinti mums nepavyksta. Išaiškėjo, kad mamai-bipolinis sutrikimas, kadangi būna dienų, kai ji pilna energijos ir veiklos, tačiau didesnė dalis paros-gulėjimas užmerktomis akimis, didžiulis nerimas, nenoras nieko. 10dienų gėrėme Depakiną, bet pasireiškė pašalinis poveikis - akių vartymas, pyktis, koordinacijos sutrikimas, atminties pablogėjimas. Kolkas nutraukėme depakiną.
Likome prie asentros ir kvetapino.
Suprantu, Gerb,Daktare Jūsų užimtumą.Suprantu, kad stebuklų gal neįvyks, bet....bet negaliu uždaryti mamą į ligoninę, kad ten iš jos padarytų"daržovę". Negaliu žiūrėti, kaip ji kankinasi, kęsdama didžiulį nerimą.
Labai viliuosi, kad bent kažką patarsite, parekomenduosite ir mums. Nejaugi neįmanoma įveikti to bauginančio nerimo, kuris neleidžia žmogui ramiai dagyventi?
Labai lauksiu Jūsų atsakymo, Gerb.daktare.
Pagarbiai,
Dukra Justina

Sveiki,

Jūsų Mama yra garbaus amžiaus ir aš vadovaujuosi tokiu principu: kuo mažiau medikamentų derinių, jokių raminančių (BZD) ir svarbiausia stengiantis padėti -nepadaryti dar blogiau.

Kadangi išbandėte daug medikamentų variacijų, bandyčiau po truputį didinti Sertralinum, pridednat pietums 25-50-75-100 mg, dozę didinant kas 10-14dienų iki geros savijautos.Quetiapinum reiktų didžiausią paros dozės dalį dėti nakčiai, kad gerai išsimiegotų. Nakčiai dozė saugi iki 400 mg. Dienos metu jo imti nerimui mažinti tiek, kad nebūtų užslopinta po 12,5-25 mg 3 kartus paroje.

Skysčių balansas, nes senjorai taupo vandenį ir negeria arba nenori eiti dažniau šlapintis, nes nesulaiko šlapimo.

Mineralų korekcija: kalio turi būti 4,5-4,8 mmol/l, magnio turi būti kuo daugiau 0.9-1,1 mmol/l.

Nuo: Audronė
2020-07-07
Sveiki.Mama serga depresija ir vartoja Citalopram ir Fluanxol.Taip pat vartoja Memantin.Girdėjau tokių nuomonių,kad Memantin ir antidepresantai nesuderinami,nes vieni slopina smegenų veiklą,o kiti aktyvina,ir dėl to gali svaigti galva.Kaip yra iš tikrųjų?Savo gydytojo paklausti nedrįstu,nes taip parodyčiau nepasitikėjimą juo.

Sveiki,

jei nėra aiškių demencijos požymių, Memantin nereikalingas.

Visi vaistai turi tarpusavio saveiką, taciau praktikoje nesu turėjusių šių vaistų "blogos" sąveikos.

Nuo: Ernesta
2020-07-02
Sveiki, norėjau paklausti, ar paroxetin ir sertralin antidepresantų veikimo principas vienodas? Ir kodėl nuo paroxetino taip didėja svoris?

Sveiki,

šių AD veikimas iš esmės panašus.

Nuo Paroxetinum svoris "neauga". Paprastai sumažėjus nerimui, pagerėjus nuotaikai, žmogus pradeda daugiau valgyti. Maistas tampa skanus.

Vaisto nėra už ką kaltinti. reikia žiūrėti kiek ir ką valgote, bei kiek judate/sportuojate?

Nuo: Dalė
2020-06-30
Sveiki, privačios laboratorijos siūlo tokį kraujo testą, kai pagal genus nustatoma, kurie antidepresantai tinkamiausi. Ar toks testas yra naudingas psichiatrams parenkant vaistą? Ar čia labiau komercija, nes testas brangus? Kokia Jūsų nuomonė apie šį genų testą?

Sveiki,

kadangi tyrimas yra brangus, tai jį atlikusių klientų turiu tik kelis.

Praktikoje su vienu klientu pastebėjau, kad tyrimas sau, o klinika ir gydymas buvo atiderintas ne pagal genetinį vaistams jautrumo tyrimą.

Nuo: Gabija
2020-06-30
Sveiki. Greitai bus 2metai po tada kai patyriau pirmaja panikos ataka, nuo tada buvo visko, gyvenau apie puse metu uzsidarius namuose, bijodama iseiti i lauka, nes istikdavo panika kiekviena karta. Dabar lyg ir su tuo susitvarkiau padejo kognityvine elgesio terapija. Taciau kasdiena atsikeliu visiskai nepailsejus nors miegu daug, nedirbu jokio fizinio darbo, taciau visa diena bunu labai mieguista, patiriu derealizacija atrodo kad kokiam sapne gyvenu ir jauciuosi visa laika labai pavargusi, visiskai neturiu energijos. Kokia gali buti to priezastis ? Vaistu jokiu negeriu(kiek bandziau tai tik blogiau jauciausi todel nusprendziau naturaliai isgyti), visi kraujo ir vitaminu tyrimai geri. Bet jauciuosi lyg kazkuo sirgciau nes diena is dienos toks didelis nuovargis neatrodo normalu.. aciu uz atsakyma

Sveiki,

kad atsakyčiau į Jūsų klausimą, man reikalinga gyva konsultacija.

Nors parašėte lyg ir daug, bet man per mažai. Be to gyvas žmoagaus vaizdas labai daug pasako.

Nuo: Vilma
2020-06-25
Sveiki,2,5 m vartoju asentra 100 mg ir fluanksolio 1 mg,palaipsniui kas du men buvo mažinama asentros doze iki 75 mg ,po to iki 50 mg ir iki25 mg .o dabar apie 12 d vartoju tik 0,5 mg fluanksolio, tačiau atsirado asentros nutraukimo reiškinių ,galvos skausmas,nuovargis ,kūno drebulys,saltkretis,kaip sumažinti šiuos reiškinius ,ar ir vėl reikėtų gryzti prie asentros vartojimo,o gal didinti fluanksolio dozę

Jau atsakiau?

Nuo: Vilma
2020-06-25
Laba diena,2,5 metų vartojau asentra 100 mg ir fluanksolio 1 mg nuo nerimo ir panikos atakų,taip pat nuo somatinių kūno simptomų,kas du men mazinome asentros doze 75 mg ,po to 50 mg ir galiausiai 25 mg,šiuo metu asentros nevartoju jau 12 d ,tik 0,5 mg fluanksolio,bet atsirado nutraukimo reiškiniai _nuovargis,galvos skausmas drebulys ,kaip galima būtų sumažinti nutraukimo simptomus,ar nereikia vėl gryzti prie asentros vartojimo ,jei būklė bloges

Sveiki,

jei nutraukimo simptomai labai ryškus 3-5 paras, reiktų grįžti prie tos vartotos dozės, kurioje jautėtės dar gerai. Pavartoti apie 1 mėnesį ir vėl bandyti mažinti.

Nuo: Dalia
2020-06-22
Laba diena,
man aktualūs 2 klausimai:
1. ar antidepresantai yra suderinami su moteriškų hormonų (progesterono) vartojimu?
2. koks antidepresantas ypač tiktų esant psichosomatiniams kūno pojūčiams (kaklo smaugimas, širdies plakimas, nugaros deginimas, nemiga)?
Ačiū.

Sveiki,

hormonų ir AD vartojimas yra nepageidautinas.

Koks gydymas Jums geriausias- gali nuspęsti gydytojas tik konsultacijos metu. Vaistas, tinkamo Jūsų simptomų puokštei gydyti parenkamas pagal daug kriterijų, Neužtenka tik simptomų.

Nuo: margarita
2020-06-21
Toks tas padejimas , vaistu receptus israso, jau neskaitant to , kad norint vaistus pakeist , turejom vel gultis i Vilniu, o ir apie doziu koregavima net nekalbu, bet uz vis gaila labiausiai, kad nera paichoterapeutu profesionaliu Klaipedoje.

Sveiki,

Klaipėdoje tikrai yra dirbančių profesionalų.

Pažiūrėkite specialistų pavardes, kurie dirba Palangos LSMU Elgesio medicinos institute, reabilitacijos klinikoje. Kai kurie dirba ir Klaipėdoje.

Palangoje klinikai vadovauja profesionalė, savo srities žinovė ir mokslų daktarė Vesta Steiblienė.

Nuo: Inga
2020-06-19
Laba diena. NORS vartoju Martizapin 15 mg. Ketvirtį tabletės prieš kelias dienas visiškai dingo apetitas, atsirado silpnumas, nerimo jausmas. Ar gali taip būti, dėl to kad geriu tik ketvirtadalį tabletės? Nors iki šiol visus metus, tiko tokia dozė.

Laba diena,

vartojant bet kokią, Jums tinkamą medikamento dozę, niekas negarantuoja, kad būsena nesikeis.

Kaip būsena gali gerėti, taip gali ir pablogėti. Manau, kad Jūsų būsena pablogėjo.


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.

Šis atsakymas yra bendro pobūdžio informacija, kuri nėra ir jokiais būdais negali būti laikoma Jūsų diagnoze, skiriamu gydymu ar kitokia Jums tiesiogiai teikiama sveikatos priežiūros paslauga. Bendro pobūdžio atsakymas teikiamas išimtinai pagal Jūsų pateiktą klausimą. Visais atvejais rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės, gydymo ar kitokios sveikatos priežiūros paslaugos.