Klausk gydytojo

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Aneta Railienė (UAB „Panerio klinika“)

Gydytoja-psichiatrė atsakys į klausimus apie suaugusiųjų psichikos sutrikimus, priklausomybę alkoholiui, medikamentams ir narkotikams, gydymo galimybes.

Gydytoja - psichiatrė Aneta Railienė dirba Laisvės atėmimo vietų ligoninės Sveikatos priežiūros tarnyboje gydytoja - psichiatre bei privačioje klinikoje UAB „Panerio klinika“. Diagnozuoja ir gydo psichikos sveikatos surtrikimus, priklausomybę alkoholiui, medikamentams, narkotikams: skiria medikamentus, teikia psichologinę pagalbą, konsultuoja pacientų artimuosius.
 
Išsilavinimas:
1988 - 1995 m.  Kauno Medicinos Akademijos Gydomąsis fakultetas,
1995 - 1997 m. Kauno Medicines Akedemija, pairminė medicinos gydytojo rezidentūra,
1999 - 2003 m.  KMU Psichiatrijos klinika, antrinė gydytojo – psichiatro rezidentūra, 2002-2003m. psichoterapijos studijos  Humanistinės ir egzistencinės psichologijos institute Vilniuje.
2002 m. ir 2003 m. VDU  Socialinių mokslų fakultetas, doc. Dr. James Fleming ir prof.habil dr. Antanas Goštautas vedami profesinės kvalifikacijos tobulimo kursai „Trumpalaikė psichoterapija“.
 
Kiekvienais metais keliu savo profesinę kvalifikaciją dalyvaudama gydytojams rengiamose konferencijose ir gydytojų kvalifikacijos kėlimo kursuose.

Darbo patirtis:
2003 - 2011 m.  Pravieniškių gydymo ir pataisos namai, Sveikatos priežiūros tarnyba, gydytoja-psichiatrė.
2004 - 2008 m.  C. Boim „Šeimos klinika“, gydytoja - psichiatrė.
2006 - 2009 m. UAB „Gintarinė kilnika“ gydytoja-psichiatrė.
2006 - 2007 m.  Pravieniškių 3- ieji pataisos namai, Sveikatos priežiūros tarnyba,gydytoja- psichiatrė.
Nuo 2007 m.  UAB „Panerio klinika“, įkūrėja, direktorė,  gydytoja - psichiatrė.
Nuo 2011 m.  Laisvės atėmimo vietų ligoninė, Sveikatos priežiūros tarnyba, gydytoja - spichiatrė
 
UAB ”Panerio klinika”
Panerių g. 79, Kaunas
+370 687 38049
panerioklinika@gmail.com
www.panerioklinika.lt

Ekspertas atsako:
Nuo: Sonata
2018-02-12
Sveiki,

Ar galėtumėt patarti nuo ko pradėti pagalbą alkoholikui? Ar yra galimybė nemokamai paguldyti į ligoninę gydymui, bent dėl paties žmogaus saugumo jo sveikatai ir gyvybei? Ši liga akivaizdi, žmogus praradęs socialinius įgūdžius, atminties praradimai ir kt panašūs dalykai tokiai ligai. "Stažas" ne vieneri metai, alkoholio vartojimas kasdieninis. Nebežinau nuo ko pradėti. Gal yra galimybė bent kuriam laikui paguldyti į ligoninę, aišku pačiam žmogui sutinkant. Dienos stacionarai netinkami, nes pats asmuo nesugebėtų nei pats nuvažiuoti, nei grįžti namo.
Būsiu begalo dėkinga už bet kokią info

Sveiki,

valstybinės psichiatrijos ligoninės teikia stacionaro paslaugas. Jei negalite žmogaus nuvežti į Jums arčiausios psichiatrijos ligoninės priėmimo skyrių, kvieskite GMP. Atvykę gydytojas ir slaugytoja, patars, suteiks pirmą medicininę pagalba, o gal ir nuvež į ligoninę.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Ugne
2018-11-15
Laba diena.isigijom sviesos terapijos lempa bet nelabai zinom kiek daznai ja naudoti ir kaip neperdozuoti? Ar sizoafektiniam sutrikimui irgi galima ja naudotis sergant nes kiek skaiciau ji aktyvina?

Sveiki,

šviesos terapija yra papildoma gydymo galimybė. Tačiau tai nepakeičia gydymo medikamentais. Paprastai poveikis yra aktyvinantis, skausmus mažinantis.

Ar galima naudoti šizofreninio spektro sutrikimams gydyti-reikia tartis su gydančiu gydytoju, nes nėra tam pačiam sutrikimui vieno ir vienodo gydymo.

Kiek laiko sėdėti prie lempos - ptiklauso nuo konkrečios lempos, nes jos yra įvairių šviesos srauto stiprumų. minimalus laikas 30 minučių. Ir visada svarbu išlaikyti lempos vartojimo instrukcijoje nurodytą atstumą nuo veido iki lempos.

Nuo: Viktorija
2018-11-15
Vartoju Coaxil+ xanax pagal situaciją. Šiuos vaistus išrašė psihiatras, nes turiu nerimo sutrikimą. Šeimos gydytoja išrašė Triozolam 0,25 mg.nes pasiskundžiau nemiga. Nusipirkau, perskaičiau informacinį lapelį ir sunerimavau. Ar galiu be baimės vartoti nakčiai Triazolam?

Sveiki,

esant nerimo sutrikimui gydymui vaistais pirmiausia skiriamas pastovaus vartojimo vaistas. Coaxil galėtų būti skiriamas nerimo sutrikimui gydyti, bet turi būti vartojamas pastoviai, nes kitaip nebu rezultato.

Xanax ir Tiazolomum yra raminantys benzodiaziapinai. Pastoviam ir ilgalaikiam vartojimui jie neskirtini, nes iš esmės sutrikimo negydo ir vystosi jiems priklausomybė.

Nuo: Marija
2018-11-15
Gerb gydytoja noriu patarimo. Koki gera pusmeti geriau 7.5mg cipralex sunkiai labai sekesi pakelti doze daug salutiniu bet praejo. Jauciausi visai neblogai bet atejo ruduo buvo stresu dar ir kazkaip pablogejo. Buna dienu kad jaucuosi tokia gulsa uzslopinta be minciu...Buna nieko..gydytojas sako kad nuo itampos patirtos organizmo apsaugine reakcija...bet as kadangi keliu doze ir kas antra diena geriu po papildoma 1/4 kazkaip man sutampa tom dienom. Gal vaistas duoda ta slopinima? Ar taip gali buti? Vakarop jis sumazeja....ar nuo didesnes dozes galiu tiketis kad bus geriau? Kiek reik laiko vaistui suveikti pakelus doze?

Sveiki,

antidepresantas gali turėti slopinantį poveikį jį išgėrus, nepaisant kiek laiko ir kokia doze jį vartojate. Pabandykite antidepresantą gerti nakčiai. Kai slopinantis poveikis stiprus - galima ir taip vartoti.

Nuo: Indre
2018-11-13
sveiki,sergu nerimo sutrikimais su išreikšta somatine patologija,vartoju sertralina 100 mg ryte,ksanaksa 0,25 ryte,vakare 50 mg triticco ,kankina nemiga ,turiu gerti lorafena ,tik tada pavyksta uzmigti,jar negali taip buti ,kad asentra man netinka gydyti nerimui ,nes geriu beveik metus ,o nerima jauciu gana daznai,taip[ pat ir daug somatiniu simptomu ,dekoju uz atsakyma

Sveiki,

Jūsų gydymas nepritaikytas/nepakankamas. Metų bėgyje bet koks gydymas turėjo duoti rezultatą. Esate per daug kantri.

Kreipkitės į kitą gydytoją konsultacijai.

Nuo: Lolita
2018-11-12
Sveiki. Patarkit kaip padeti artimam turinciam mitybos sutrikimu. Panasu kad anoreksija sy bulimija. Artimasis kencia ir nuo depresijos bet atsisako eiti gydytis neimanoma nuvesti. Juk nepagydysi per prievarta o kencia ir ji pati ir visa seima ypac tevai...gal ka patartumet? Neviltis ima

Sveiki,

Jums belieka nepalikti artimojo, kalbėtis, išsakyti savo nuomonę švelniai su kantrybe. kviesti apsilankyti pas gydytoją-psichiatrą.

Nuo: algis
2018-11-12
gydytoja,jūs man atsakėte,kad jonazolė nepadės.aš klausiau,ar SU SSRI NEPAKENKS,nes skaičiau,kad gali sukelti serotonino sindromą kartu vartojant.ar jūs,kaip specialistė,manote,kad gali kartu vartojant,labai pakenkti?ačiū uz ats.

Sveiki,

aš galvoju, kad : 1 )antidepresantą ir jonažolės preparatus nėra prasmės vartoti kartu, nes antidepresantas visada veikia stipriau už žolinius preparatus.

2) kaip minėjau - jonažolė dažnai duo da padidintą nerimo lygį ir fototoksines reakcijas - reiškia pakenks.

3) Serotoninerginį sindromą dažnai duoda antidepresantas.Maišant kartu su jonažole gali būti visko. Nuo ko tai tada belieka spėlioti.

Nuo: Ugne
2018-11-09
Sveiki. Vyras vartoja 10mg olanzapino ir 1500 depakino nuo sizoafektinio. Pergyvenu jei kada koki bokala alaus ar taure vyno isgertu ar gali buti kazkoks nepageidaujamas poveikis?ar pan?

Sveiki,

paprastai alkoholis sutiprina medikamntų slopinanti poveikį.

Gali būti ir nenumatytos reakcijos. Nes į vaistų ir alkoholio junginį kiekvieno organizmas reaguoja jam individualiai.

Be to, alkoholis veikia toksiškai smegenis, kurios ir taip dirba "pasikeitusiu reži mu".

Nuo: Simona
2018-11-07
Sveiki,
Norėjau paklaust, ar sergant epilepsija galima gerti antidepresantus (coaxil)? Yra didžiulis nerimas, su kuriuo nebesusitvarkau, o ir be vaistų pagalbos jau nebepavyksta. Neiššauks šitie vaistai priepuolių?
Ačiū

Sveiki,

epilepsijos yra skirtingos, tad ir gydymas skiriasi.

Vartoti antidepresantus galima. Kokius? Sprendžia gydytojas pagal Jūsų ligos eigą, sveikatos būklę.

Nuo: Erika
2018-11-07
Laba diena, gerb. gydytoja. Vartoju Paroxetinum nuo kovo mėnesio po 1 tabletę 20 mg. Vasarą jaučiausi puikiai, veikla, geras oras visa kita, o dabar rudeniop ta tamsa, niūruma, nelabai yra veiklos, daug buvimo dierbtinam apšvietime, mažiau galimybių būti lauke ir jau jaučiu, kad nuotaika lyg blogėja, toks lyg liūdesys apninka, nerimukas ima ką čia veikti, kad čia tos dienos visos vienodos, nelaukia nieko įdomaus tik ta rutina ir ta pilkuma už langų. Einu pas psichologę, bandom kalbėtis, bet, kad tie pokyčiai ateina labai jau lėtai, darbo daug, o postūmiai lėti. Ar Jūsų nuomone metų laikų kaita gali lemti, kad gali reikėti padidinti vaisto dozę? Nes bijau, kad iki pavasario neužteks resursų :)

Sveiki,

Jūs labai gražiai papasakojote, kad savijauta labai priklauso nuo nusiteikimo, "veikimo", motyvacijos gyvenime veikti ir laukti.

Aš manau, kad darbas vidinis padedant psichologui - yra svarbiausias gydymas. Lėtas, bet garantuotas.

Kalbant apie vaisto didinimą - kartais tenka didintis tamsiajam laikotarpiui.

Dar labai svarbūs Jūsų kraujo parametrų rodiklais. Pastebėjau, kad daugelis vietoj to, kad vasarą paisitiprinti, atsisitatyti kraują ir mineralus, tik dar daugiau praranda. Į rudenį ateina nusilpę.

Nuo: Klaudija
2018-11-07
Laba diena,

Sergu paranoidine šizofrenija. Daug metų gėriau didelius kiekius vaistų. Prieš pusę metų su gydytojų priežiūra vaistų atsisakiau. Psichoterapijos nenutraukiau. Kelis mėnesius viskas buvo gerai. Po to sutriko miegas. Visiškai nebegalėjau miegoti. Man išrašė vaistų,tačiau jie padėjo tik dvi naktis. Nors jus gėriau miegoti nebegalėjau. Atsirado prislėgtumas, verkimas,kančia ir stiprūs fiziniai pojūčiai, fiziškai jaučiu,kaip mano kūnu vaikšto blogos energijos. Ar galit pasakyt ar man reikalingi vaistai? Ir kas yra tas pojūtis,kad vaikšto energijos?
Ačiū

Sveiki,

šizofrenija turi būti gydoma/prižiūrima visą gyvenimą. Dažniausiai medikamentai skiriami visą gyvenimą.

Manau, kad turite tęsti gydymą, jį aptarti su savo gydytoju.

Nuo: Laima
2018-11-06
Laba diena. Gerb gydytoja gal patarsit kaip iveikti "jet laga". Isisbalnasavo po atostogu rytuose mano miego rezimas iki siol miegojau puikiai. Gryzus miegot noriu labai anksti keliuosi paryciais. Stengiuosi eiti pagal musu laika miegoti nors atsikeliu vis tiek per anksti truksta miego. Ka patartumet pavartoti? Paminesiu kad jau kuri laika vartoju cipralex 10mg. Ar yra koks papildomas preparatas kas padetu? Esu girdejus apie melatonina bet ar su vaistais jis tinka? Aciu uz atsakyma :)

Sveiki,

melatoninas tinka. Tačiau rezultatas būna ne visada, nes tai papildas.

Ką skirti papildomai miegui sprendžia gydytoja psichiatras. Nėra vieno vaisto tinkamo visais atvejais.

Nuo: Rasa
2018-11-04
Gerbiama Gydytoja,
Noriu Jusu paklausti ko truksta smegenu noarmaliai veiklai sergant sutrikusia vegetacine nervu sistema? Kuo ir kaip galima ja butu sustiprinti ir bandyti ja atstatyti? As sia liga Gydytoja turiu ir labai noriu pasveikti.
Aciu Rasa

Sveiki,

apie sutrikusią vegetacinę nervų sistemą esu rašiusi daug kartų anksčiau. Pasisikaitykite, prašau, ankstesnius mano atsakymus.

Nuo: Erika
2018-11-03
Sveiki,ar tinka gerti sertralina gydant depresija ir nerimo sukeltus kūno simpromus-kosuli,pykinimą,dusulį,nosies užgulima ar sertralinas yra tinkamas antidepresantas siuo atveju

Sveiki,

sertralinas yra tinkamas depresijai gydyti.

Depresija būna visokia, su įvairiais simptomais, išreikštais ir paslėptais. Žmonės be to labai skirtingi, jų tolerancija vaistui skirtinga.

Tad jei klausiate: ar tinka? Atsakymas: taip. Atsakymas nėra pritaikytas konkrečiai Jums. Atsakymas tik dėl atsakymo. Nes kad atsakingai suskirti gydymą- reikalinga normali konsultacija.

Nuo: Marija
2018-11-01
Sveiki gydytoja, norėjau pasiteirauti apie kitą žmogų labai sudomino, koks gali būti šalutinis poveikis pavartojus narkotikų ir kaip blaivosi išgertu tabletė lorofen,kad užmigt galėtų? Ar nuo vienos tabletės gali kažkas atsitikti?

Sveiki,

narkotikų yra įvairių, tad skiriasi jų veikimas ir sąveika su kitais medikametais.

Lorazepamum tabletė taip pat yra sikrtingo stiprumo.

Ntrkotines medžiagas ir ramininčius, migdančius preparatus pavojinga vartoti kartu dėl galimo didesnio kvėpavimo ir širdies veiklos slopinimo.

Nuo: Ema
2018-10-31
Sveiki, geriu haloperidol, fluanxol , coaxil ir valdoxan antidepresantus jau 4 mėn. Jokio ryškaus poveikio nematau.. mane lydi nerimas, baimės, įkyrios mintys. Kaip elgtis? Keisti gydymą?

Sveiki,

Jums reikia tartis su gydančiu gydytoju. Aš matau vaistų "mišrainę". Negaliu komentuoti ką mato Jūsų gydytojas ir kam skiria tiek vaistų?

Nuo: Jolita
2018-10-27
Laba diena,
Gydytoja labai noriu Jusu paklausti. Zodziu esu turejus kelias panikos atakas pries keleta metu, tad zinau mazdaug kaip jautiesi kai jos tave uzklumpa. Dabar Gydytoja ivyko toks keistas jausmas staiga virtuveje kazka dariau . Pasidare labai silpna toks karstis ispyle per visa kuna rodes, kad tuoj nualpsiu. Atsidriau duris i lauka, kad ieitu oro ir atsiguliau. Bet tai truko kokia 1 min, bet po to labai ilgai jauciau toki silpnuma. Ar tai gali butu susije su panikos atakomis.
Aciu Jums

Sveiki,

manau, kad patyrėte mažą panikos ataką. Dar reikėtų atmesti ir ūmų- praeinantį galvos smegenų kraujotakos sutrikimą.

Nuo: algis
2018-10-23
noriu paklausti,ar jonazolės papildas nekenkia vartojant SSRI?

Sveiki,

jei Jūs vartojate antidepresantus, tai mano, nuomone, vaistažolės jokios "nebepadės".

Jonažolės preparatai dažnai sukelia nerimą ir duota fotoelergines reakcijas, kurios gali kilti preparato jau nebevartojus 1-2 savaites. Todėl savo praktikoje jonažolės preparatų aš vengiu.

Nuo: R.
2018-10-23
gerb.gydytoja,noriu paklausti,ar galima atlikti kokius nors tyrimus-testus,ir kur,kad išsiaiškinti suaugusiam zmogui,ar jam nėra(yra)aspergerio sindromas?sutrikimai buvo nuo vaikystės,bet ne tokie stiprūs,kad itin atkreiptų dėmesį,nors kėlė daug problemų.dabar depresiniai,nerimo ir asmenybės sutrikimai,gydomi vaistais.diagnozė 'prikabinta' neteisinga,labai keičia aplinkinių poziūrį,jaučiuosi baisiai.kas galėtų perziūrėti susirgimą,nes dokumentai kai kurie dingę-kortelėje nėra.dabar yra neįgalumas,mano psichiartrė gąsdina,jog negausiu jokių lengvatų neivaistų kompensacijos,jei atsisakysiu F20.0 dgn.kas galėtų padėti?ačiū .

Sveiki,

diagnozę gali peržiūrėti ambulatotoriškai arba gydantis stacionare (ir dienos).

Svarbiausia čia yra mąstymo tyrimas, kurį atlieka medicinos psichologas diagnostas. Jei šiame tyrime nėra būdingų pakitimų šizofreninio spektro sutrikimams, tada ir diagnozė F20 negali būti "rašoma".

Dėl medikamentų kompensacijos - komentuoti negaliu, nes su kompensacijomis nedirbu. Tačiau pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymus, kiekvienos ligos atveju medokamentų kompensancija yra skirtinga, ir normalu, kad vieni medikamentai kompensuojami esant šizofreninio spektro sutrikimas, kiti- esant depresiniams sutrikimams.

Nuo: Justas
2018-10-19
Sveiki, turiu vaistu Halcion ir klausimas yra ar tiktu juos suvartot ne pries miega kaip priklauso, o dienos metu kaip kitus benzo? Aciu.

Sveiki,

kiekvienas vaistas veikia skirtingai tiek dėl savo sandaros, tiek dėl žmogaus individualaus jautrumo jam. Miegui koreguot,i Halcion aš nelaikau geru preparatu. reiktų stengtis vartoti tai, kas to miego negadina ateičiai ir prie ko nesivysto priklausomybė.

Dienos metu halcion paprastai nevartojamas.

Nuo: Ugne
2018-10-16
Laba diena. Noriu paklausti kodėl po psichoterapijos mano savijauta pablogėja. Ar čia taip turi būti, sukyla vėl visi vidiniai prieštaravimai, pyktis ir pan.. kokia tada nauda, kai turiu vėl vaistų dozes keltis? ačiū už nuomonę

Sveiki,

psichoterapija yra kaip seno pūlinio valymas.Juk suprantame, kad pūlius išvalyti skauda, dažnai reikia net operacijos ir antibiotikų. Bet po to žaizda gražiai sugija ir lieka nedidelė žymė.

Mano mokytojas profesorius R. Kočiūnas sakė, kad psichoterapija negali būti maloni ir neskausminga. Jei ji yra moloni ir neskausminga - tada tai ne psichoterapija.


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.