Klausk gydytojo

Dr. Lilia Suchocka (Instituto Biofeedback and Noo-psichosomatic Pirmininkė)

 Dr. Lilia Suchocka atsakys į Jūsų klausimus apie psichologiją , kančios ir skausmo psichologiją , noo-psichosomatiką.


Psichologė, logoterapeutė, EEGBiofedback’o trenerė ir terapeutė. Užsiima sveikatos psichologija, kančios ir skausmo psichologija, noo-psichosomatika. 2008 m. gavo V. E. Franklio Vienos miesto apdovanojimą jauniems mokslininkams už knygą apie kančios psichologiją.

Ø  1995m. – baigė Vilniaus Pedagoginį Universitetą, Pedagogikos ir Psichologijos Fakultetą

Ø  2000m.- baigė Liublino Katalikų Universitetą, Psichologijos Fakultetą -  klinikinės psichologijos ir psichoterapijos specializacijos magistro studijas

Ø  2005 m. – apgynė daktaro laipsnį iš psichologijos.

 

Šiuo metu užduoti klausimo ekspertui nėra galimybės. Ieškokite dominančios informacijos klausimų – atsakymų archyve.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: nezinomas
2015-02-15
Sveiki. Mano vaikinas vis dar jaučia stiprius jausmus savo buvusiajai, kai mes mylimės jis kartais staigiai viską nutraukia, nes nebegali to daryti. Bendraujame atvirai, dažnai papasakoja kas jį neramina, kad jam dar skauda, apie ją galvoja. Mus sieja romantiški santykiai, vieną savaitę viskas būna labai gerai, dažnai girdžiu komplimentus, net naktimis kalbame telefonu ir pan. bet vėl staigiai jam kažkas atsitinka ir jis kankinasi dėl buvusiosios. Kaip tęsti tokius santykius? Jis man pats sakė, kad nesu jam kaip pakaitalas, paguoda, bet man skaudu, kad viskas negali vykti natūraliai, kaip normalioms poroms..Kaip galiu jam padėti? buvau jį palikusi, jis labai liūdėjo dėl to, mes vėl pradėjome bendrauti..
Laba diena,
Situacija, kurią Jūs apibūdinate yra gana miglota. Viena vertus, Jūsų draugas išsiskyrė su savo buvusia drauge, kita vertus vis dar apie ją galvoja, kas savo ruožtu turi neigiamą poveikį dabartinėms santykiams su jumis. Kiekvienas išsiskyrimas yra skausmingas, nes tai atneša „nuostolių”, liūdesį, sielvartą ir kartais nusivylimą ir palieka kartėlį. Svarbiausia, po išsiskyrimo duoti sau laiko „gedului”. Šis laikas reikalingas pirmiausia tam, kad žmogus susidorotų su savo emocionalumu, susitaikytų su išsiskyrimo situacija, padarytų išvadas ir išaiškintų sau: kas buvo negerai su sant
daugiau...
Laba diena,
Situacija, kurią Jūs apibūdinate yra gana miglota. Viena vertus, Jūsų draugas išsiskyrė su savo buvusia drauge, kita vertus vis dar apie ją galvoja, kas savo ruožtu turi neigiamą poveikį dabartinėms santykiams su jumis. Kiekvienas išsiskyrimas yra skausmingas, nes tai atneša „nuostolių”, liūdesį, sielvartą ir kartais nusivylimą ir palieka kartėlį. Svarbiausia, po išsiskyrimo duoti sau laiko „gedului”. Šis laikas reikalingas pirmiausia tam, kad žmogus susidorotų su savo emocionalumu, susitaikytų su išsiskyrimo situacija, padarytų išvadas ir išaiškintų sau: kas buvo negerai su santykiais? Kas buvo gero? Kur aš padariau klaidą? Kodėl santykiai iširo. Toks apmąstymas yra labai svarbus, norin susitaikyti su išsiskyrimu. Taip pat yra labai svarbus elementas, siekiant sukurti naujus, labiau mus tenkinančius santykius. Greičiausiai Jūsų draugas neišgyveno to etapo, todėl jam sunku susitaikyti su buvusių santykių žlugimu. Visas tas skausmas pereina į naujus santykius su Jumis. Galbūt jūsų partneris per greitai pradėjo naujus santykius. Problemos ir neigiamos emocijos yra perkialiamos į Jūsų santykius griauna naujus dabartinius santykius. Esant tokiai situacijai, aš patarčiau pasikalbėti su savo partneriu apie tai, ką patiriate . Pasakykite jam, kaip blogai jaučiatės šitoje situacijoje, kai jis pamini savo buvusią draugę. Paklauskite kodėl taip dažnai kalba apie savo buvusią draugę, kas jam skauda labiausiai, kodėl taip sunku ją pamiršti. Taip pat yra svarbu suprasti, kodėl jie išsiskyrė (jei yra išsiskyrimas, reiškia santykiai netenkino bent vieną iš dviejų). Jūsų partneris taip pat turėtų žinoti, ką jūs manote, atsižvelgiant į šią situaciją. Kadangi dabar jis yra su Jumis, tada jam turėtų būti svarbiausi jūsų santykiai. Jei Jūsų draugas Jus myli ir rūpinasi dabartiniais santykiais, turėtų stengtis patenkinti Jūsų emocinius poreikius ir suteikti saugumo jausmą. Jeigu to nedaro ir jūsų pokalbiai neduoda jokios naudos, galbūt Jums reikėtų suteikti draugui laiko „išgyventi” išsiskyrimą, viską apgalvoti ir pradėti naujus santykius kai jis bus tam pasiruošęs.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: indre
2015-02-15
Sveiki, bendrauju su vaikinu, kuris seniau turėjo problemų su alkoholiu..Sirgo depresija, patyrė daug skaudžių įvykių gyvenime, bandau jam padėti, bet ar ta pagalba neišsiurbs manęs pačios? ar tai gali man pakenkti? juk žmonės sunkiai keičiasi, o depresija gali pasikartoti, galbūt kol mūsų santykiai nėra labai stiprūs būtų geriau palikti tokį žmogų?
Gerb. P. Indre,
Priklausomybė nuo alkoholio tai problema liečianti ne tik patį priklausoma žmogų, bet ir su juo gyvenančius ir bendraujančius aplinkinius, šiuo atveju Jus. Alkoholiko gyvenimo būdas, jo elgesys, reakcijos į skirtingas situacijas gyvenime, taip pat gali turėti įtakos Jūsų emocijoms, jausmams ir elgesiui. Laikui bėgant, žmonės gyvevnantys su alkoholikais, ima priprasti ir tarsi tampa taip pat priklausomi, prisitaiko prie kenksmingo, nenormalaus gyvenimo būdo. Tai kaina, kurią šeima ir artimieji moka už gyvenimą nuolatinėje streso būsenoje. Buvo pastebėta, kad šie asmenys turi fi
daugiau...
Gerb. P. Indre,
Priklausomybė nuo alkoholio tai problema liečianti ne tik patį priklausoma žmogų, bet ir su juo gyvenančius ir bendraujančius aplinkinius, šiuo atveju Jus. Alkoholiko gyvenimo būdas, jo elgesys, reakcijos į skirtingas situacijas gyvenime, taip pat gali turėti įtakos Jūsų emocijoms, jausmams ir elgesiui. Laikui bėgant, žmonės gyvevnantys su alkoholikais, ima priprasti ir tarsi tampa taip pat priklausomi, prisitaiko prie kenksmingo, nenormalaus gyvenimo būdo. Tai kaina, kurią šeima ir artimieji moka už gyvenimą nuolatinėje streso būsenoje. Buvo pastebėta, kad šie asmenys turi fizinių, emocinių, dvasinių ir intelektualinių pokyčių, kurie lemia, kad žmonės įgyja savybių priminančias priklausomybę.
Gyvenimas su priklausomu žmogumi, tai gyvenimas nuolatinėje streso ir nuolatinio netikrumo, nesaugumo būsenoje. Tai sukelia rimtų pasekmių psichinei sveikatai, t.y: kančios ir staigi nuotaikų kaita, depresija, emocinis nestabilumas, nerimas, žema savivertė, naujų įvykių ir pokyčių baimė, dvasinė tuštuma, neviltis, vilties stoka, nepasitikėjimas, obsesinis valgymas, raminamųjų vartojimas, psichosomatiniai sutrikimai:. galvos skausmas, raumenų, širdies, pilvo, skrandžio opa ir kiti, įskaitant ir neurozę. Jei pastebėjote šią problemą namie, tai rodo, kad nuolatinė kova su Jūsų vaikino priklausomybe, neigiamai veikia Jūsų psichinę sveikatą ir emocinę būklę.
Jūs klausiate, ar palikti tokį žmogų kol jūsų santykiai taps stiprūs. Manau, kad tam tikru būdu šie santykiai jau yra stiprūs. Jūs nesat abejinga Jūsų draugo problemai. Jums rūpi jo priklausomybė, ir norite jam padėti. Alkoholizmas yra liga, kuri reikalauja profesionalaus gydymo ir terapijos, priklausantis žmogus ir jo artimieji dažniausiai nepajėgia patys susitvarkyti su tokia problema. Esant tokiai situacijai, patarčiau pasikonsultuoti su psichologu, priklausomybės terapeutu, kurie galės išnagrinėti nuodugniau problemą ir pasiūlyti specialų gydymą. Kaip minėta anksčiau, priklausomybė daro įtaką priklausomo žmogaus artimiesiems, todėl patarčiau jums konsultuotis ir pas psichologą, kuris parems Jus psichologiškai. Turėkite omenyje, gydyme turi dalyvauti ir sergantis žmogus ir jo artimieji. Jūsų parama ir pagalba partneriui taip pat yra labai svarbi.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Ingrida
2015-02-04
Sveiki, kaip atskirti panikos ataką nuo artėjančio infarkto? Ačiū
Laba diena, Gerb. P. Ingrida,
Tipinis širdies priepuolio simptomas yra stiprus skausmas jaučiamas krūtinėje, už krūtinkaulio. Dažniausiai apibūdinamas kaip deginimas, išsiplėtimas ir gniaužimo pojūtį krūtinėje. Širdies priepuolio atveju jaučiamas vainikinis skausmas – stiprus ir trunkantys apie 20-30 minučių.
Skausmai gali atsirasti be aiškios priežasties. Prie simptomų galima priskirti taip pat pykinimą, vėmimą, silpnumą, prakaitavimą, alpimą. Kitie tipiški širdies priepuolio simptomai yra: skausmas krūtinėje, dusulys, prakaitavimas, pykinimas, ar nedidelis karščiavimas.Skausmas gali plisti
daugiau...
Laba diena, Gerb. P. Ingrida,
Tipinis širdies priepuolio simptomas yra stiprus skausmas jaučiamas krūtinėje, už krūtinkaulio. Dažniausiai apibūdinamas kaip deginimas, išsiplėtimas ir gniaužimo pojūtį krūtinėje. Širdies priepuolio atveju jaučiamas vainikinis skausmas – stiprus ir trunkantys apie 20-30 minučių.
Skausmai gali atsirasti be aiškios priežasties. Prie simptomų galima priskirti taip pat pykinimą, vėmimą, silpnumą, prakaitavimą, alpimą. Kitie tipiški širdies priepuolio simptomai yra: skausmas krūtinėje, dusulys, prakaitavimas, pykinimas, ar nedidelis karščiavimas.Skausmas gali plisti į žandikaulį, nugaros, pečių ir viršutinės pilvo sritis. Širdies priepuolio skausmas paprastai trunka ne mažiau kaip 20 minučių, dažnai keletą valandų. Tuo tarpu panikos priepuoliai pasireiškia staiga. Pagrindiniai simptomai - jaučiamas didžiulis nerimas ir baimė.Širdis pradeda plakti paįėlusiu ritmu, žmogus mano, kad jis pradeda dusti.
Prie panikos simptomų galima priskirti kelis, išvardintus žemiau:
• Širdies plakimas, padažnėjęs širdies ritmas,
• Dusulys, kvėpavimo problemos
• Jausmas, kad paspringai
• Susilpnėjimas arba alpulys, galvos svaigimas
• Staigus jausmas šalto arba karšto
• Prakaitavimas
• Skausmas krūtinėje
• Mirties, širdies priepuolio baimė,
• Baimė prarasti savikontrolę
• Drebulys
• Galūnių tirpimas
• Pykinimas, virškinimo sutrikimas ar kiti nemalonūs pojūčiai pilve
• Jausmų nerealumas ar depersonalizacija (jausmas, kad keičiasi tapatybės)
Priešingai nei širdies priepuolio simptomai, panikos simptomai greitai auga ir pasiekia kulminaciją paprastai po kelių minučių. Retai trunka ilgiau nei valandą, paprastai pereina po pusvalandžio.Simptomų trukmė gali būti pagrindinis veiksnys, pagal kurį galima atskirti panikos priepuolį nuo širdies priepuolio. Abiem atvejais, simptomai yra labai panašūs. Reikia pridurti, kad panikos priepuolio atveju fizinius pojūčius lydi stipri, dažnai neapibrėžta baimė. Be to, panikos priepuolis turi psichini pagrindą, o širdies priepuolis daugiau susijęs su fizine žmogaus būkle.
Pagarbiai, dr Lilia Suchocka
Nuo: S.
2014-09-09
Sveiki. Mane kankina nemiga, ištisą naktį negaliu užmigti. Užmiegu per tris valandas. Gėriau arbatas įvairių žolelių, tačiau niekas nepadeda. Mikdomųjų gerti nesinori, bijau priprasti. Visokius pasivaikščiojimus prieš miegą jau išbandžiau. Ką patartumėte daryti? Naktim per daug mąstau apie viską. Kaip save nuraminti, kad nebemąstyčiau?
Laba diena Gerb. P. S.

Nemiga pasireiškia sunkiu užmigimu, negiliu miegu, dažnais prabudimais, bloga miego kokybe. Tam, kad tokie simptomai būtų traktuojami kaip sutrikimas, jie turi sukelti blogesnę savijautą dienos eigoje arba trukdyti normaliai funkcionuoti gyvenime. Apie lėtinę nemigą galima kalbėti tuo atveju, jeigu simptomai pasireišia, mažiausiai, visą mėnesį, trys kartus per savaitę ar daugiau. Jeigu simptomai pasireiškia trumpiau (iki 4 savaičių), tuomet galima kalbėti apie trumpalaikę nemigą. Tokią nemigą gali sukelti stresas (pvz. problemos darbe, mokykloje, šeimyniai rūpesčiai)
daugiau...
Laba diena Gerb. P. S.

Nemiga pasireiškia sunkiu užmigimu, negiliu miegu, dažnais prabudimais, bloga miego kokybe. Tam, kad tokie simptomai būtų traktuojami kaip sutrikimas, jie turi sukelti blogesnę savijautą dienos eigoje arba trukdyti normaliai funkcionuoti gyvenime. Apie lėtinę nemigą galima kalbėti tuo atveju, jeigu simptomai pasireišia, mažiausiai, visą mėnesį, trys kartus per savaitę ar daugiau. Jeigu simptomai pasireiškia trumpiau (iki 4 savaičių), tuomet galima kalbėti apie trumpalaikę nemigą. Tokią nemigą gali sukelti stresas (pvz. problemos darbe, mokykloje, šeimyniai rūpesčiai) arba pasiketusios gyvenimo aplinkybės (pvz. persikelimas, kelionės ir laiko juostų pasikeitimas). Jūsų atveju, manau, nemiga pasireiškia dėl per didelio streso. Kasdieniai rūpesčiai Jus vargina, sukelia įtampą ir todėl negalite užmigti. Patarčiau Jums kelis dalykus, kurie Jus nuramintų ir leistų gerai miegoti visą naktį:
• Atsipalaidavimas prieš miegą, pvz. karšta vonia, gera atpalaiduojanti knyga
• Atsisakykite fizinio aktyvumo prieš miegą
• Mažiausiai 2 val. prieš miegą, nevalgyti ir negerti alkoholinių gėrimų
• Stenkitės eiti miegoti ir keltis visada tuo pačiu laiku
• Miegamojo vėdinimas (organizmui poilsiui tinkamiausia temperatūra yra 18 °C)
• Prieš miegą venkite triukšmo
Kas liečia mintis, kurios neleidžia Jums ramiai miegoti, patarčiau, vakare surašyti jas, kad per visą naktį nereikėtų vartytis lovoje ir bijoti, kad apie ką nors svarbaus pamiršite.
Jeigu tai, ką išvardinau, neduotų jokių rezultatų, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad padaryrtumėte tyrimus, kurie užtikrintų jog neturite jokių sveikatos sutrikimų. Jeigu reikės, gydytojas gali nukreipti Jus pas psichiatrą, kad būtumėte tikra (-as) dėl psichinės būklės.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Marija
2014-09-01
Laba diena,
erzina, kai kiti žmonės kramto nagus, grąžo rankas, daro kitus panašius veiksmus, juos kartodami daug kartų. Suprantu, kad tai mano, o ne jų problema. Kaip su tuo kovoti, su įpročiu ezrintis? Dėkui.
Laba diena Gerb. P. Marija

Problema, kurią Jūs apibūdinate, yra gana dažna. Paprastai niekam nepatinka bendrauti su žmonėmis, kurie, bendraudami su jais, elgiasi socialiai netaisyklingai. Nagų kramtymas, rankų trynimas ar panašūs gestai kelia, šalia esančių žmonių, nerimą ir juos trikdo. Susiklosčius tokiai situacijai, žmonės nežino kaip elgtis – apsimesti, kad nepastebi tokių veiksmų, atkreipti dėmesį ir pasakyti, kad teip elgtis nedera, ar ignoruoti netinkamą elgesį? Reikia pripažinti, kad, pavyzdžiui, nagų kramtymas, nėra Jūsų problema, bet to žmogaus, kuris tai daro ir nemoka valdytis.
daugiau...
Laba diena Gerb. P. Marija

Problema, kurią Jūs apibūdinate, yra gana dažna. Paprastai niekam nepatinka bendrauti su žmonėmis, kurie, bendraudami su jais, elgiasi socialiai netaisyklingai. Nagų kramtymas, rankų trynimas ar panašūs gestai kelia, šalia esančių žmonių, nerimą ir juos trikdo. Susiklosčius tokiai situacijai, žmonės nežino kaip elgtis – apsimesti, kad nepastebi tokių veiksmų, atkreipti dėmesį ir pasakyti, kad teip elgtis nedera, ar ignoruoti netinkamą elgesį? Reikia pripažinti, kad, pavyzdžiui, nagų kramtymas, nėra Jūsų problema, bet to žmogaus, kuris tai daro ir nemoka valdytis. Tokią reakciją gali sukelti asmenybės sutrikimai, stresas, emocijų nekontroliavimas. Tačiau, jeigu kitų žmonių netaktiškas elgesys Jūs trikdo ir erzina, verta subtiliai apie tai jiems užsiminti. Galite padaryti pastabą, sakydama, pavyzdžiui: „Man nemalonu/ Mane trikdo/ Man nepatinka/ ir pan. Taip pat verta susimąstysi, kodėl toks elgesys sukelia Jums neigiamas emocijas? Ar tokie veiksmai sukelia nemalonius prisiminimus? Pavyzdžiui, stresinėje situacijoje pati kramtote nagus? Ir pan.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Ingrida
2014-08-17
Laba diena, kodėl kartais kelioms minutėms dingsta kalbos suvokimas (kai aplinkiniai šneka gimtąją lietuvių kalba, o tu negali suprasti, lyg kalbėtų nežinoma kalba)? Ačiū.
Laba diena Gerb. P. Ingrida

Reiškinys, kurį apibūdinate, vadinamas neurologiniu efektu. Tai gali pasireikšti žmogui, kuris ilgą laiką gyveno užsienyje ir girdėjo svetimą kalbą. Toks žmogus, vėl išgirdęs gimtąją kalbą, trumpam gali prarasti kalbos suvokimą, kuris netrukus sugrįžta. Jūsų aprašomas atvejis gali būti susijęs su, taip vadinamu, praeinančiu smegenų išemijos priepuoliu - ne ilgiau kaip 24 val. trunkantis neurologinis deguonies nepakankamumo epizodas. Tai atsitinka, kai deguonis laikinai negali patekti į smegenis ir dėl to sutrinka smegenų ląstelių funkcijos. Tokio sutrikimo priežastimis gali būti, pavyzdžiui, traumos, kraujo krešuliai arterijose, širdies ritmo sutrikimai, ir pan. Siekiant nustatyti galutinę klinikinę diagnozę, svarbu kreiptis į neurologą.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: agnė
2014-07-16
Sveiki,
Kreipiuosi į jus, nes nežinau į ką daugiau kreiptis kas man galėtų padėti. Esu 23 metų mergina, su tėčiu nebendravau nuo vaikystės. Mama su juo išsiskyrė ir gyveno su kitu vyru, vėliau dar su kitais vyrais. Tai patėvių turėjau gal 5, gal daugiau... Bet negaliu jų vadinti patėviais, nes jie man visiškai svetimi žmonės. Reikalas tas, kad mano mama mane myli, tačiau visi tie jos vyrai... Praktiškai visi jie buvo išgeriantys, kai negirti tai žmonės kaip žmonės, tačiau girti užgauliodavo ir mamą ir mane, buvo ir smurto prieš mamą. Aš daug kartų verkiau, daug kartų prašiau, kad vytų lauk tokius. Nepadėjo. Dėl to pastebiu, kad dabar esu labai jautri, vos kas be taip puolu į ašaras, į depresują. Taip, esu jau suaugusi mergina, tačiau gyvenu mamos namuose. Ji turi dar vieną draugą. sugyventinį jau gal apie 9 metus. Jis taip pat dažnai geriantis. Užgaulioja mamą, mane, tačiau ji nieko nedaro. Būna kad jis išeina, bet po kurio laiko apsimeta, kad pasikeitė ir jį vėl priima. Ir verkiau, ir maldavau, kad jį išvarytų... Nieko. Turbūt jai toks gyvenimo būdas patinka. Ji nedirba, sėdi namuose ir kenčia išpuolius. Nežinau kaip jai padėti, turbūt negaliu nieko padaryti. Kaip atvesti suaugusią moterį į protą? Aš net bijau ilgesniam laikui ją palikti, kažkur ilgam išvykti, nes vis galvoju, o jei jai kas atsitiks, jeigu ją nuskriaus... Nebežinau kur dėtis ir ką daryti. Ji juk mama, man brangus žmogus, man sunku žiūrėti kaip kartais yra žeminama, koliojama ir viskas jai prikaišiojama žmogaus, kuris už ją yra jaunesnis daugiau nei 10 metų... Ką daryti?
Laba diena Gerb. P. Agne.

Priklausomybė nuo alkoholio tai problema liečianti ne tik patį priklausoma žmogų, bet ir su juo gyvenančius ir bendraujančius aplinkinius. Alkoholizmas provokuoja daugybę konfliktų, sukelia psichologiškai sunkiai pakeliamas situacijas, prarandamas saugumo jausmas. Tokioje situacijoje moterys dažnai jaučiasi nesuprastos, ignoruojamos, pažemintos (Jūsų mamos partnerio agresyvus elgesys). Visi, paliesti alkoholizmo problemos, jaučiasi taip pat. Laikui bėgant, žmonės gyvenantys su alkoholikais, ima priprasti ir tarsi tampa taip pat priklausomi, prisitaiko prie kenksmin
daugiau...
Laba diena Gerb. P. Agne.

Priklausomybė nuo alkoholio tai problema liečianti ne tik patį priklausoma žmogų, bet ir su juo gyvenančius ir bendraujančius aplinkinius. Alkoholizmas provokuoja daugybę konfliktų, sukelia psichologiškai sunkiai pakeliamas situacijas, prarandamas saugumo jausmas. Tokioje situacijoje moterys dažnai jaučiasi nesuprastos, ignoruojamos, pažemintos (Jūsų mamos partnerio agresyvus elgesys). Visi, paliesti alkoholizmo problemos, jaučiasi taip pat. Laikui bėgant, žmonės gyvenantys su alkoholikais, ima priprasti ir tarsi tampa taip pat priklausomi, prisitaiko prie kenksmingo, nenormalaus gyvenimo būdo. Jūsų mama greičiausiai irgi išgyvena tą patį. Žmonės, gyvenantys su priklausančiu nuo alkoholio, užkaruna sau atsakomybę už partnerį, nuolat sužadina savyje kaltės jausmą už tai, kad nesugeba padėti artimam žmogui išsikapstyti iš tokios gyvenimo bedugnės.
Galite padėti Jūsų mamai suteikdama jai psichologinę paramą, užtikrindama, kad visada jai padėsite ir būsite šalia kai jai reikės pagalbos, bandant išsilaisvinti nuo jos partnerio priklausomybės. Toks procesas tikrai reikalauja kitų žmonių pagalbos, taip pat psichologo, terapeuto, daktaro. Jeigu Jūs esate pasiryžusi padėti žmogui išsikapstyti iš esamos padėties, privalote pradėti nuo Jūsų mamos elgesio, pabandyti jį pakeisti, pasirūpinti jos gerove.
Pirmiausia, reikia pripažinti, kad problemos su alkoholiu yra žalingas įprotis. Nereikia savęs kaltinti dėl to. Galimas dalykas, kad Jūsų mama tokios situacijos priežasties ieškos savyje ir teisins partnerio blogą elgesį. Aišku, reikia jam parodyti, kad jeigu bus reikalinga pagalbą, jis ją gaus, tačiau nereikia daryti iš savęs aukos, kuri perims visas problemas ir kančias. Deja, pasitaiko atvejų, kai šeima tampa lyg taip pat priklausoma nuo alkoholio, t.y. pradeda gyventi su alkoholiku pagal jo taisykles ir vėliau priima tai kaip normalų reiškinį (iš tikrųjų tai ne normą o patologija).
Būtinai reikia atvirai kalbėti su patėviu apie jo problemą. Esminis klausimas yra tai, ar jis mato šioje situacijoje problemą, ar tai jam yra normalu? Gali būti, kad vyras nepastebi savo priklausomybės ir tada yra sunkiausia padėtis, nes nėra jokio vidinio noro eiti link normalaus gyvenimo.
Asmuo, toks kaip Jūsų mama, turi aiškiai ir sąžiningai išreikšti nuomonę, ką mano apie partnerio problemą. Reikia būtinai paminėti viską, kas kelia pavojų jos saugumui ir ramybei. Verta paminėti apie lūkesčius partneriui ir koks yra jų santykis su dabartiniu partnerio elgesiu. Gali atsitikti taip, kad signalas apie pasirengimą padėti, bus žmogui tam tikra paskata kovoti su priklausomybe.
Jei vyras nemato problemos ir moteris negali jam padėti , tada geriausias būdas jiems konsultuotis su specialistu.
Blogiausias dalykas tokiu atveju, susilaikyti nuo veiksmų ir nieko nedaryti. Jeigu vyras nesuvokia problemos ir moteris su tuo nieko nedarys, pasąmonės lygmenyje pati duoda jam signalą, kad su tuo sutinka. Šiuo atveju tai veiks kaip pozityvus impulsas tęsti toliau ir grimzti į alkoholizmo liūną.
Jeigu vyras nuspręs gydytis, tuomet jam reikės palaikymo ir pagalbos, kad suprastų jog net ir menkiausias žingsnis link pasveikimo yra pastebimas ir vertinamas.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Ieva
2014-06-11
Sveiki, teiraujuosi ne dėl savęs, bet dėl mano draugo. Jis turi šlapinimosi problemą, t.y. miego metu apsišlapina. Tai įvyksta gana dažnai. Bandžiau teirautis ar siūlyti eiti pas gydytoją, bet sakė kad nieko nerado. Tačiau visai nesenai prasitarė, kad jis vaikystėje buvo labai išgąsdintas ir nuo to karto prasidėjo šita problema (jam dabar jau 23m). Ar gali būti tai likusi kaip pasekmė iš vaikystės ir kaip būtų galima jam padėti? Dėkoju iš anksto.
Laba diena Gerb. P. Ieva

Šlapimo nelaikymas ne tik medicininė problema, bet ir psichologinė, kuri apsunkina, nuo to kenčiančio, žmogaus gyvenimą. Žema savivertė, socialinė izoliacija, lytinės funkcijos sutrikimas, tai tik keletas iš įmanomų problemų, kurias sukelia šlapimo nelaikymas. Taip pat tokias sveikatos problemas gali sukelti psichiniai ir nervų sistemos sutrikimai.
Neretai tokio pobūdžio problemos gali kilti dėl nervų sistemos ligų (nekontroliuojamas šlapinimosi refleksas) arba, dažniausiai, dėl šlapimosi takų sutrikimų. Tai gali atsistikti bet kokio amžiaus abiejų lyčių atstovam.
daugiau...
Laba diena Gerb. P. Ieva

Šlapimo nelaikymas ne tik medicininė problema, bet ir psichologinė, kuri apsunkina, nuo to kenčiančio, žmogaus gyvenimą. Žema savivertė, socialinė izoliacija, lytinės funkcijos sutrikimas, tai tik keletas iš įmanomų problemų, kurias sukelia šlapimo nelaikymas. Taip pat tokias sveikatos problemas gali sukelti psichiniai ir nervų sistemos sutrikimai.
Neretai tokio pobūdžio problemos gali kilti dėl nervų sistemos ligų (nekontroliuojamas šlapinimosi refleksas) arba, dažniausiai, dėl šlapimosi takų sutrikimų. Tai gali atsistikti bet kokio amžiaus abiejų lyčių atstovam. Vis dėlto teigiama, kad tokia problema yra daugiau paplitusi tarp vyresnio amžiaus moterų.
Pagrindinės priežastys, dėl kurių suaugusieji nelaiko šlapimo, yra stresas ir dėl psichosomatinių sutrikimų. Kitas reikalas yra šlapinimasis naktį, paplitęs tarp vaikų.
Sprendžiant iš, Jūsų klausime pateiktos informacijos, galima manyti, kad šlapimo nelaikymo priežastis yra psichosomatinė ir šlapinimasis nejaučiamas miego metu. Suaugusiųjų šlapinimasis naktį, gali būti praeityje patirtos traumos ar potrauminio šoko rezultatas.
Pirmiausia, patarčiau padaryti tyrimus ir įsitikinti, kad nėra jokių problemų susijusių su šlapimo takais. Jeigu šioje strytyje viskas gerai, tai yra didelė tikimybė, kad šlapimo nelaikymas naktį yra patirtos traumos rezultatas (net traumos, patirtos dar vaikystėje). Taip pat galima kalbėti apie psichinės traumos, emocinių sukrėtimų išgyvenimų ar potrauminio šoko pasekmes.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Lana
2014-05-11
Sveiki,
turime kaimyne, kuri nuolat priekabiauja pire kaimuny del nebutu dalyku, t.y. ji fantazuoja, issigalvoja ir po to kreipiasi i policija. Matyt ji gauna is to pasitenkinima, kai izuliai elgiasi su kitais. Sakykite, ar tai liga, ar tai sizofrenijos pozymiai ar kas kito? jei liga, koks pavadinimas. Aciu is anksto
Laba diena Gerb. P. Lana

Riamentis tik Jūsų trumpu pasakojimu, negalima nustatyti ligos. Melagystės, fantazijos, nebūtų dalykų pasakojimas kaip ir atitrukimas nuo realybės, visa tai gali būti psichinių arba emocinių sutrikimų požymiai. Tačiau remiantis keliais požymiais negalima diagnozuoti šizofrenijos ar kitos panašios ligos. Sutrikimų diagnozavimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis kelių etapų, gilios elgesio analizės. Reikia tiksliai nustatyti, kaip dažnai kartojasi tokie elgesio sutrikimai, kokiomis aplinkybėmis jie pasireiškia, išanalizuoti, kokios emocinės būklės yra tuo metu žmogus, ir pan. Taip pat labai svarbu, kad žmogų ištirtų specialistas, t.y. psichologas, psichiatras, neurologas, terapeutas. Liga negali būti diagnozuota remiantis tik keliais epizodais, kuriuos pastebėjote Jūs ar kiti kaimynai.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Ramunė Petr.
2014-05-09
Labas vakaras Gerb.Daktare!
Norėčiau,Jūsų,paklausti,kaip turėčiau elgtis su tokiais žmonėmis mano mirusios Mamytės šmeižikais,pastoviai liejančiais savo nuoskaudas ant manęs ir nuolatiniais mano ydų rinkėjais?! Kaip turėčiau elgtis su puseserė mis,kurios padėjusios palaidoti man brangų žmogų po laidotuvių JĄ pradėjo šmeižti ir po to kitų žmonių akivaizdoje meta kaltę ,kad:aš pati nenorinti su jomis giminiautis , viską išsigalvojanti pati ir t.t. Kaip turėčiau elgtis su buvusia aukle, kuri irgi po laidotuvių apie mirusią Mamą kalba vien iš blogosios pusės?! Kaip man elgtis tokiose situacijose ir man pačiai reaguoti į tokių žmonių netinkamą elgesį?! Mano Mama buvo pradinių klasių mokytoja pagarsėjusi visame rajone ir rūpestinga Mama pasiėmusi mane iš vaikų namų ir užauginusi doru, ir savarankišku žmogumi. Lauksiu atsakymo! Sudiev.
Laba diena Gerb. P. Ramune,
Žmonės dažnai kenčia nuo kitų žmonių išsakytų piktų žodžių, jų negatyvios nuomonės. Leisdamiesi emociškai manipuliuoti kitų žodžiais, patys sau tą skausmą sukeliame. Galbūt Jūs irgi leidžiate, kad kitų žodžiai Jus skaudintų.
Jeigu kas nors pasako apie Jus ką nors blogo, tikriausiai nori sukelti negatyvius jausmus. Jeigu Jūs tai leidžiate, tiesiog žmonės tuo naudojasi ir emociškai Jumis manipuliuoja. Žodžiai yra tik įrankis. Dažnai, žmonių išsakyti pikti žodžiai, neturi nieko bendro su to žmogaus tikra nuomone ir yra tik to žmogaus emocinės būklės rezultatas. Dėl k
daugiau...
Laba diena Gerb. P. Ramune,
Žmonės dažnai kenčia nuo kitų žmonių išsakytų piktų žodžių, jų negatyvios nuomonės. Leisdamiesi emociškai manipuliuoti kitų žodžiais, patys sau tą skausmą sukeliame. Galbūt Jūs irgi leidžiate, kad kitų žodžiai Jus skaudintų.
Jeigu kas nors pasako apie Jus ką nors blogo, tikriausiai nori sukelti negatyvius jausmus. Jeigu Jūs tai leidžiate, tiesiog žmonės tuo naudojasi ir emociškai Jumis manipuliuoja. Žodžiai yra tik įrankis. Dažnai, žmonių išsakyti pikti žodžiai, neturi nieko bendro su to žmogaus tikra nuomone ir yra tik to žmogaus emocinės būklės rezultatas. Dėl kažkokių priežasčių tie žmonės nori Jus įskaudinti žodžiais. Sunku pasakyti, dėl ko atsiranda tokios situacijos, tačiau niekas neturi teisės įžeidinėti Jūsų ir Jūsų mirusios mamos. Mano nuomone, geriausia išeitis iš susiklosčiusios padėties būtų aiškus ir paprastas pranešimas, skirtas žmonėms, kurie skleidžia gandus ir išsako negatyvią nuomonę. Tuo atveju, kai blogai kalbama apie Jūsų mirusią mamą, reikėtų aiškiai išreikšti savo nepritarimą tiems žmonėms. Reikia pasakyti tiesiai, kad Jūs netoleruojate tokių pasisakymų apie savo mamą. Tai Jūs turite pasakyti aiškiai, kad žmonės suprastų, jog jų žodžiai nepriimtini ir sukelia skausmą. Jūsų pranešimas adresuotas tiems žmonėms, turi būti pasakytas vieną kartą, aiškiai ir nesiveliant į diskusijas.
Taip pat rašote apie problemas su pusseserėmis. Jeigu dėl asmeninių, šeimyninių, emocinių prižasčių neketinate toliau palaikyti ryšių su pusseserėmis, reikia su jomis apie tai atvirai pasikalbėti. Pasakyti, kodėl priėmėte tokį sprendimą. Apie tai reikia kalbėti ramioje aplinkoje, kur būtų įmanomas dialogas. Geriausiai, jeigu tokio pokalbio metu nebūtų jokių pašalinių žmonių. Turi dalyvauti tik tie žmonės, kurie yra tiesiogiai susiję su ta situacija.
Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Roberta
2014-03-28
Laba diena. Jau nebežinau kaip turėčiau elgtis. Susitikineju su vaikinu, kuris man abai patinka, aš jaum taip pat. Tačiau visiškai jo nesuprantu... Jis daug dirbantis žmogus, gryžta po darbo vėlai ir visada siūlo susitikti, bet tai būna jau isai vėlai, todėl beveik nesusitinkam. Kai jis nedirba, niekad diena manes niekur nesikviečia, o tik vakare, jei jis būna su draugais, tai su jais tik ir būna, sako, kad prie jų su manim negalėtų elgtis kaip nori, nors noriu jam būti ir draugė, o ne tik pana, nenoriu tokio skirstymo. Niekada manęs nesikviečia į pasimatymus, nors esu įsitikinusi, kad jam labai patinku. Kalbejaus su juo, bet jis tik sako, kad laiko neturi ir pan. O mama išvis jau į mane kreivai žiūri, kad pas jį tik nektim išvažiuoju. Prašau labai, patarkit ka man toliau daryti, yra daug kitų vaikinų kurie mane visur kviečias ir pan, bet dėl jo visko atsisakau ir nuolat būnu namuose. padėkit prašau, tai tesias labai ilgai ir tai mane varo į depresiją, aš nebežinau kaip man elgtis ;(
Laba diena Gerb. P. Roberta

Dviejų žmonių santykiai turėtų būti paremti abipuse pagarba, pasitikėjimu ir draugyste. Tam tikslui pasiekti yra reikalingas laikas, būtent tas laikas, kurį Jūs leidžiate kartu. Tam, kad pažintume kitą žmogų, turime su juo suartėti, kartu leisti laiką ir nuoširdžiai bei atvirai kalbėti. Skaitydama Jūsų laišką, prieinu išvadą, kad Jūsų depresijos ir nevilties priežastis slypi tame, kad Jūs nesulaukiate iš savo vaikino pakankamai dėmesio. Užuot susitikęs su Jumis, jis dažnai pasirenka draugus. Šiuo atveju patarčiau atvirai pasikalbėti su savo partneriu. Papasakokit
daugiau...
Laba diena Gerb. P. Roberta

Dviejų žmonių santykiai turėtų būti paremti abipuse pagarba, pasitikėjimu ir draugyste. Tam tikslui pasiekti yra reikalingas laikas, būtent tas laikas, kurį Jūs leidžiate kartu. Tam, kad pažintume kitą žmogų, turime su juo suartėti, kartu leisti laiką ir nuoširdžiai bei atvirai kalbėti. Skaitydama Jūsų laišką, prieinu išvadą, kad Jūsų depresijos ir nevilties priežastis slypi tame, kad Jūs nesulaukiate iš savo vaikino pakankamai dėmesio. Užuot susitikęs su Jumis, jis dažnai pasirenka draugus. Šiuo atveju patarčiau atvirai pasikalbėti su savo partneriu. Papasakokite jam ką jaučiate, kokius pozityvius ar neigiamus jausmus sukelia jo elgesys. Pasakykite savo partneriui, kokie poelgiai Jūs skaudina, ką norėtumėte pakeisti Jūsų santykiuose ir pasiūlykite išeitį, pavyzdžiui, mažiau laiko leisti su draugaisir ir daugiau dėmesio skirti santykiams. Stebina tas faktas, kad vaikinas keičia elgesį, kai Jūs esate su jo draugais. Verta užduoti jam ir sau klausimą, kodėl taip yra ir kokia to gali būti priežastis. Gal jis nori įtikti draugams? O gal jis gėdijasi, arba priežastis slypi kitur? Akivaizdu, kad Jūsų santykiuose yra komunikacijos trūkumas, dėl ko ir kyla konfliktai bei nesusipratimai. Nuoširdus pokalbis apie savo jausmus ir poreikius padės išspręsti visus nesutarimus partnerių santykiuose.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka
Nuo: Gabriele
2014-03-23
Sveiki, nebezinau ka daryti, pries kelias dienas valgydama sushi pirma karta vos neapsivemiau nes buvo labai neskanu maistas tiesiog uzstrigo gerkleje ir atrodo jog jei ji nurysi imsi vemti, po keliu dienu valgiau salotas atsitiko vel tas pats nebegalejau tiesiognuryti maisto. dabar taip kankinuosi jau ketvirta para negaliu nieko valgyti nes maistas tiesiog stringa gerkleje negaliu jo nuryti tarsi viskas uzsispazmuotu ir viska meta atgal.. nebezinau ka daryti jauciu, kad psichologine liga sau isivariau, geriu valerijona, patarkite ka butu galima dar padaryti, nes sitaip gyventi nera normalu kai rydamas kasni turi susikaupti, kad neapsivemtum
Laba diena Gerb. P. Gabriele
Panašu, kad problema, kurią Jūs apibūdinate, yra susijusi su nerviniu rijimo sutrikimu. Tikriausiai rijimą suvokiate kaip nemalonų, sukeliantį diskomfortą, pavojingą somatinį pojūtį. Po kontakto su maistu, kuris Jums nepatiko, atsirado rijimo baimė. Valgydama, baiminatės, kad pasikartos situacija su gėrklėje įstrigusiu maistu. Visa tai sukuria užburtą rijimo baimės ratą, kai įvyksta psichinis valgymo ir rijimo pasipriešinimas. Šiuo atveju, patarčiau nekoncentruoti dėmesio į nemalonius prisiminimus, susijusius su rijimu, o atvirkščiai, susikaupti ir pabandyti valgant pajausti malonumą. Verta sutelktį dėmesį į malonumą teikiančius aspektus: į skonį, kvapą, konsistenciją ir į tai, kad maistas yra gyvybiškai reikalingas mūsų organizmui.

Pagarbiai dr Lilia Suchocka

Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.

Šis atsakymas yra bendro pobūdžio informacija, kuri nėra ir jokiais būdais negali būti laikoma Jūsų diagnoze, skiriamu gydymu ar kitokia Jums tiesiogiai teikiama sveikatos priežiūros paslauga. Bendro pobūdžio atsakymas teikiamas išimtinai pagal Jūsų pateiktą klausimą. Visais atvejais rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės, gydymo ar kitokios sveikatos priežiūros paslaugos.