Pagal temą

Andere mit Medizin verbundene TätigkeitFonds und gesellschaftliche Organisationen, Gemeinschaften, Assoziationen, ÄmterSchul- und LehranstaltenWaren für Schwangeren, Babys und KinderApotheken, Pharmazeutische Industrie-UnternehmenApothekenErgänzungsmittel, VitamineHeilkräuterMedikamente, medizinische StoffeMedizinische Anlagen, MaterialienAusstattung für Behinderte, Rehabilitation und Pflege, orthopädische GeräteDentalausrüstung, materialHörgeräteHygieneartikelMedizinische Matratzenmedizinische Bekleidung, Schuhemedizinische und sonstige Ausrüstung, Instrumente, MittelOptikMedizinische UntersuchungenInstrumentalstudiumMedizinische Untersuchungen, LaborsOptik, AugenärzteOphthalmologen, AugenärztenOptikPrivate HeilanstaltenAllergologen, ImmunologenChirurgenDermatologen/VenerologenDermatologenDiätologenEndokrinologenFachärzte für Kinderheilkunde, PädiaterFamilienärzteGastroenterologenGeburtshelfer, GynäkologenGefäßchirurgenGeneticsImpfenImplantation von Zähnen, ZahnimplantateInfektiologenInstrumentalstudiumInternist, TherapeutenKardiologenKinderzahnärztekosmetische DermatologieLaserchirurgieLogopädenMammologenManuelle Therapie, OsteopathenMasagen, Kineziotherapie, PhysiotherapieMedizinische Untersuchungen, LaborsNatürliche MedizinNeurochirurgenNeurologenOdontologenOhren-, Nasen-, HalsärzteOnkologenOphthalmologen, AugenärztenOrthopäden, TraumatologenPflege, Krankenpflegeplastische und rekonstruktive Chrirurgieprivate HeilzentrenProthesenproduktionProktologenPsychologen, Psychiater, PsychotherapeutenPulmonologenSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinästhetische MedizinToxikologen, NarkologenUrologen, Andrologen, NephrologenSchönheit und WohlbefindenAusrüstung für Schönheitssalons , SPAgesunde NahrungKosmetologieKosmetikSPA ZentrenSportklubs, BehandlungszentrenZahnheilkundeDentalausrüstung, materialImplantation von Zähnen, ZahnimplantateKieferorthopädenKinderzahnärzteOdontologenProthesenproduktionÖffentliche Kureinrichtungendie erste ärztliche HilfeKrankenkassen, ÄmterPflegehausPflege, KrankenpflegePolikliniken, Zentren für primäre GesundheitsfürsorgeSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinZentren sozialer Dienstleistungen

Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

13 Juni 2019

Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo.

Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug kalbama apie sveiką mityba, kad reikia gyventi sveikiau. Žmonės skirtingai interpretuoja, kas yra sveika ir kas ne. Sveikos mitybos piramidė, kurią ir aš savo laikais mokiausi mokykloje - keičiasi. Grūdinių kultūrų, kviečių, rugių, kas turi daug gliuteno, nereikėtų valgyti daugiausia. Gyventi sveikiau ir galvoti, ką dedame į burną, yra labia svarbu.

Daugeliui iškyla klausimas, kokią mitybą jiems reikėtų rinktis. Dažnai girdime, kad vegetarinė mityba sveika, kad veganinė mityba sveika. Kai kurie aspektai ten sveiki, kai kurie ne. Žmonės dažnai neatsilaiko cukraus pagundai, tokiu būdu kompensuodami, jog nevalgo gyvylinės kilmės produktų. Turėtų būti balansas – sveikos mitybos balansas. Reikia paisyti ne kažkokių etikečių, pavadinimų ir pan, reikia paisyti savo organizmo. Kiekvienoje sistemoje galima rasti pačius geriausius elementus ir integruoti į savo kasdienybę. Tai nėra taip sudėtinga kaip atrodo, norėčiau paminėti esminius momentus, kas mano manymu atrodo svarbu.

Remdamasi savo patirtimi galiu pasakyti, jog cukrus man ne draugas - jokiu format. Turiu omenyje ne tik, kad cukrus yra balti ar rudi milteliai, jo būna daug įvairiuose maisto produktuose. Žmonės sako, jog nevalgo cukraus. Aš klausiu ar tikrai, atsako jog kavą, arbatą geria be cukraus ir nevalgo pyragaičių. Tada klausiu, ar kada pasižiūrėjo į savo salotų padažo sudėtį, antroje vietoje yra cukrus, trečioje - spirito actas (naudingas yra tik natūralus obuolių actas, nespirituotas) – žmonės tik įsivaizduoja, kad maitinasi sveikai. Pradėjus skaityti etiketes viskas supaprastėja ir daug kas paaiškėja. Cukraus pridėta į labai daug produktų, jeigu mes bent kartą atidžiai peržiūrėsim savo mėgstamų produktų etiketes ir išsirinkisim tinkamesnius produktus – jau žinosime, ką rinktis ir kitą kartą etikečių nebereikės tyrinėti. Taip mes galime po truputėli mažinti cukraus suvartojimą.

Dažnai kyla klausimas, kuo pakeisti cukrų. Žmogui reikia įvairių skonių, tai visiškai normalu, bet ne tik cukrus yra saldus. Galima kitaip pasaldinti, kad ir šaukštelį medaus suvalgyti, bet į kepinius medaus geriau nedėti, į kepinius galima dėti datulių pastą, datulių sirupą, naudoti klevų sirupą. Aš mėgstu steviją, bet ją geriau vartoti ne kaip baltus miltelius, o žalius lapelius, jie būna susmulkinti, arba galima užsiauginti ir savo. Žmonės klausia, kaip aš taip staiga imsiu ir visko atsisakysiu, mes būnam labai prisirišę prie cukraus, bet cukrus nėra viskas ir tą potraukį saldumynams galima suvaldyti. Žingsnelis po žingsnelio, lygiai taip pat mano mityba prieš šešerius metus ėjo po žingsnelį pokyčių link. Nors buvo momentų, kai aš pakankamai drastiškai viska keičiau. Tai susiję ir su tuo, kad pradėjau ieškoti probiotikų, nes turėjau virškinimo problemų. Gyvendama pakankamai aktyvų gyvenimą esu sveikas žmogus ir vaistų nevartoju, tačiau buvo įsisiurbusi erkė su Laimo liga, tad teko gerti antibiotikų. Galvojau, kad pavartosiu ir išsikapstysiu, nieko čia tokio, bet mano pilvas nesuprato, kas įvyko. Praėjo pusmetis - pūsdavo pilvą nuo bet ko. Pradėjau ieškoti mitybos, kuri būtų begleivė. Kuo daugiau kūnas gamina gleivių, tuo daugiau mes sergam, tuo daugiau terpės yra kandidos grybelio dauginimuisi. Aš visų pirma pradėjau atsisakinėti cukraus ir ėmiau pastebėti, kad mažiau pučia pilvą, geriau veikia virškinimas. Mūsų kūne yra daug mikroorganizmų, net keli kilogramai. Vieni yra geri, kiti – blogi, ir jei gerosios bakterijos užima savo teritoriją organizme, tai blogosioms nėra kur dėtis. Atitinkamai jei blogos bakterijos yra maitinamos, pvz., grybeliai minta cukrumi - gerosioms bakterijoms nebelieka vietos. Taip ir supratau, jog mano mityba turi būti labai stipriai pakeista. Tie, kas esate smaližiai, atkreipkite dėmesį, kad žingsnelis po žingsnelio sumažinti cukraus vartojimą ir ne tik pati cukrų kaip miltelius, bet ir skaityti etiketes, kur dar yra cukraus.

Kitas mano žingsnis buvo atsisakyti gliuteno. Gliutenui daugelis žmonių turi netoleravimą, 70 proc. žmonių manoma netoleruoja gliuteno, tačiau daugelis su tuo susigyvena ir nekreipia dėmesio. Taip pat ir svoris susijęs su netinkama mityba, kai man buvo suvešėjusi kandida, buvau priaugusi dar dešimt kilogramų. Vieniem testai rodo gliuteno netoleravimą kitiem - nerodo. Pastebėjom, kad kai ilgą laiką nevalgo gliuteno - pradeda rodyt, kad toleruoja, bet jei vėl suvalgo - vėl rodo, kad netoleruoja. Gliutenas apvelia mūsų žarnyno sieneles ir trikdo visą virškinimą, kaip kokie klijai. Kai žmonės vartoja maisto papildus ir skundžiasi, kad jų nepasisavina, dažnai problema būna tame, kad žarnyno sieneles apsivėlusios, užterštos ir kūnas negali pasisavinti visų medžiagų iš maisto papildo. Kuomet mes apribojam gliuteną, tai nereiškia, kad mes visai atsisakom visų makaronų, duonos, dabar atsiranda vis daugiau alternatyvų. Šiomis dienomis didelis pasirinkimas produktu be gliutenio: žirnių, ryžių, grikių miltų, atsiranda kepyklėlių, kurios kepa bandeles be gliuteno. Po žingsnelį pradėjus galima tuos dalykus plėsti, didžiuosiuose prekybos centruose atsiranda makaronų, kurie su kukurūzų, ryžių miltais ir jie yra be gliuteno - taip padedame savo virškinimo sistemai. Taip pat yra sąsaja su tuo, kad mes nesudarome terpės blogosioms bakterijoms, todėl atsiranda daugiau vietos gerosioms bakterijoms. Čia kalbame apie tai, kaip neskatinti blogųjų bakterijų, kaip pamažinti grybelį kandida.

Taip pat aš atsisakiau karvės pieno produktų. Jūs galite atsisakyti nepilnai, t.y. daryti tam tikras išimtis, kad nebūtų labai sunku. Jogurtą galima rinktis ožkos, atsiranda ožkos jogurto gamintojų ir Lietuvoje. Galima patiems nusipirkti ožkos pieno, įdėti raugo bakterijų ir pasidaryti nuostabaus jogurto. Kazeinas, kuris yra karvės piene ir ožkos - turi skirtumą. Pati pastebėdavau, jei daugiau pavartodavau ožkos pieno produktų, pilvas jau klausdavo, kas čia dabar, bet jei subalansuotai - tai jaučiamės gerai. Vaikystėje vartojau visokius glaistytus sūrelius ir pan, bet kai visa tai išsibraukė iš raciono, supratau, kiek cukraus visame tame buvo, ir kokią „meškos paslaugą“ man darė kazeinas. Galite eksperimentuoti su savo kūnu ir stebėti kaip jaučiatės.

Kava nėra sveikas produktas net jei ji ekologiškai užauginta ir švaresnė. Esu girdėjus, kad neva jei tabakas ekologiškai užaugintas, tada rūkimas nekenkia - čia analogiškai. Jei kava ekologiška - nereiškia, kad ją vartoti yra sveika. Bendrai paėmus iš energetinės pusės, kinų meistras, pas kurį mokausi, sako, jog kava iškrauna inkstų energetiką. Tai yra atsarginiai resursai mūsų organizme, kurie yra skirti ekstra atvejui. Kada mes vartojame daug kavos, stimuliuojame adrenalino liaukas, organizmas pereina į tokį stresinį būvį kuomet mes iškraudinėjame savo organizmą.

Norėčiau dar pasakyti, kad reikėtų rinktis nerafinuotus produktus. Rafinuota druska išbalinama su tam tikromis medžiagoms, kurios mums yra nenaudingos mūsų organizmui. Geriau rinktis rožinę Himalajų druską, nes įprasta jūros druska yra iš jūros dugno, o juk jūros nukentėjo per pasaulinius karus ir į dugną nusėdo daug kenksmingų medžiagų, iš ten imama druska yra viską sugėrusi, tai mūsų organizmui nėra geras pasirinkimas, todėl geriau rinktis druską kuri yra kasama kalnuose.

Nerafinuotus ruduosius ryžius galima susidaiginti, 12 valandų palaikyti vandenyje, paskui suberti ant sietelio, uždengiam rankšluosčiu ir perplaunam kas maždaug šešias valandas, paliekam dviem dienom kur šilta ir kruopos išleidžia daigelius. Taip galima atsirinkti kokybiškus ryžius, kai kurių firmų ryžiai prasmirsta ir nesudygsta - vadinasi tai negyva kruopa ir reikia ieškoti kitų, kol atsirinksim.

Paklausite apie mėsą - kiekvienas žmogus turėtų rinktis pagal save. Raudoną mėsą reikėtų riboti, baltą - valgyti saikingai, retkarčiais. Žmonės pradeda labai nesaikingai vartoti mėsą, kai valgo per pusryčius, pietus ir vakarienę. Jeigu mes pradėsime varijuoti su mėsa ir valgyti kartą per diena, kartą per savaitę, mes pagerinsime virškinimo sistemą. Mėsa yra ilgai virškinamas produktas ir jei dar pridėsime kartu bulves, tada dar pailgėja visas procesas, taip atsiranda terpė blogosioms bakterijoms daugintis, o gerosios negali atlikti savo darbo. Žmogaus organizmas labai sunkiai virškina mėsą, jos valgant per dažnai gali užkietėti viduriai. Jei vartosite baltą mėsą retais atvejais - ji bus daug lengviau virškinama.

Išvada: valgykite kuo daugiau vartoti augalinių produktų. Kad žarnyne būtų palanki terpė gerosioms bakterijoms reikalingas augalinis maistas. Taip pat rekomenduoju kas pusmetį suvartoti kursą aukštos kokybės probiotikų, kur gerųjų bakterijų ne 20 milijardų kaip dažniausiai pasitaiko, o 450 milijardų gerųjų bakterijų – jūsų virškinimas veiks daug geriau. Minėti probiotikai „Vivomixx“ yra naujovė Lietuvoje, juos rasite tik www.geriausiprobiotikai.lt arba www.vivomixx.lt.

Plačiau apie sveikos mitybos patarimus skaitykite pašnekovės Editos Esenku tinklaraštyje .

Nauji straipsniai

 • Mokslininkai paaiškino, kodėl moterys turi nebedėvėti liemenėlių

  Dauguma moterų dėvi liemenėles kiekvieną mielą gyvenimo dieną nuo lytinės brandos pradžios. Jūs tikriausiai irgi taip darote, kad būtumėte priimta darbe ar mokymosi įstaigoje. Teigiama, kad liemenėlės pakelia Jūsų krūtis, papildomai jas prilaiko, sumažina nugaros skausmą ir taip pat gerai pasitarnauja mankštinantis. Vis dėlto mokslininkai sako, kad nuolatinis liemenėlės dėvėjimas nėra...
 • Pilvinio nutukimo pavojai: nuo sutrikusios organų veiklos iki mirties rizikos

  Antsvoris ir nutukimas yra vienas rimčiausių XXI a. iššūkių visuomenės sveikatai Europos regione, kuriame per du pastaruosius dešimtmečius nutukimo paplitimas išaugo tris kartus – ES šalyse kas antras gyventojas turi antsvorio, o kas trečias yra nutukęs. Amerikos gydytojų asociacijos duomenimis, pavojingiausias sveikatai yra nutukimas pilvo srityje – jis padidina mirties nuo...
 • Dantų balinimas: mitai ir realybė

  Dantų balinimas – jau ilgą laiką yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Ši procedūra, jos efektyvumas, kokybė ir poveikis dantims apipintas įvairiausiais mitais. Šiuolaikinė odontologija siūlo pažangų dantų balinimą lazeriu, „Zoom“ sistema, kapomis. Mitas Nr. 1. Dantų balinimas kenkia danties struktūrai Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo įvairių...
 • DDR terapija vyrams gerina intymiąją sveikatą

  Tik klinikoje „Sveikatos garantas“ galite išmėginti pačią karščiausią Lietuvą pasiekusią naujieną – individualias ir ilgalaikiai paveikias „BTL EMSELLA“ procedūras! Tokio maksimalaus poveikio Jums nesuteiks nė vienas elektromagnetines bangas taikantis gydymo aparatas, įprastai nefokusuotai veikiantis tik paviršinį raumenų sluoksnį. HIFEM (High-Intensity...
 • Kanapių sėklos - viskas, ką reikia žinoti

  Kalbant apie riešutus ir sėklas, kanapių sėklos yra tarsi mokyklos pirmūnas ir futbolo komandos kapitonas. Vos keliuose šaukštuose šių sėklų yra gausybė maisto medžiagų, jas lengva apdoroti ir paruošti vartojimui bei joms būdingas malonus riešutus primenantis skonis. Ir ne, nuo jų tikrai neapsvaigsite. Žemiau rasite visą informaciją apie tai, kaip įsigyti ir valgyti šias smulkias sėklas. Ar...
 • Veido jautrumas, raudonis ir rezocėja. Kaip gali padėti mezoterapija?

  Milijonai žmonių kenčia nuo odos paraudimo, susijusio su uždegimu, kuris gali sukelti bendrą diskomfortą ir įtakoja mūsų asmeninę gerovę mūsų kasdieniame ir socialiniame gyvenime. Odos degimas, laikina ar nuolatinė eritema, telangiektazija, pustulės, papulės ir niežulys, tokie simptomai parodo odos jautrumą ir uždegimą. Padidėjęs odos uždegiminių metabolitų vaidmuo atlieka svarbų vaidmenį...
 • Pirmieji ligos požymiai pasireiškė vos 20-ies

  Paviršinių venų varikozė arba lėtinis venų nepakankamumas – liga, kuri atsiranda dėl paviršinių venų vožtuvų nesandarumo. Kitaip tariant, šią ligą turinčiam žmogui išsiplečia paviršinės kraujagyslės, o per odą matosi išsiplėtusios ir iššokusios venos, nes kraujas į kojas priteka gerai, tačiau laiku nebesugrįžta atgal į širdį. Skaičiuojama, kad vadinamoji venų varikozė kankina maždaug...
 • Makšties infekcijos pastojus – pavojingiau, nei manėte

  Įvairūs makšties uždegimai – nemaloni tema visoms moterims, tačiau ypač grėsminga nėščiosioms. Kaip išvengti infekcijų, jas atpažinti ir kodėl atsainus požiūris į gydymą gali stipriai pakenkti, konsultuoja medicinos mokslų daktarė Lina Čiaplinskienė, klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė. Kada ir kodėl sunerimti? Lytinių organų infekcijomis moterys nėštumo metu...
 • Purškiamas magnio aliejus GERA KARMA – naujas produktas Lietuvoje!

  Lietuvoje vis labiau populiarėja naujos kartos magnio preparatai – purškiamas magnis, įsisavinamas per odą (transderminis preparatas), dar vadinamas „magnio aliejumi“. Apie jį mums sutiko oficialaus Zechstein Inside transderminio magnio platintojas, gamintojas ir oficialus distributorius Lietuvoje, uždarosios akcinės bendrovės „GERA KARMA“ vadovas Andrejus...
 • Nėščiųjų sveikata: kaip nepasiklysti tyrimų labirinte?

  Kiekviena besilaukianti moteris tikisi, kad nėštumas ir gimdymas bus be komplikacijų, o vaikelis gims sveikas. Įvertinti riziką mamos ir kūdikio sveikatai padeda laiku atlikti tyrimai. Kada ir kokius reikėtų atlikti, jeigu nėščioji sveika, kokie rekomenduojami, jeigu ji turi sveikatos sutrikimų? Ar užtenka nemokamų ir kokiais atvejais praverstų išsitirti papildomai? Apie tai šnekamės su...
 • Mikroorganizmai, slypintys patalynėje

  Daugelis esame girdėję apie patalynės erkutes, kurios slypi patalynėje, čiužiniuose, gali būti net drabužiuose, pliušiniuose žaisluose. Jei nejaučiame alergijos ar kitų nemalonių reiškinių, galbūt visai nesureikšminame fakto, kad mūsų lovose knibžda tūkstančiai mikroorganizmų, tuo labiau negalime jų pamatyti plika akimi. Tie žmonės, kuriems akivaizdžiai pasireiškia alergijos simptomai, sukelti...
 • Pasirašyta 2020 metų Nacionalinė kolektyvinė sutartis!

  Š.m. liepos 10 d.Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir penkioliką profesinių sąjungų, tarp jų ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga (LSADPS), pirmininkė Aldona Baublytė, kuri atstovavo LSADPS kolektyvinę narę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinę sąjungą, pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį,...
 • Vaikų dantukų priežiūra: kaip apsaugoti burnos ertmę?

  Nors tėveliai patys žino ir labai dažnai kartoja, kad sveika burnos ertmė prasideda nuo tinkamų įpročių, kurie turi būti ugdomi dar vaikystėje, deja, dažniausiai vaikai nėra mokomi tinkamai prižiūrėti savo dantukų. Bent jau ne taip intensyviai ir kruopščiai, kaip kad rekomenduoja odontologai. Statistikos tyrimai atskleidžia, kad beveik 80 procentų vaikų, kurių amžius nuo 7 iki 8 metų,...
 • Nepiktybinė, bet agresyvi jaunų moterų liga – endometriozė

  Endometriozė yra labai plačiai tarp jaunų moterų paplitusi liga. Daugeliu atvejų endometriozė yra besimptomė ir praeina pasibaigus moters reprodukciniam periodui. Kita vertus, endometriozė siejama su nevaisingumu, todėl nekreipti dėmesio į šią ligą negalima. Kalbiname Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje, akušerį ginekologą med. dr. Vilių Rudaitį. Kas yra...
 • Kaip pradėti mankštintis ir sveikiau gyventi?

  Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas padeda išvengti ligų ir gerina gyvenimo kokybę. Deja, tik nedidelė žmonių dalis gali būti laikomi pakankamai fiziškai aktyviais, na, o ir tie patys fiziškai aktyvūs žmonės dažnai per ilgai sėdi. Sveikatos apsaugos bei visuomenės sveikatos specialistai, konsultuodami įvairaus amžiaus ir sveikatos žmones turėtų atkreipti dėmesį ne tik į asmens mitybos ar...