Pagal temą

Andere mit Medizin verbundene TätigkeitFonds und gesellschaftliche Organisationen, Gemeinschaften, Assoziationen, ÄmterSchul- und LehranstaltenApotheken, Pharmazeutische Industrie-UnternehmenApothekenErgänzungsmittel, VitamineHeilkräuterMedikamente, medizinische StoffeMedizinische Anlagen, MaterialienDentalausrüstung, materialHörgeräteHygieneartikelmedizinische Bekleidung, Schuhemedizinische und sonstige Ausrüstung, Instrumente, MittelMedizinische UntersuchungenInstrumentalstudiumMedizinische Untersuchungen, LaborsOptik, AugenärzteOphthalmologen, AugenärztenPrivate HeilanstaltenAllergologen, ImmunologenChirurgenDermatologen/VenerologenDermatologenDialyseDiätologenEndokrinologenFachärzte für Kinderheilkunde, PädiaterFamilienärzteGastroenterologenGeburtshelfer, GynäkologenGefäßchirurgenGeneticsImpfenImplantation von Zähnen, ZahnimplantateInfektiologenInstrumentalstudiumInternist, TherapeutenKardiologenKinderzahnärztekosmetische DermatologieLaserchirurgieLogopädenMammologenManuelle Therapie, OsteopathenMasagen, Kineziotherapie, PhysiotherapieMedizinische Untersuchungen, LaborsNatürliche MedizinNeurologenNeurochirurgenOdontologenOhren-, Nasen-, HalsärzteOnkologenOphthalmologen, AugenärztenOrthopäden, TraumatologenPflege, Krankenpflegeplastische und rekonstruktive Chrirurgieprivate HeilzentrenProktologenProthesenproduktionPsychologen, Psychiater, PsychotherapeutenPulmonologenSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinästhetische MedizinToxikologen, NarkologenUrologen, Andrologen, NephrologenSchönheit und WohlbefindenAusrüstung für Schönheitssalons , SPAgesunde NahrungKosmetologieKosmetikSPA ZentrenSportklubs, BehandlungszentrenZahnheilkundeDentalausrüstung, materialImplantation von Zähnen, ZahnimplantateKieferorthopädenKinderzahnärzteOdontologenProthesenproduktionÖffentliche Kureinrichtungendie erste ärztliche HilfeKrankenkassen, ÄmterPflegehausPflege, KrankenpflegePolikliniken, Zentren für primäre GesundheitsfürsorgeSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinZentren sozialer Dienstleistungen

Daktaras ar statybininkas – kuriam didesnė tikimybė susirgti senatvine silpnaprotyste?

18 September 2018

Daktaras ar statybininkas – kuriam didesnė tikimybė susirgti senatvine silpnaprotyste?

Iki senatvės išlikti šviesios sąmonės, o išeiti staiga, geriausia miegant – daugelio idealus gyvenimo pabaigos scenarijus. Deja, senstant mus užklumpa ligos, naikinančios ne tik kūną, bet ir protą. Apie senatvinę demenciją kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatru-psichoterapeutu Eriku Stankūnu.

„Demenciją dažniausiai tapatiname su nykstančia atmintimi ir dėl to atsirandančiais orientacijos sutrikimais, galiausiai senatvine silpnaprotyste. Tai liga, kuri ne tik ištrina mūsų atsiminimus, pomėgius, įpročius, ji pamažu ardo žmogaus socialinius ryšius ir ištrina pačią asmenybę“, – sako psichiatras-psichoterapeutas Erikas Stankūnas. Demencija – tai lėtinė ir nuolat progresuojanti liga, todėl medicina gali tik kiek pristabdyti jos vystymąsi, bet kol kas neturi metodų išgydyti. Dažniausiai atitinkamą ligos stadiją pasiekusiems ligoniams skiriama slauga, kad jie galėtų gana komfortabiliai gyventi, nekeldami pavojaus sau ir aplinkiniams. Gera žinia – demencija neužklumpa staiga. Ši liga vystosi ilgus metus, o tam tikros jos formos gali būti pristabdytos medikamentiniu gydymu ir sveiku gyvenimo būdu.

Laikas, erdvė ir tapatybė

Atmintis mums padeda orientuotis laike, erdvėje ir savyje. Susirgus demencija, pirmausia išryškėja dėmesio ir atminties sutrikimai, dėl ko pradeda trikti orientacija laike – žmogus nebežino, kuri savaitės ar mėnesio diena, sumaišo praeities įvykių eiliškumą, ligai progresuojant, jis pamiršta savo amžių ar gimimo metus. Dažnai iš pradžių nekreipiame į tai didelio dėmesio, nes senyvo amžiaus žmogui visos savaitės dienos yra vienodos, nėra skirtumo tarp darbadienio ir savaitgalio. Nesiorientavimas laike pradeda kelti nerimą, kai tampa pernelyg akivaizdus – pavyzdžiui, žmogus neteisingai nurodo savo amžių, senus įvykius ima pasakoti kaip vakarykščius arba net nebesiorientuoja metų laikuose – pavyzdžiui, teigia, kad dabar yra vienas iš žiemos mėnesių, nors už lango spigina kaitri vasara.

Antrasis dezorientacijos etapas – erdvė. Žmogus pradeda nebesuvokti, kur yra, nebeatpažįsta savo kambario, nežino, kaip sugrįžti į namus. Spaudoje nuolat pasirodo žinučių, kad ieškomi išėję ir namo negrįžę senoliai – dažnai tai būna demencija sergantys žmonės, kurie tiesiog nebesiorientuoja erdvėje.

Paskutinė, ilgiausiai atsilaikanti tvirtovė – tai tapatybė. Žmogus ilgiausiai atsimena, kas jis yra, koks jo vardas ir pavardė.

„Kai atmintis subyra tiek, kad žmogus nebesiorientuoja laike ir erdvėje, diagnozuojama demencija, o žmogui turi būti suteikiama pagalba, kadangi pats jis jau nebegali tinkamai pasirūpinti savimi“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Alzheimeris ir kraujagyslių ligos

Demencijos simptomai išryškėja, kai dėl galvos smegenų ligų pradeda trūkinėti galvos smegenų nervinių ląstelių jungtys ir prasideda reikšmingai gausi pačių nervinių ląstelių žūtis. Dažniausios demencijos sindromo priežastys – Alzheimerio liga ir galvos smegenų kraujagyslių ligos, dėl kurių pradeda trikti galvos smegenų aprūpinimas deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. „Sveikai gyvenant, vengiant žalingų įpročių, tinkamai rūpinantis kraujospūdžiu ir reguliuojant cholesterolio kiekį kraujyje, galima sumažinti mikroinfarktų ir smulkių kraujagyslių užsikimšimų tikimybę ir taip apsaugoti savo smegenis, atitolinant kraujagyslinės demencijos atsiradimą. Nuo Alzheimerio neapsaugoti nei sveikuoliai, nei intelektualai“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Ar išgelbės nuolatinis smegenų lavinimas?

Jei smegenys nuolat treniruojamos, kaip ir bet kuris kitas organas, jos veikia geriau – jose susidaro daugiau jungčių. „Mūsų prisiminimai, įgūdžiai, išmokti ar sužinoti dalykai smegenyse dėlioja ilgą domino grandinę. Demencija pamažu tą grandinę griauna, pradedant nuo vėliausių prisiminimų. Jeigu jūsų grandinė ilga, joje yra daugybė perskaitytų knygų, išmoktų kalbų, išbandytų potyrių, tuomet socialinė dekompensacija gali išryškėti vėliau. Ypač svarbu, kiek į mus sudėta vaikystėje, jaunystėje, nes šie prisiminimai bus sunaikinti vėliausiai“, – sako gydytojas psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Įdomu tai, kad atminties tarpus mūsų smegenys dažnai bando užpildyti įvykiais iš ankstesnės praeities arba sukurdamos pseudoprisiminimus – istorijas, kurių realybėje nebuvo, nors teoriškai galėjo taip įvykti. Jei artimasis pradeda „kurti“, reikėtų atkreipti dėmesį, nes tai gali signalizuoti apie prasidedančią demenciją.

Kaip atpažinti pirmuosius demencijos požymius?

Charakterio pokyčiai, smulkmeniškumas, apatija, mėgstamos veiklos atsisakymas, perdėtas išsiblaškymas ir nusilpusi atmintis – visa tai būdinga žmonėms, vėliau susirgusiems demencija. „Nuspręsti, ar žmogui prasideda demencija, ar senstant jis tiesiog darosi mažiau pakantus, ankstyvose ligos stadijose gana sudėtinga. Šiuo atveju ankstyva diagnostika yra svarbi, bet, deja, nereiškia, kad bus galima lengviau gydyti ligą ar bent sustabdyti jos progresavimą, ypač jei tai ne kraujagyslinė demencijos forma, o Alzheimerio liga“, - sakė gydytojas psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas.

Nuolatinis rūpestis dėl pinigų

Kenčiantiems nuo demencijos būdingi psichoziniai intarpai, kai atsiranda pervertinimo ir kliedėjimo idėjų. Dažnai jos susijusios su perdėtais pavojais, pavyzdžiui, žmogus sumąsto, jog kaimynas ne šiaip vakare išveda šunį pasivaikščioti, bet prisidengęs šunimi stebi jo įpročius, kad vėliau galėtų, pavyzdžiui, apvogti. Labai dažnai pasitaikantis scenarijus – nuolatinis pinigų perskaičiavimas, slėpimas, vėliau neradus, giminaičių įtarinėjimas ir kaltinimas vagyste. Jei tai pervertinimo idėjos, tokį ligonį dar pavyksta grąžinti į realybę. Tačiau jei pervertinimo idėjos virsta kliedesinėmis, kurios tampa žmogaus vidine realybe, logiškai perkalbėti tokį pacientą tampa nebeįmanoma, ir čia jau būtinas medikamentinis gydymas.

Kada kreiptis pagalbos?

Ligos pradžioje žmogus supranta, kad jam kažkas darosi, kad tapo užmaršesnis, nebeatsimena, kur padėjo raktus ar piniginę. Kraujagyslinėms demencijoms būdingi bangavimai – kai žmogus atsitokėja, nustemba, kad jam tai nutiko, tačiau netrukus vėl praranda orientaciją. Pastebėjus tokias bangas, reikėtų žmogų nuvesti pas gydytoją, nes tai būdinga priešinsultinėms būsenoms.

„Dėl demencijų žmonės paprastai patys nesikreipia į psichiatrą. Kaip žinoma, tokie pacientai kreipiasi į šeimos gydytojus dėl kūno ligų, o į psichiatrus – dėl nuotaikos ar miego sutrikimų. Pokalbio metu galima pastebėti, kad žmogus nekoncentruoja dėmesio, pavargsta, neprisimena žodžių – tuomet galima įtarti atminties sutrikimus ar prasidedančią demenciją“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatras-psichoterapeutas E. Stankūnas. Tokį pacientą siunčiame konsultuoti neurologui, skiriame kompiuterinę tomografiją, padedančią įvertinti smegenų anatominius pokyčius, atlikę psichologinį tyrimą įvertiname atmintį ir mąstymą. Tirtis svarbu, nes ne visais atvejais tai būna demencija – tokius pat požymius gali sukelti ir kai kurios neurologinės ligos, gresiantis ar įvykęs insultas, taip pat smegenų auglys.

 

Nauji straipsniai

 • Aktuali tema: lieknėjimas ir celiulito mažinimas

  Lipokavitacija - žemos ultragarsinės bangos: kūno apimčių mažinimas, riebalinio audinio skaidymas Šis metodas naudoja moduliuojančias ultragarso bangas nuo aukšto 1MHz dažnio iki žemo 30 kHz dažnio. Tokios skirtingų dažnių bangos yra skleidžiamos iš vieno antgalio. Išilginės ultragarso bangos dėl kintamojo plėtimosi ir susitraukimo sukelia audinių ritminę vibraciją bei išjudina molekules...
 • Sėkmingai gydomas prostatos vėžys: bereikalingos biopsijos, lūžtantys kaulai ir vienintelis nuosprendis – jau praeityje

  Maisto racionas, kuriame dominuoja mėsa, o ne daržovės bei vaisiai, saulės ir vitamino D stygius, o gal Černobylio katastrofa – įrodymų, kodėl Lietuva priklausoaukštosprostatos vėžio rizikosšalių grupei, nėra iki šiol. Tačiau, pasak Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktoriaus, prof. Felikso Jankevičiaus, ne tik vis dažniau aptinkamą ankstyvos stadijos prostatos...
 • „Gemma" slaugos paslauga - profesionali ir nuolatinė pagalba

  „Gemma" tai vienintelis rytų Lietuvoje esantis privatus reabilitacijos ir slaugos centras. „Gemma" teikia trumpalaikės, ilgalaikės ir bendrosios slaugos paslaugas. Klientai centre gali būti apgyvendinami įvairiems laikotarpiams. Reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma" sudarytos visos sąlygos sunkiai sergantiems ir pagyvenusiems žmonėms. Čia dirbantys...
 • Tarptautinė mokslinė konferencija "Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu"

  TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „Į SVEIKĄ GYVENSENĄ IR SKAIDRIĄ BŪTĮ VYDŪNO KELIU“ SKIRTA SVEIKATOS MOKSLŲ FAKULTETO VEIKLOS 20-MEČIUI PAMINĖTI vyks 2019 m. kovo 22 dieną, konferencijos pradžia 11:00, Klaipėdos universitetas, Mažoji Aula konferencijų salė , H. Manto g. 84, Klaipėda. Klausytojų registracija vyksta iki 2019-03-17. Pranešimų santraukas prašome siųsti iki...
 • Gold Collagen grožio produktai arba naujos kartos grožio eliksyras!

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, stabdantis tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė Rūta...
 • Gąsdina gripas? Išsitirkite vitamino D kiekį

  Nenustebkite, jei trūkstant saulės pradėjote dažniau peršalti ar net gripuoti, jaučiate nuovargį, apima depresija, skauda kaulus ar raumenis. Dabar paskubėkite daug pigiau išsitirti vitamino D (25 (OH) D3) kiekį Medicina practica laboratorijoje. Vitamino D badas sukelia pavojų sveikatai. Tuomet imunitetas silpsta, mažėja atsparumas infekcijoms, minkštėja kaulai ir kt. Bėda yra ta, kad per...
 • Meilės dienos proga geriausia šalies vaistininkė linki išbraukti kontracepciją iš gėdos krepšelio sąrašo

  Pradėjus ilgėti dienoms, pasikeičia ir žmogaus gyvenimo įpročiai: užplūsta energijos banga, „atkunta“ organizmas, tampame aktyvesni, jaučiame pakilesnę nuotaiką. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Vaičaitienės, prieš ir per šv. Valentino dieną susidomėjimas kontraceptinėmis priemonėmis ypač išauga, tačiau, kokių maisto produktų ir vaistų vengti, kad...
 • Kiek verta žmogaus gyvybė?

  Šį sezoną siaučiantis gripas verčia sunerimti – 20 aukų. Tarp jų – ne tik didžiausią riziką turintys lėtinių ligų kamuojami senoliai, bet ir vidutinio amžiaus žmonės bei vaikai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, ligoninėse su gripo komplikacijomis šiuo metu kovoja 355 asmenys, iš jų – 47 vaikai iki 2 metų, 165 vaikai nuo 2 iki 17 metų ir 143...
 • Kaip sustabdyti viduriavimą vaikams, vartojant koloidinį silicio dioksidą

  Endogeninis apsinuodijimas, pagrįstas bakteriotoksemija, vidutinės masės molekulių padidėjimas ir hemostazės sutrikimai, susiję su hemodinamikos sutrikimais, lemia dirbtinio detoksikacijos metodų, turinčių didelį efektyvumą ir minimalų žalingą poveikį, paiešką. Vienas iš galimų detoksikacijos metodų yra enterosorbentai. Šis darbas apima Polisorb MP terapijos rezultatus vaikams, sergantiems...
 • Vasaris - burnos vėžio prevencijos mėnuo

  Burnoje atsirado ilgokai negyjanti žaizdelė ar keista gleivinės išauga? Nacionaliniame vėžio institute (NVI) ir kitose respublikinėse ligoninėse vasario mėnesį organizuojamas burnos vėžio mėnuo, kurio metu visi kviečiami apsilankyti ir profilaktiškai pasitikrinti, pastebėjus darinius burnoje. Burnos vėžio statistika per 2015-2017 metus nesikeičia ir verčia sunerimti. Galvos, kaklo ir...
 • Pirmą kartą Lietuvoje oficialūs INSTITUTE BCN (Ispanija) produktų mokymai!

  Jau visai netrukus, Vasario 22 dieną Lietuvoje (Kaune) įvyks pirmieji oficialūs INSTITUTE BCN produktų mokymai su atstovais iš Ispanijos. INSTITUTE BCN kompanija estetinės medicinos, grožio ir estetikos specialistams puikiai žinoma visame pasaulyje, t. y. jos produkcija prekiaujama net 61 valstybėse arba 5 kontinentuose. Kompanija gamina aukščiausios rūšies mezoterapinius kokteilius,...
 • Lietuvių mokslininkai ieško vėžio įveikimo būdų

  Lietuvoje trečdalis piktybinių navikų vis dar nustatomi vėlyvųjų stadijų, kai nebeįmanoma visiškai pasveikti. Kaip kuo anksčiau diagnozuoti vėžį ir parinkti optimalų gydymą? Pagrindinė proveržio sąlyga – diegti šiuolaikines vaizdinimo, molekulinės diagnostikos technologijas. Prof. Feliksas Jankevičius ir prof. Sonata Jarmalaitė Lietuvos mokslo premijų konkursui pateikė mokslinių darbų...
 • TECAR veido masažo privalumai

  Pagrindinis visų masažų tikslas – nuimti įtampą, padėti atsipalaiduoti kūnui, stimuliuoti kraujotaką ir limfotaką. Norime to ar ne, visos mūsų įtampos tiesiog atsispindi veide. Stresai gimdo sveikatos negalavimus, pavyzdžiui, jei aukštas kraujo spaudimas, veido paviršiuje matysis išsiplėtę kapiliarai. Veido masažų poveikis įvairus – vieni yra skirti...
 • Kaip įveikti menopauzės periodą: padės natūralūs produktai

  Lytiniai hormonai – estrogenai moters organizmui turi didelę reikšmę, kadangi šie veikia ne tik lytinės sistemos organus, tačiau ir visą organizmą. Atsiradus hormonų disbalansui moters gyvenimo kokybė gali itin suprastėti, o viso to priežastys ne visuomet tikslingai identifikuojamos. Kaip atpažinti estrogenų pusiausvyros sutrikimus ir kokių priemonių imtis, norint atstatyti jų balansą,...
 • Kaip šešėlis susijęs su vitaminu D?

  Apie vitamino D trūkumą kalbama daug, su tuo siejamos autoimuninės ligos, vėžys, kaulų retėjimas, depresija ir daug kitų ligų. Kuo ypatingas vitaminas D, ar galime jo atsargų prisikaupti per vasarą ir ar tikrai nuolat reikia vartoti vitamino D papildus, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dietologe Lina Barauskiene. Vitaminui D jautrių receptorių randama visame...