Paieškų šiandien: 2932

Vaikų gydytojos odontologės patarimai, kad mažylių dantukai būtų sveiki.

2017 m. sausio 2 d.

Klinikos „Ortodenta“ gydytojos patarimai, kad mažylių dantukai būtų sveiki

Mažųjų pacientų tėveliai pirmųjų vizitų pas dantų gydytoją metu dažnai klausinėja, dėl kokių priežasčių genda mažylių dantukai.

Vilniuje, A. Juozapavičiaus g. 6A, įsikūrusios odontologijos klinikos „Ortodenta“ vaikų gydytoja odontologė Greta Žumbakytė atsako į klausimus, kaip prižiūrėti vaikų dantukus, kad apsilankymai pas odontologus būtų malonūs ir neskausmingi.

Ko gero, pagrindinis klausimas, kurį užduoda mažųjų tėveliai – kodėl genda vaikučių dantukai?

Visų pirma norėčiau pasidžiaugti, kad vis daugiau tėvelių domisi vaikų dantų priežiūra, stengiasi atsakingai rūpintis mažųjų burnos sveikata ir daro tai ne tik prieš rugsėjo pirmąją, tačiau konsultuojasi nuolat, nelaukdami, kol atsiras didesnių ir rimtesnio gydymo reikalaujančių problemų.

O problemos prasideda nuo netinkamos arba nepakankamos higienos. Gerai neišvalius dantukų, kaupiasi apnašos – nematoma plėvelė iš maisto likučių, mikroorganizmų ir seilių sudėtinių dalių. Po apnašomis, ant danties paviršiaus ima daugėti rūgščių, kurios sukuria puikią terpę daugintis mikroorganizmams ir formuotis ėduoniui, vadinamajam kariesui. Kariesas labai greit pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis. Todėl visada sakau, kad niekada nėra per anksti pradėti valyti mažylių dantukus. Taip pat – saikingai naudokite vaikišką buteliuką kaip žinduką mažajam nuraminti.

Vaikišką buteliuką? Kuo jis susijęs su mažylio dantų sveikata?

Vaiko buteliukas gali sukelti ėduonies atsiradimą. Jei duodate buteliuką kaip žinduką kūdikiui nuraminti ar dažnai maitinate vaikelį naktimis, pienas kaupiasi ant priekinių dantų. Natūraliame piene esantis cukrus virsta į rūgštis, kurios ir sukelia kariesą. Yra vaikų, kurie jau įpratinti užmigti su buteliuku, tokiu atveju pieną pakeiskite virintu vandeniu. Tokia pati situacija gali nutikti, kai duodate vaikui sulčių, saldžių arbatėlių, pieno mišinių ar net pamirkytą į medų čiulptuką. Nenaudokite buteliuko per ilgai, o sulaukus pirmojo gimtadienio, mažylį pratinkite gerti iš puodelio.

Minėjote, kad valyti vaikų dantis tėveliai turi pradėti kuo anksčiau. Gal galite patarti, kaip tai padaryti?

Tiesa. Norėdami, kad vaikų dantys būtų sveiki ir stiprūs, turite valyti juos nuo pat kūdikystės. Rūpindamiesi kūdikių dantukais, naudokite marlinę, aplink pirštą apsuktą servetėlę ir švelniai nuvalykite dantukus bei dantenas. Išdygus keturiems viršutiniams kandžiams, laikas įsigyti pirmąjį, kūdikiams skirtą dantų šepetėlį. Tai svarbu, nes kūdikių šepetėliai turi minkštesnius šerelius. Suaugusiųjų dantų pastos naudoti nerekomenduočiau, ji gali būti pernelyg aštri ir turinti per daug fluoro. Vaikams iki trejų metų rekomenduočiau naudoti pastą, turinčią iki 500 ppm fluoro. Nuo trejų metų jau galima naudoti pastą, kurioje yra daugiau kaip 500 ppm fluoro. Jei abejojate, kokią pastą pirkti, drąsiai konsultuokitės su savo gydytoju arba vaistininku.

Ar darželinukui jau galima leisti pačiam valytis dantis?

Tikrai nerekomenduočiau. Kaip gydytoja galiu patarti kasdienes dantų higienos procedūras atlikti kartu su mažaisiais iki aštuonerių metų. Tyrimais įrodyta, kad vaikas, sugebantis parašyti pirmuosius žodžius, jau pats gali pakankamai gerai išsivalyti dantis. O iki tol tėveliai turi padėti ir kruopščiai prižiūrėti, kad jis tai atliktų tinkamai.

Ar sunku išmokyti mažylį tinkamos burnos higienos?

Tai didelio kruopštumo ir atidos reikalaujantis darbas, tačiau ne vienas tėvelis prisipažino, kad skyrus tam pakankamai laiko, šios pastangos tikrai atsiperka. Mažųjų dantys būna sveiki ir išvengiama dažnų apsilankymų pas gydytojus bei brangių gydymo išlaidų.

Labai svarbu valyti dantukus fluoro turinčia dantų pasta du kartus per dieną po 3–5 minutes, po pusryčių ir vakarienės. Nedėkite daug pastos ant šepetėlio, visiškai užteks vaiko mažojo pirštelio nago didumo kiekio. Įsigykite dantų šepetėlį, kurio šereliai minkšti, o galvutė nedidelė, kad pasiektumėte visus dantukus ir nepamirškite jų nuvalyti iš liežuvio ir gomurio pusės.

Dantis valykite sukamaisiais, vibruojamaisiais, šluojamaisiais judesiais, glausdami prie dantų ir dantenų paviršiaus 45° kampu. Šepetėlį švelniai spausdami į tarpdančius, šluojamaisiais judesiais nuvalykite krūminių dantų šonus. Kandžius nuvalysite šepetėlio galvutę statmenai spausdami į tarpdančius šluojamaisiais judesiais. Krūminių dantų kramtomieji paviršiai valomi trumpais horizontaliais judesiais. Liežuvio nugarėlė – šluojamaisiais judesiais.

Išmokykite vaiką naudotis higieniniu tarpdančių siūlu ir juo valykite dantis vieną kartą per dieną prieš dantų valymą šepetėliu ir pasta. Ir svarbu prisiminti – kai šepetėlių šereliai pradeda krypti į šonus, atėjo laikas įsigyti naują.

Rimta procedūra. Ko gero, sulaukiate tėvelių prašymų išmokyti vaikus tinkamos dantų priežiūros?

Žinoma, tai visiškai normali praktika ir mielai to imamės. Pasitaiko, kad tėveliai nedrįsta registruotis tokio pobūdžio konsultacijoms, galvodami, kad tik gaišina gydytojus, tačiau tai visiška netiesa. Tikrai galiu patikinti, kad bet kuris gydytojas mielai imasi konsultuoti mažuosius pacientus tinkamos burnos priežiūros – tai neabejotinai maloniau, nei matyti mažylių ašaras, kai jie ateina pas mus su jau skaudančiais dantukais.

Tai ką daryti, kad pirmasis apsilankymas pas gydytoją būtų malonus ir nekeliantis streso?

Labai džiaugiuosi, kad atsakingai savo vaikais besirūpinančių tėvų daugėja. Tėveliai supranta, kad būtina rūpintis pieniniais dantukais, nepaisant to, kad jie laikini. Idealu, kai užsiregistruojama pas odontologą, kai vaikui prasikalė pirmasis dantukas, vėliau reikia lankytis reguliariai kas pusmetį. Gydytojas apžiūrės, pamokys, kaip teisingai valyti kūdikio dantis, patars, kokias priemones naudoti. Trejų metų vaiko dantis galima padengti apsauginiu fluoro laku. O išdygus pirmiesiems krūminiams – juos dengiame silantais. Taip užkertamas kelias didesniems pažeidimams ir išsaugomi sveiki ir stiprūs dantys.
Pirmieji vizitai paprastai būna labai smagūs – susipažįstame, daug kalbamės, apžiūrime kabinetą, tyrinėjame instrumentus ir medžiagas. Susidraugavus vaikas supranta, kad odontologas yra geraširdis ir rūpestingas draugas, o odontologijos klinika – draugiškų pokalbių ir neskausmingų procedūrų vieta.

Odontologijos klinika „Ortodenta“
A. Juozapavičiaus g. 6A, Vilnius
Tel. 8655 69 272

www.ortodenta.lt


www.ortodenta.lt

Nauji straipsniai

 • Pasirašyta Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis

  Penktadienį, birželio 16 d., medikų profesinės sąjungos ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė ilgai siektą Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Medicinos darbuotojams šis susitarimas leis užtikrinti palankesnes darbo sąlygas dėl laiko, trukmės, atostogų, o dirbantiems kenksmingomis sąlygomis gerės socialinės garantijos. Dvi iš LNSS...
 • Išoperuotas žalgirietis sveiksta

  Žalgiriečiui P.Valinskui AB „Ortopedijos technika“ Chirurgijos sektoriuje birželio 20 d. atlikta kelio menisko operacija. Kaip pastebėjo „Žalgirio“ komandos medikas Vytautas Kailius, sportininką jau kurį laiką kamavo kelio skausmai, tačiau krepšininkas norėjo užbaigti sezoną iki galo ir negalvojo, kad tai rimta. Artroskopinės operacijos metu rastas ir sutvarkytas...
 • Alkūnių skausmas – kaip jo išvengti?

  Populiarėjant aktyviam gyvenimo būdui, vis daugiau žmonių kreipiasi į gydytojus, kuomet pajunta intensyvų skausmą alkūnės sąnaryje. Dažniausiai pasitaikanti atsiradusio skausmo priežastis – epikondilitas. Šią traumą patiria ne tik sportininkai, bet ir intensyviai dirbantys žmonės, kuomet darbo metu naudojami monotoniški judesiai ir didelis krūvis tenka riešo ir dilbio raumenims -...
 • Ląsteliena prieš onkologiją

  Turima nemažai duomenų apie tai, kad žmonės, vartojantys daug ląstelienos, sumažina navikų susiformavimo riziką. Ir jeigu apie vitaminų bei mineralų naudą organizmui kalbama jau seniai ir šis teiginys nereikalauja įrodymų, tai apie ląstelienos naudą sveikatai žino nedaugelis. Bet tai nestebina, nes dar prieš 20 – 25 metus vyravo nuomonė, kad ląsteliena – tai tik bereikalingas...
 • Senėjimas

  Londono karališkojo koledžo mokslininkai sukūrė metodiką konkretaus žmogaus organizmo senėjimo spartai nustatyti. Ją taikant bus įmanoma prognozuoti gyvenimo trukmę arba nustatyti padidėjusią riziką susirgti demencija (silpnaprotyste). Ši metodika neteikia jokių rekomendacijų, kaip sustabdyti senėjimo procesą, tačiau prognozuoja jo trukmę ir spartą. Metodika grindžiama senėjimo ląstelių...
 • Optikos naudojimas odontologijoje

  Didinamųjų akinių naudojimas kasdienėje burnos higienisto praktikoje nepaprastai pagerina darbų kokybę, pagerina ergonomiką. Pirmaujančio pasaulyje dentalinės optikos gamintojo Carl Zeiss AG optikai būdingos visos būtiniausios savybės. Carl Zeiss AG“ – viena seniausių pasaulio optikos pramonės įmonių, optikos sistemų, pramonės matavimo ir medicinos prietaisų gamybos kompanija,...
 • Peirono liga ir jos gydymas jau Lietuvoje!

  Peirono liga yra kas dešimtam vyrui pasitaikantis varpos sutrikimas, trukdantis pilnavertiškai mėgautis lytiniu gyvenimu, kuris dažniausiai pasireiškia varpos kreivumu.Vienas iš dešimties – tai yra didelis skaičius, tad kodėl taip retai apie tai girdime? Viskas paprasta, juk nėra didelio noro su kitais dalintis savo intymiomis problemomis. Gerai, kad bent jau dalis vyrų kreipiasi dėl...
 • Kaip atostogos išbando širdį

  Vasaroti gali būti daug ramiau įvertinus savo širdies ir kraujagyslių būklę. Čia padeda svarbūs kraujo tyrimai, kurie dabar pigiau atliekami „Medicina practica“ laboratorijoje. Ekstremalūs aplinkos pokyčiai organizmui sukelia didelį stresą. Širdžiai – tai tikras išbandymas. Štai naujas britų mokslininkų tyrimas parodė, kad net jaunų žmonių sveikatai gali kilti pavojus, jei...
 • Sportas ir mityba

  Sportininkų dienos racionas apkrovos metu turi apimti 5500 – 6500 kcal vyrams ir 5000 – 6000 kcal moterims. Geriausia, kad būtų atsižvelgta individualiai, atsižvelgiant į energijos sąnaudas konkrečiai veiklai. Dviratininkai ir bėgikai turi vartoti daug greičiau ir lėčiau įsisavinamų angliavandenių, su žemu glikemijos indeksu. Tuo pačiu metu protingai subalansuokite krakmolo ir...
 • Nutukimas sutrumpina gyvenimą

  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje turi antsvorį. Nutukimas tapo pasaulinė problema, ir gyvenimas daugeliui žmonių yra nuolatinė kova su viršsvoriu. Nutukimo vienas iš neigiamų požymių yra tai, kad jis lydimas klastingomis ir sunkiomis ligomis, kurios trumpina žmogaus gyvenimo trukmę. Dažniausiai nutukusiems žmonėms išsivysto diabetas,...
 • Aterosklerozė ir cholesterolis

  Cholesterolio padidėjimas kraujyje įtakoja aterosklerozės vystymąsi. Hipercholesterolemijos gydymas yra sudėtingas ir reikalaujantis kompleksinių priemonių. Kadangi 20% cholesterolio mes gauname su maistu, o 80% pagamina pats organizmas, todėl ir spręsti šia problemą būtina dvejopai. Visu pirma, savo maisto racione reikia riboti (geriausiai palaipsniui) gyvulinės kilmės riebalus ir...