Paieškų šiandien: 5849

Pranešimai

Ortopedinis dantų gydymas - protezai (I dalis)

2010 m. kovo 9 d., antradienis

Nuo seniausių laikų dantų netekimas buvo skaudi ir opi problema įvairių civilizacijų žmonėms. Tai patvirtina istoriniai šaltiniai bei archeologiniai radiniai. Archeologinių kasinėjimų metu buvo aptikti keli įdomūs  radiniai susiję su dantų protezavimu. Vienas jų 2500 m.p.k. senumo –  tai buvo du krūminiai dantys, sutvirtini aukso viela. Iki XVIII amžiaus dirbtiniai dantys buvo daromi taip pat, kaip ir VI a. pr. Kristų. Tuomet patys sumaniausi dantų protezuotojai buvo etruskai. Jie gamindavo fantastiškai tobulus auksinius tiltelius. Priklausomai nuo tarpo dydžio, jie darydavo kelis auksinius žiedus. Išorinis buvo tvirtinamas prie artimiausiųjų sveikų dantų, o likusieji buvo užpildomi dirbtiniais dantimis išraižytais iš dramblio kaulo ir įtvertais reikiamoje vietoje aukso smeigėmis. Jie ne tik puikiai atrodė, bet galėjo būti saugiai naudojami valgant. ( 1 pav. )

 

1 pav. Dantys iš dramblio kaulo, sutvirtinti auksinėmis vielomis

Estetiniai reikalavimai dantų protezavimui pradėti kelti dar XVII amžiuje. Europoje buvo gaminami protezai, kurių dirbtiniai dantys buvo tvirtinami auksinės vielos pagalba. Yra išlikęs dantų protezas, kurio bazė ir dantys išdrožti iš dramblio kaulo. Buvo ieškoma įvairiausių būdų tam, kad sugrąžinti žmonėms galimybę šypsotis, XVIII a. dirbtinų dantų gamybai pradėtas naudoti porcelianas bei auksas. Porcelianinės protezo bazės gamyba nepasiteisino, nes ji buvo neatspari kramtymo jėgom ir greitai skildavo. To meto mokslininkai ir dantų gydytojai nenuleido rankų ir rado būdą kaip pritvirtinti porceliano dantis prie iškaltų aukso plokštelių. Tačiau jie nesugebėjo išgauti protezo tikslumo, nors plokšteles kaldavo pagal žmogaus gomurio anatominę formą. Pirmasis JAV prezidentas G. Vašingtonas prarado beveik visus savo dantis dėl pomėgio gliaudyti riešutus dantų, o ne replių pagalba, tad buvo priverstas nešioti išimamą dantų protezą. (2 pav.)

 

2 pav. Senovėje naudotas dantų protezas

Prie metalo plokštelės buvo pritvirtinti iš dramblio kaulo išdrožti dantys, o speciali spyruoklė prispaudė protezus prie alveolinių ataugų. Tokio protezo dėka buvo galima kalbėti ir šypsotis, tačiau kramtymo funkcija buvo neįmanoma. Ne tik prezidentas, bet ir kiti žmonės šiurpo nuo minties apie dantų praradimą: bedančių skruostai buvo įdubę, todėl žmonės atrodė senesni nei iš tikrųjų buvo. Be dantų buvo sunku aiškiai kalbėti, todėl aukštesniuose visuomenės sluoksniuose bedančiai buvo linkę geriau patylėti, nei rodyti savo plikas dantenas. Tie, kurie tik galėjo sau leisti, statė dantų protezus.  Jie retai kada tiko. Atrodė nenatūraliai, o dauguma atvejų jais buvo pavojinga kramtyti. Kai kurie protezai buvo raižomi iš vientiso dramblio kaulo gabalo. Sudėtingesnieji - tvirtinami prie jaučio ar begemoto kaulo plokštelės. Patys dirbtiniai dantys irgi buvo gaminami iš tos pačios medžiagos, jei dantistai neturėjo žmogaus dantų. Didžiausias trūkumas buvo tas, kad kaulas buvo be emalio, todėl jis greitai gedo, o tai lydėjo nuolatinis gedimo skonis burnoje ir iš jos sklindantis prastas kvapas. Iš žmogaus dantų pagaminti protezai buvo daug geresni. Jie geriau atrodė, tarnavo ir ilgiau neprarasdavo spalvos, nors gesdavo ir ilgainiui turėjo būti pakeisti.

 

3 pav. Dirbtini dantys, anksčiau ir dabar

 

4 pav. Šiuolaikinių technologijų galimybės

Bėgant amžiams keitėsi dantų gamybos technologijos. Vienos medžiagos keitė kitas, gydymo metodai tobulėjo (3 pav.). Gydytojai odontologai savo pacientams gali pasiūlyti ne vieną būdą, kaip atkurti šypseną netekus dantų. Šiuolaikinių technologijų dėka, dantų protezavimo galimybės tapo beribės. Dirbtiniai dantys nebesiskiria nuo savų, burnoje likusių, dantų (4 pav.). Kramtymo funkcija atstatoma maksimaliai ir žmogus nebejaučia diskomforto nešiodamas protezus, kramtydamas maistą ar bendraudamas su aplinkiniais. Ortopedinė odontologija tapo gelbėjimosi ratu ir tiems, kas ieško ne kramtymo funkcijos atstatymo, bet šypsenos tobulumo arba maksimalios dentalinės estetikos. To pasiekti galima naudojant įvairių rūšių dantų protezus. Atlikus nuodugnius veido profilio, burnos ertmės, dantų ir žandikaulių, taip pat aplinkinių audinių bei organų, tyrimus, išanalizavus rentgenologines nuotraukas, „AVE VITA“ odontologijos klinikos gydytojai odontologai, kiekvienam pacientui sudarys tik jų poreikius ir lūkesčius atitinkantį gydymo planą, parinks protezų konstrukcijas, atsižvelgiant į finansines galimybes.

Ortopedinė odontologija dar kitaip vadinama dantų protezavimu – tai odontologijos sritis, kuri padeda atkurti: danties kietųjų audinių anatominę formą ir spalvą, kai dantis dėl įgimtos ar įgytos patologijos suyra ir jo negalima atkurti plombinėmis medžiagomis, taip pat dantų eilių vientisumo defektus – kai dantų netenkama dėl traumos, kariesologinių pažeidimų, periodonto ar sisteminių ligų. Visi šiuolaikiniai protezai (dirbtini dantys) gaminami naudojant tikslias technologijas.

 

Žmogus netekęs dantų susiduria su sekančiomis problemomis:

 • Pakitęs estetinis vaizdas:

Dantų netekimas sutrikdo estetines normas, o tai pasireiškia veido pokyčiuose. Žmonės netekę priekinių dantų dažnais atvejais nustoja šypsotis, arba šypseną prisidengia ranka. Nebegali gyventi visaverčio socialinio gyvenimo, jiems darosi sunku bendrauti su aplinkiniais, nes gėdijasi savo išvaizdos. Šoninių dantų netekimas taip pat turi įtakos veido konfigūracijai. Pakinta veido profilis. Atrofavęs apatinis žandikaulis sąlygoja smakro atsikišimą į prieki, o viršutinio žandikaulio atrofija – nosies galo nulinkimą žemyn bei skruostų įdubimą. Netekus dantų įkrenta lūpos. Nosies-lūpų ir smakro raukšlės pagilėja. Nusileidžia lūpų kampai, padidėja lūpų kampų įtrūkimų rizika. Pasireiškus šiems pokyčiams žmogus atrodo senesnis, o tai gali sąlygoti asmens psichinės būsenos sutrikimus.

 • Kramtymo funkcijos sutrikimas:

Netekus visų dantų kramtymo funkcija beveik dingsta. Bedančiai žmonės prisitaiko ir maistą sutrina dantenomis bei liežuviu. Kai kramtymas sumažėja iki minimumo, sumažėja ir seilių išsiskyrimas, nebejaučiamas valgymo malonumas.

 • Kalbos sutrikimas:

Dantų netekimas priveda ir prie kalbos sutrikimo. Labiausiai sutrinka kalba jei netenkama priekinių dantų. Ji pasireiškia netiksliu garsų tarimu ir šveplavimu. Kartais nutinka taip, kad pacientai skundžiasi atsiradusiu švilpimu tariant kai kurios garsus. Garsų tarimas gali pakisti ir netekus šoninių dantų, nes ir jie turi įtakos garso susidarymui, sukurdami erdvę oro praėjimui. Bėgant laikui kalba gali tapti visiškai neaiški.

 • Virškinimo sistemos sutrikimas:

Dantys neatskiriama virškinimo sistemos dalis, ir jų netekimas priveda prie įvairaus laipsnio virškinimo sutrikimų. Maisto sukramtymo kokybė turi įtakos skrandžio veiklai, medžiagų įsisavinimui bei apykaitai.

Dantų eilių defektų atstatymas yra kruopštus ir sudėtingas darbas, kurio tikslas atkurti kramtymo, kalbos bei estetinę funkcijas.

 

Dantų protezai yra skirstomi į:

 • Nuimamus: pilnus ir dalinius plokštelinius, bei dalinius lanko atraminius protezus;
 • Fiksuotus: įvairių konstrukcijų pavienius vainikėlius ir tiltinius protezus, kurie burnoje fiksuojami surišimo sistemų pagalba.

„AVE VITA“ odontologijos klinikoje odontologai įvertinę Jūsų dantų būklę, parinks tinkamiausią protezų konstrukciją, atsižvelgiant į jūsų poreikius ir galimybes ( 5 pav.).

5 pav. Jei neturit nei vieno danties, ar burnoje likusių dantų skaičius nepakankamas tam, kad sukandimą, kramtymo funkciją ir estetiką būtų galima atstatyti fiksuotais neišimamais protezais, Jums gydytojai pritaikys ir parinks vieną iš išimamų protezų konstrukcijų.

 

Išimami pilni ir daliniai protezai

Kiekvienas pilnas ar dalinis nuimamas protezas turi savą konstrukciją, priklausančią nuo defekto dydžio ir padėties, nuo išlikusių dantų skaičiaus, periodonto ir gleivinės būklės, kietojo gomurio išreikštumo bei kitų anatominių aspektų.
Protezą sudaro: bazė – plokštelė iš plastmasės prie kurios tvirtinasi dirbtiniai dantys ir patys dantys, kurie užpildo defekto vietą (6 pav.). Apatiniame žandikaulyje protezo bazė guli ant alveolinės ataugos (7 pav.), o viršutiniame – ant alveolinės ataugos ir gomurio (8 pav.). Jei plokštelė yra dalinė, prie bazės tvirtinami kabliukai, kurie vėliau kabinasi už burnoje likusių dantų ir taip užtikrina protezo stabilumą kramtant (9 pav.).


6 pav. Išimamos pilnos plokštelės

7 pav. Apatinio žandikaulio pilna plokštelė

8 pav. Viršutinio žandikaulio pina plokštelė

9 pav. Išimami daliniai protezai su apkabėlėmis.

 

Jei burna yra bedantė, išimami plošteliniai protezai gali būti fiksuojami implantų pagalba. Protezas bus ne tik stabilus, bet ir nespaus. Tokiame proteze daromos dvi duobutės, kuriomis jis pritvirtinamas prie panašių spaustukų, esančių ant implantų. Kad laikytųsi bedančio apatinio žandikaulio protezas, į kaulą reiktų įsriegti porą implantų. Jie turėtų būti sriegiami iltinių dantų srityje, nes vyresnio amžiaus žmogaus žandikaulyje kitoje vietoje gali būti per mažai operacijai tinkamo tvirto kaulo. Viršutiniame žandikaulyje išimamam protezui tvirtinti reikia daugiau – keturių implantų, kurie tarpusavyje sujungiami sijomis, kad galėtų išlaikyti daug sunkesnį dantų protezą (10 pav.). Ant sijų pritvirtinami specialūs užraktai prie kurių fiksuojamas išimamas protezas. Jo viena dalis, kuri fiksuojasi prie sijų liejama iš chromo-kobalto lydinio, o visas išimamas protezas gaminamas iš plastmasės specialia technologija. Toks dantų protezas turi daug mažesnį plastmasinį gomurį, neuždengiami gomuryje esantys skonio receptoriai, todėl geriau jaučiamas maisto skonis.

10 pav. Pilni plokšteliniai protezai fiksuoti ant implantų

Tradiciniai plokšteliniai protezai gaminami iš akrilinės plastmasės, kuri yra kieta, tačiau yra ir elastinių plokštelių, kurios gaminamos iš neiloninio termoplastiko „Valplast“.  „AVE VITA“ odontologijos klinikos pacientai yra ypač patenkinti šių plokštelių konstrukcija ir estetiniu vaizdu. Jos pranašesnės prieš tradicinius plokštelinius protezus dar ir tuo, kad jų gamybos laikas per pus trumpesnis !

 

„Valplast“ išimamų protezų ypatumai

„Valplast“ sistema tai visiškai naujas dalinių protezų gamybos būdas. Tai minkšta plastmasė - nailoninis termoplastikas. Ši unikali kombinacija sukuria lankstų ir patogų prietaisą (11 pav.). Visų svarbiausia, kad niekas nepastebės, kad jūs nešiojate protezus.
Protezai - komfortiški ir gražūs. Ypač lengvi, todėl leidžia pilnai atstatyti dantų eilių defektus. Tradiciškai seniau buvo manoma, kad protezai turi būti kieti, nejudantys, tačiau lankstumas reikalingas, nes ir natūralus dantis turi minimalų paslankumą.

11 pav. „ Valplast“ – lankstūs išimami protezai

Privalumai:

 • Nėra metalinių kabliukų, tuo tikslu naudojamas plastikas, kurio apkabėlės priglunda prie išlikusių savų dantų ir dantenų.

 

 • Nesukelia alergijos, todėl tinka pacientams, kurie alergiški akrilinėms plastmasėms ir metalui.
 • Neleidžia protezo bazėje susikaupti burnos mikroflorai, nesugeria kvapų, atsparūs burnos skysčių cheminiam poveikiui, protezo bazė ilgai nešiojant nekeičia spalvos, jei laikomasi higienos.

 

 • Tolygiai paskirsto kramtymo spaudimą. Šio protezo praktiškai neįmanoma sulaužyti, be to neperkraunami likę dantys ir dantenos, sulėtinama burnos audinių atrofija.
 • Protezo pagrindas yra skaidrios, peršviečiamai rausvos spalvos, todėl susilieja su natūralia dantenų spalva, taigi protezas atrodo natūraliai, estetiškai ir yra beveik nepastebimas. Protezas yra plonas ir lengvas.

 

 • Protezas greitai prisitaiko burnoje, jis labai patogus ir todėl prie jo greitai priprantama.
 • Protezui pagaminti, dažniausiai užtenka tik poros vizitų pas gydytoją- odontologą !

 

Priežiūra:

 Protezus galima valyti tik su specialiu šiai medžiagai skirtu valikliu, kuris saugiai nuvalo apsinešusį paviršių. Tai TCS firmos „Concentrated Denture Cleaner“ valymo medžiaga (12 pav.). Plokštelė atrodys kaip nauja jei bus naudojamas koncentruotas protezo valiklis.

12 pav. Išimamų plokštelinių protezų valiklis

 

7 g. įpakavimas skirtas keturių savaičių naudojimui. Stiprus protezų valiklis saugiai ir efektyviai pašalina kavos, arbatos, tabako dėmes. Taip pat puikiai nuvalo susikaupusį apnašą ir dantų akmenis, nekenkia protezui ir nekeičia pirmykštės išvaizdos.

Naudojimas:

Protezas nuplaunamas drungnu tekančiu vandeniu nenaudojant jokio valiklio ir dantų pastos. Į stiklinę įpilama šilto vandens ir įdedama ¼  pakelio turinio (valiklio miltelių). Tirpalas turi pastovėti 3 minutes. Plokštelė įmerkiama į tirpalą ir paliekama 30 minučių. Jei protezo bazė pagaminta labai plona, tada tirpale laikoma 15 minučių. Jei plokštelė labai nešvari, gali tekti laikyti tirpale visą naktį. Pats tirpalas tinkamas naudojimui 7 dienas. Šią procedūrą reikia kartoti kiekvieną dieną. Prieš dedant plokštelę į burną, ją būtina nuplauti po tekančiu vandeniu.
Valiklio miltelių jokių būdu negalima dėti į burną !

 

Lanko atraminiai protezai

Naudojami gydymui tada, kai dėl defekto dydžio negalima naudoti nenuimamų protezų. Daugumos pagyvenusių žmonių likę dantys yra per silpni atlaikyti jiems tenkantį krūvį. Su šiais protezais kramtymo krūvis perduodamas dantims, esantiems visame dantų lanke ir alveolinės ataugos gleivinei bei kaului.

Protezai turi metalinį karkasą, kuris specialių apkabėlių arba užraktų pagalba tvirtinasi prie burnoje likusių atraminių dantų (13 pav.). Turi plastmasinį pagrindą kuris remiasi į gleivinę ir į kurį sustatomi trūkstami dantys. Šiuolaikinės  fiksacijos užraktai leidžia pagaminti kompaktiškus, lengvus ir estetiškus išimamus lankus, niekas nepastebės, kad Jūs nešiojate protezą. Kai žmogus neturi krūminių dantų ir nėra galimybės protezuoti implantais, tai lankini protezai gera išeitis.

13 pav. Lanko atraminio protezo konstrukcijos karkasas

Jei Jūsų burnoje yra likę pakankamai nuosavų dantų, „AVE VITA“ odontologijos klinikos gydytojas odontologas gali Jums pasiūlyti protezų konstrukcijas, kurių išiminėt nereikia ir kurios tarnauja taip pat kaip nuosavi dantys. Nešiodami šiuos protezus Jūs pamiršite, kad netekote vieno ar kelių dantų ar tai, kad Jūsų šypsena buvo kliūtis bendraujant su aplinkiniais. Kad šie protezai būtų pagaminti, „AVE VITA“ odontologijos klinikoje Jums teks apsilankyti nuo 2 iki 5 kartų, priklausomai nuo Jūsų dantų pažeidimo laipsnio ir nuo pasirinktos protezo konstrukcijos. „AVE VITA“ odontologijos klinikoje, fiksuoti protezai gaminami iš aukščiausios kokybės medžiagų, kurios yra sertifikuotos Europos Sąjungoje. Taip pat naudojamos visos naujausios technologijos parenkant ir pritaikant vieną ar kitą protezo rūšį Jūsų burnoje. Klinika bendradarbiauja su aukščiausio lygio dantų technikų laboratorija, kuri kruopščiai  ir greitai atlieka savo darbą.

Visi aukščiau išvardinti protezavimo būdai plačiai naudojami „AVE VITA“ odontologijos klinikoje, kvalifikuotų specialistų.

„AVE VITA“ odontologijos klinikos gydytojų odontologų svarbiausias tikslas: išsaugoti Jūsų dantų sveikatą, atstatyti kramtymo funkciją, sugrąžinti bendravimo su aplinkiniais malonumą ir suteikti galimybę šypsotis, darbui pasitelkiant visas naujausias žinias ir pažangiausias technologijas. Ir visą tai daroma už mažiausią kainą, pritaikant lanksčią atsiskaitymo sistemą, kuri paruošiama pagal kiekvieno individualius reikalavimus.

Gydymo kokybę garantuoja rūpestingi, aukštos kvalifikacijos, naujausius gydymo metodus puikiai išmanantys gydytojai. Jie pasiūlys Jums geriausius ir tinkamiausius gydymo būdus.

„AVE VITA“ odontologijos klinikos
Gydytoja odontologė Ingrida Lapėnaitė

Daugiau informacijos apie paslaugas maloniai prašome teirautis „AVE VITA"klinikoje, Kovo 11-osios g. 22, Kaunas (Gistupio „IKI" prekybos centras),  telefonu 8-37-225577 ar 8-37-227777 (darbo dienomis nuo 8.00 iki 19.00 val.) arba elektroniniu paštu info@avevitaklinika.lt bei klinikos tinklapyje www.avevitaklinika.lt